Sport.pl

Siatkówka. Zmiany we wstępnym składzie na pierwszy tydzień Ligi Narodów. Presja wyniku zadecydowała?

Wbrew poniedziałkowemu komunikatowi Polskiego Związku Piłki Siatkowej to Fabian Drzyzga, a nie Marcin Janusz znalazł się we wstępnym składzie na pierwszy turniej Ligi Narodów w Polsce.

Polacy to mistrzowie świata, którzy w 2018 roku będą bronić tytułu zdobytego cztery lata temu w katowickim Spodku. Od tamtego czasu zespół narodowy pracował pod opieką trzech trenerów – selekcjonera złotych medalistów, Stephane'a Antigi, Ferdinando De Giorgiego i Vitala Heynena. Z tym ostatnim drużyna związana jest najkrócej, bo od początku maja, kiedy zaczęła treningi pod okiem Belga.

Wystarczyło kilka dni wspólnego zgrupowania, by na biało-czerwonych przyszedł pierwszy test – mecze towarzyskie z Kanadą w katowickim Spodku oraz w Opolu. Pierwszy z nich przegrali 1:3, drugi wygrali 3:2. Choć wielokrotnie zarówno sam selekcjoner, jak i zawodnicy oraz Polski Związek Piłki Siatkowej apelowali o czas i wyjaśniali, że do meczu w stolicy Górnego Śląska zespół podejdzie po czterech treningach, to już zaczęto z niepokojem patrzeć na osiągane wyniki i styl prowadzenia zespołu przez charyzmatycznego szkoleniowca.

W poniedziałek po zwycięskim tie-breaku ogłoszono wstępny, 15-osobowy, skład na pierwszy turniej Siatkarskiej Ligi Narodów, który odbędzie się w nadchodzący weekend w Katowicach i Krakowie. Polacy zmierzą się z nim z Koreą, Rosją i doskonale znaną Kanadą. Vital Heynen wielokrotnie mówił o tym, że cały cykl rozgrywek traktować będzie jako szansę na sprawdzenie zawodników, którzy do tej pory nie dostawali możliwości gry w kadrze. Początkowo jako drugi rozgrywający obok Grzegorza Łomacza w składzie znalazł się młody rozgrywający Marcin Janusz, który poprzedni sezon ligowy spędził w PGE Skrze Bełchatów. Szybko wprowadzono korektę – zamiast niego do drużyny dołączy Fabian Drzyzga, mistrz świata z 2014 roku.

Presja czy ochrona?

Czym ta roszada była spowodowana? Z jednej strony mogła być to odpowiedź na sporą presję wyniku, która mimo wszystko pojawia się wśród fanów siatkówki. W ostatnim czasie polska kadra nie cieszyła się wieloma zwycięstwami, a tych będzie się wymagać szczególnie w sezonie, w którym najważniejsza imprezą są mistrzostwa świata.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że gra w Polsce = gra z „namacalnymi” oczekiwaniami. A z tym niektórzy mniej doświadczeni w reprezentacji siatkarze mogą mieć większy problem. Po turnieju w Katowicach i Krakowie siatkarze przeniosą się do Łodzi, jednak później przez co najmniej trzy tygodnie (nie licząc turnieju finałowego) grać będą poza ojczyzną – w Japonii, USA i Australii. Może to właśnie tam, z dala od szumu medialnego, swoje szansę dostaną m.in. Michał Żurek, Maciej Muzaj, Marcin Janusz, Bartosz Kwolek czy Jan Nowakowski?

Wstępny skład na Siatkarską Ligę Narodów:

Atakujący: Dawid Konarski, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek, Damian Schulz

Rozgrywający: Grzegorz Łomacz, Fabian Drzyzga

Środkowi: Piotr, Nowakowski, Bartłomiej Lemański, Jakub Kochanowski

Przyjmujący: Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Aleksander Śliwka, Bartosz Bednorz

Libero: Paweł Zatorski, Kacper Piechocki

Na SLN zespoły liczyć mogą tylko 14 graczy. To oznacza, że jeden z wymienionych siatkarzy nie zaprezentuje się na turnieju w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (2)
Siatkówka. Zmiany we wstępnym składzie na pierwszy tydzień Ligi Narodów. Presja wyniku zadecydowała?
Zaloguj się
 • Sven Skygge

  0

  Nie mam nic do Zatorskiego, świetny libero, ale tak jak pokazał się Kacper Piechocki w końcówce rozgrywek ligowych, naprawdę szacun! Jego przyjęcia w punkt do rozgrywającego, gra w obronie... jak tak dalej pójdzie to Zatorski będzie miał godnego konkurenta.
  Cieszy mnie powołanie Schulza, kibicuję mu od dawna. Pod koniec sezonu wyglądał na mocno zmęczonego już niestety, mam nadzieję że się dobrze zregeneruje przed meczami w Katowicach i Krakowie, bo jak jest wypoczęty to skutecznością nie odstaje od Wlazłego. Trzymam kciuki za naszą reprezentację, powodzenia!

 • 0

  Idealny skład na Siatkarską Ligę Narodów:
  Atakujący: Damian Schulz
  Rozgrywający: Grzegorz Łomacz
  Środkowi: Piotr, Nowakowski, Bartłomiej Lemański
  Przyjmujący: Michał Kubiak, Aleksander Śliwka
  Libero: Paweł Zatorski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX