Euro 2012. Na tropie spisku przeciwko Włochom. Czy Hiszpan umówi się z Chorwatem?

Jeśli w meczu Hiszpania - Chorwacja w ostatniej kolejce padnie remis 2:2, Włosi odpadną z turnieju bez względu na wynik swojego meczu z Irlandią. W Italii boją się, bo już kiedyś w takich okolicznościach odpadli z Euro. Mecz Chorwacji z Hiszpanią w poniedziałek o 20:45. Relacja Zczuba i na żywo na Sport.pl

Wygraj piłkę prosto z meczu Hiszpania - Włochy! Weź udział w konkursie!

 

Regulamin przewiduje, że jeśli po meczach grupowych dwa lub więcej zespołów ma tyle samo punktów, to kolejnymi kryteriami ustalania rankingu są: a) wyższa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami; b) różnica goli zdobytych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami; c) wyższa liczba goli zdobytych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami. Włochy zremisowały po 1:1 z Hiszpanią oraz Chorwacją (obie te drużyny pokonały Irlandię). Oznacza to, że jeśli Włochy w ostatnim meczu pokonają Irlandię, a w spotkaniu Hiszpania - Chorwacja będzie remis, wszystkie trzy drużyny będą miały po pięć punktów. Remis 2:2 (lub wyższy) w spotkaniu Hiszpania - Chorwacja w Gdańsku da awans obu tym reprezentacjom bez względu na rozmiary zwycięstwa Włochów z Irlandią, bo będą miały najlepszy bilans bramkowy.

Taka sytuacja przytrafiła się już Włochom podczas Euro 2004. Wszystkie zespoły pokonały Bułgarię, a w spotkaniach Włochów z Danią i Szwecją padał remis 1:1. W ostatniej kolejce Skandynawowie zremisowali 2:2 i wyrzucili Italię z turnieju. Choć Włosi w ostatniej minucie zapewnili sobie wygraną z Bułgarią (2:1), mieli pretensje do Danii i Szwecji o umówienie się na korzystny dla nich wynik. Poniekąd słusznie, bo niektórzy zawodnicy obu drużyn nie kryli się z wzajemną sympatią. - W poniedziałek żaden z nas nie będzie chciał skrzywdzić Duńczyka i jestem pewien, że żaden Duńczyk nie będzie chciał skrzywdzić Szweda - mówił przed spotkaniem Szwed Christian Wilhelmsson.

- Mam nadzieję, że Hiszpanie i Chorwaci będą profesjonalistami, i że wszyscy będą dobrze wykonywali swoją pracę - stwierdził Thiago Motta w "La Gazzetta dello Sport".

Jeśli mecz Hiszpania - Chorwacja zakończy się remisem 0:0, awansują Włosi, a jeśli będzie 1:1 - padnie idealny remis między tymi drużynami a Włochami. Wówczas pod uwagę brany będzie wynik meczu Włochy - Irlandia.

Chorwaci i Hiszpanie wyśmiewają podejrzenia o ustawienie meczu. - O ile mnie pamięć nie myli, to jak na razie Włosi mają u siebie problem z ustawianiem meczów - stwierdził Vedran Corluka, nawiązując do kolejnego skandalu korupcyjnego w Serie A.

U bukmacherów kurs na dokładny wynik 2:2 już zdążył jednak nieco spaść.

"Nie ułożymy się z Hiszpanią" - trener Slaven Bilić ?

Więcej o: