Istnieją takie pytania, na które biegacze nie znoszą odpowiadać. Zwłaszcza jak słyszą je po raz setny.
Fotolia
REKLAMA
REKLAMA
Ile kilometrów ma ten maraton? Może Was to zdziwi, ale zawsze tyle samo. Dokładnie 42 km 195 m, ani mniej ani więcej. Wszystkie inne dystanse nie noszą miana MARATONU!! Start na 5, 10 czy 15 km to zawody innej rangi, nazwa maratonu zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla jednego dystansu.
Biegasz w deszczu? Biegasz jak jest zimno/ciepło?
Prawda jest taka, że mało kto lubi biegać w deszczu, ale nie mamy wpływu na pogodę. Możemy przeczekać oberwanie chmury lub gradobicie, bo to mogłoby być niebezpieczne. Jeśli jednak deszcz pada nieustannie od kilku dni, to biegacz nie rezygnuje z realizacji planu treningowego. To też dobry sposób adaptacji organizmu do wysiłku w trudnych warunkach atmosferycznych. Zawsze może być za ciepło albo za zimno, to nie jest wymówka.
Nie szkoda Ci kolan?
Wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Ból kolan wcale nie musi być bezpośrednim efektem biegania. Takie dolegliwości nie dotyczą całego środowiska biegaczy. Problemy z kolanami mają zazwyczaj osoby z nadwagą lub początkujący biegacze. Czasami wystarczy skupić się na dodatkowych ćwiczeniach wzmacniających lub stabilizujących, żeby wyeliminować tego rodzaju bólu.
Ale jesteś chudy, chyba nic nie jesz?
Szczupła sylwetka biegacza nie jest efektem wyśrubowanej diety. Warto jednak zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki. Biegacze zwracają uwagę na to co ląduje na ich talerzu, ale niewiele osób trzyma się ściśle ustalonego planu żywieniowego. We wszystkim należy znaleźć złoty środek. Wielu biegaczy biega, dokładnie po to żeby móc pozwolić sobie na małe co nieco.
Czemu blokujecie ulice? Nie mogę dojechać do pracy. Imprezy masowe takie jak maraton, organizowane są zazwyczaj w dużych miastach i to nie tylko w Polsce, a na całym świecie. Termin nigdy nie jest przypadkowy. Trasa jest odpowiednio zabezpieczona, informacje o wydarzeniu pojawiają się w mediach dużo wcześniej. Nie ma sensu skupiać swojej frustracji na jednej osobie, przeciętny biegacz nie ma wpływu, na to jak zostały poprowadzone objazdy.
Nie nudzi Ci się to bieganie? Bieganie wcale nie jest nudne. Treningi biegowe są bardzo zróżnicowane. Podczas biegu można się przede wszystkim zrelaksować i odpocząć od codziennych obowiązków. Realizując konkretną jednostkę, biegacz skupia się na tempie lub wizualizuje sobie konkretny cel.
Które miejsce zająłeś? Wygrałeś?
Tu nie chodzi o miejsce. Każdy ma swój własny cel, trudno oczekiwać od amatora rywalizacji na najwyższym szczeblu. Wielu biegaczy stara się raczej poprawić swój czas na danym dystansie. Często samo ukończenie biegu jest już dużym sukcesem dla uczestników zawodów.
Po co Ci tyle par butów? Buty do biegania dość szybko się zużywają, wszystko zależy od ilości przebiegniętych kilometrów. Trzeba je regularnie wymieniać. Po kilkuset kilometrach tracą amortyzację i nie spełniają założonych funkcji. Poza tym, możemy wyróżnić różne rodzaje obuwia biegowego. Na start zabierzemy buty lekkie i dynamiczne, do lasu z agresywnym bieżnikiem, a na długie wybiegania buty z odpowiednia amortyzacją. Dobrze jest też mieć różne modele butów, tak żeby stopa nie przyzwyczaiła się do jednego powtarzalnego ruchu.
Kiedy Ty masz czas na bieganie? Wszystko zależy od odpowiedniej motywacji i organizacji czasu. Warto przeanalizować swój harmonogram dnia i dokonać ogólnego rozrachunku. Może zamiast spania do południa, warto poświęcić godzinę na trening?
Czy bieganie po asfalcie jest zdrowe? Czasami bieganie po asfalcie może być znacznie bezpieczniejsze niż w terenie. W porównaniu do leśnych ścieżek to twarda, ale płaska nawierzchnia. Poza tym w dzisiejszych czasach biegacz ma do dyspozycji odpowiedni sprzęt i może wspomagać się butami z odpowiednią amortyzacją.
Komentarze (0)
10 pytań, których biegacz nie znosi
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!