3 miesiące do maratonu. Jak je najlepiej wykorzystać?

Do startu w Silesia Marathon zostały 3 miesiące. 2 października ulicami Katowic pobiegnie parę tysięcy uczestników. Dla części z nich to długo oczekiwany maratoński debiut, dla niektórych kolejny już start na królewskim dystansie. Jeśli chciałbyś znaleźć się wśród nich i jesteś w stanie przebiec paręnaście kilometrów 3 miesiące to dobry moment na przygotowanie do maratonu.

Maraton to wyzwanie i ogromna przygoda. A także wielka radość po przekroczeniu linii mety. Aby zrobić to bezpiecznie warto w ramach swoich treningów zaplanować długie wybiegania, które zbudują naszą wytrzymałość. Dzięki temu w dniu maratonu sprawnie pokonamy ponad 42 kilometry.

3 miesiące przed startem powinniśmy mieć już zrobioną tzw. bazę. Budowanie wytrzymałości to mozolny i długotrwały proces, jednak jest on nieunikniony jeśli chcemy być maratończykami. Na około miesiąc przed docelowym startem zaplanujmy najdłuższe wybieganie. Później można już schodzić z objętością.

Silesia Marathon w 2014 rokuSilesia Marathon w 2014 roku PRZEMYSŁAW JENDROSKA PRZEMYSŁAW JENDROSKA

Na tym etapie przygotowań nie powinno też zabraknąć siły i dawki szybkości. Warto wprowadzić biegi tempowe, biegi z narastającą prędkością, podbiegi, skipy. Tak żeby trening był urozmaicony, a nasza aktywność nie ograniczała się tylko do budowania bazy, którą powinniśmy mieć już zbudowaną.

O tym jak przygotować się do jesiennego maratonu przeczytasz TUTAJ

Szczegółowe plany treningowe do maratonu dostępne są TUTAJ

Zabiegany Śląsk

PKO Silesia Marathon wraz z patronami medialnymi Gazetą Wyborczą i miesięcznikiem Runner's World rozpoczęła akcję "Zabiegany Śląsk".

Organizatorzy chcą pokazać bogactwo biegowe regionu, możliwości do uprawiania tego sportu i przede wszystkim ludzi - formalne i nieformalne grupy biegowe, dla których bieganie stało się ważnym elementem życia. Akcja pokazuje zaangażowanych ludzi i ich biegową pasję, przedstawia biegowe "miejscówki" tym, którzy połknęli już bakcyla biegania, ale i również i tym, którzy wciąż szukają swojego miejsca na biegowej mapie Śląska.

Gazeta Wyborcza co tydzień będzie publikować wizytówki grup biegowych z regionu, a we wrześniu wielkie podsumowanie akcji przeczytacie w specjalnym dodatku do Gazety Wyborczej i Runner's World.

Chcecie, aby Wasza grupa byłą widoczna na biegowej mapie Śląska? Zgłoście się.

Rywalizacja na trasie Silesia MarathonuRywalizacja na trasie Silesia Marathonu PRZEMYSŁAW JENDROSKA PRZEMYSŁAW JENDROSKA

SZCZEGÓŁY AKCJI TUTAJ

Organizatorzy przygotują mapy najciekawszych tras biegowych na Śląsku. Napiszcie, gdzie biegacie. Czekają na ciekawostki z waszych miejsc biegowych, coś do czego przywykliście biegając od lat dla wielu osób może być prawdziwą atrakcją, magnesem do odwiedzenia właśnie waszych tras biegowych.

Zabiegany Śląsk - najświeższe opisy grup i miejsc biegowych znajdziecie na stronie >>>

05.10.2014 Katowice , Nikiszowiec . Zawodnicy Silesia Marathonu przebiegaja na 28 kilometrze biegu przez zabytkowa dzielnice Katowic Nikiszowiec . 
Fot. Przemyslaw Jendroska / Agencja Gazeta 
05.10.2014 Katowice , Nikiszowiec . Zawodnicy Silesia Marathonu przebiegaja na 28 kilometrze biegu przez zabytkowa dzielnice Katowic Nikiszowiec . Fot. Przemyslaw Jendroska / Agencja Gazeta  PRZEMYSŁAW JENDROSKA PRZEMYSŁAW JENDROSKA

Wspólne biegowe treningi

Organizatorzy PKO Silesia Marathon razem z klubem Pure Jatomi Katowice wystartowali z cyklem treningów biegowych. Treningi będą odbywały się co tydzień, aż do 24 września, w każdą sobotę o godz. 10:00 - zbiórka przed wejściem do klubu w Silesia City Center. Treningi będą odbywały się na świeżym powietrzu w Parku Śląskim. Nie ważne czy już biegasz, czy dopiero zaczynasz, czy weźmiesz udział w maratonie, półmaratonie czy w minimaratonie. Treningi będzie prowadzić Michał Król - mistrz Polski w biegach przełajowych. Udział w treningach jest bezpłatny.