Garmin Fenix 3 - zegarek dla wymagających [TEST]

Zegarek z GPS i pulsometrem staje się powoli standardowym wyposażeniem biegacza. Garmin Fenix 3 jest jednak czymś więcej - to doskonały kompan treningowy dla sportowca, który nie ogranicza się do truchtania po parku.

Trzecia odsłona modelu Garmin Fenix miała przed sobą ciężkie zadanie - zatrzeć kiepskie wrażenie wywołane przez poprzednią generację zegarków (użytkownicy Fenixa 2 skarżyli się na wolną pracę i zawieszanie się urządzenia oraz niedokładne wskazania GPS), a także odpowiedzieć na nowe trendy, które pojawiły się w świecie sportowych zegarków. I z zadania tego nowy model wywiązał się znakomicie. Choć nietani (kosztuje od 1980 zł do 2599 zł w zależności od wersji), zadowolić powinien nawet najbardziej wymagających biegaczy.

Wygląd i wyposażenie

Projektanci wyraźnie się postarali. Garmin Fenix 3 wygląda świetnie! Do testów otrzymaliśmy wersję Sapphire, która oprócz odpornego na zarysowania szkiełka wyposażona jest w elegancką, metalową bransoletę. Oprócz niej w zestawie znajduje się klasyczny, gumowy pasek. Producentowi udało pogodzić się ogień z wodą - nowoczesny zegarek sportowy z klasyczną elegancją

Okrągła koperta wykonana jest ze stali szlachetnej. Jej górna część jest jednocześnie zewnętrzną anteną GPS. Rozwiązanie to ma poprawić łączność z satelitami i zwiększyć dokładność wskazań. Wyświetlacz jest o niebo lepszy, niż w poprzedniej wersji - kolorowy, o wyższej rozdzielczości i dużo lepiej podświetlony (jasność i czas podświetlenia możemy regulować sami). Obawy o czytelność wyświetlacza w ostrym słońcu okazały się nieuzasadnione - widać absolutnie wszystko.

Garmin Fenix 3Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3

Oprócz zegarka w pudełku znajdziemy standardowy zestaw akcesoriów Garmina - opaska na klatkę piersiową, ładowarka sieciowa i kabel do komputera . Pas do pomiaru tętna jest bardzo wygodny, nie powoduje obtarć. Nadajnik HRM-Run oprócz pomiaru pulsu odpowiada także za gromadzenie danych dotyczących dynamiki biegu - kadencji, odchylenia pionowego i czasu kontaktu z podłożem. Kabel USB zakończono podstawką, w którą wpinamy zegarek - nie jest to rozwiązanie proste jak klips znany ze starszych Garminów czy Suunto, ale dzięki niemu nie ma ryzyka, że zegarek odłączymy przy przypadkowym potrąceniu. Posiadacze wersji Sapphire w pudełku znajdą także 2 małe śrubokręciki do zmiany paska.

Zegarek wyposażono w łączność ANT+, dzięki której możemy rozbudowywać jego funkcje o kolejne akcesoria, takie jak kolarskie czujniki mocy i kadencji, dodatkowy footpod, kamerę Garmin VIRB, czy zewnętrzny czujnik temperatury.

Żadnych zastrzeżeń nie wzbudza wytrzymałość zegarka. W czasie treningów pływackich kilkakrotnie uderzyłem nim o linę i słupek - na zegarku nie pozostał nawet najmniejszy ślad. Szafirowe szkiełko chroni wyświetlacz znakomicie, a stalowa obudowa dotrzymuje mu kroku.

Podstawowe funkcje

Garmin Fenix 3 to prawdziwy sportowy kombajn. Jego przeznaczeniem jest nie tylko bieganie, ale też kolarstwo, triathlon, pływanie (również w basenie), narciarstwo biegowe czy zjazdowe. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przydatne są dane dotyczące śladu, prędkości, dystansu czy tętna. Ze swoich zadań Fenix wywiązuje się znakomicie. W kwestii dokładności GPS pozbyto się wszystkich bolączek poprzednika. Zapis śladu jest znacznie dokładniejszy niż w Fenixie drugiej generacji, szybciej odnajdywany jest też fix. Wyszukiwanie satelitów trwa kilkanaście sekund, a jeżeli trening rozpoczynamy w tym samym miejscu co poprzednio, zegarek jest gotowy po 3-5 sekundach. Najdłuższy czas, jaki udało się mi zarejestrować to ok. pół minuty - po zmianie położenia o kilkaset kilometrów i nieuruchamianiu zegarka przez kilka dni. Być może jest to zasługa GLONASS - systemu konkurencyjnego do GPS, który również jest obsługiwany przez zegarek.

Garmin Fenix 3Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3

Wytrzymałość baterii zadowoli nawet ultrasów - od 20 godzin z ciągłym zapisem GPS do 50 przy użyciu trybu UltraTrac (zapis pozycji w ustalonych odstępach czasowych). Przy korzystaniu z GLONASS czas ten skraca się do odpowiednio około 16 i 45 godzin.

Fenixa 3 wyposażono w szereg czujników przydatnych zwłaszcza ultrasom - magnetyczny kompas, termometr i barometr. Ten ostatni służy do precyzyjnego określania wysokości oraz dostarcza dane o ciśnieniu niezbędne do funkcjonowania innej ważnej funkcji - alarmu burzowego.

Oprócz podstawowych pomiarów związanych z prędkością dystansem, tętnem czy dynamiką biegu, zegarek posiada szereg przydatnych funkcji. Dane wyświetlane na ekranie są całkowicie konfigurowalne - możemy ustalić ilość wyświetlanych informacji, ich układ na wyświetlaczu czy ilość ekranów danych. Ustawić możemy też alerty pomagające np. utrzymać założone tempo czy tętno. Ciekawostką jest możliwość ustawienia własnego alertu, np. przypominającego o odżywianiu.

Podobnie jak w poprzedniku mamy możliwość wgrania gotowych treningów z aplikacji Garmin Connect. Niestety nie możemy ich tworzyć ani edytować bezpośrednio w zegarku. Z "poziomu nadgarstka" ustawić możemy jedynie prosty interwał lub cel treningowy (np. przebiegnij X kilometrów lub spal XXX kalorii). Nie zapomniano o funkcji wirtualnego partnera, ułatwiającej utrzymanie właściwego tempa. Możemy także ścigać się z poprzednimi aktywnościami. Nowością jest metronom - funkcja polegająca na wysyłaniu przez zegarek sygnałów wibracyjnych i dźwiękowych, pomagających utrzymać założoną kadencję.

Garmin Fenix 3Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3

Sporo ciekawych funkcji pojawia się także po zakończeniu treningu. Zegarek wyposażono w algorytmy szacujące czas potrzebny na regenerację, pułap tlenowy czy potencjalne wyniki, które moglibyśmy osiągnąć na różnych dystansach przy aktualnym poziomie wytrenowania. Garmin Fenix 3 zapisuje także nasze osiągnięcia - najszybsze biegi, najdłuższe dystanse i łączną liczbę pokonanych kilometrów.

Szkoda tylko, że producent nie pokusił się o zwiększenie mocy obliczeniowej zegarka - wciąż trzeba długo czekać na zapisanie treningu i wczytanie wcześniejszych aktywności.

Nie tylko bieganie

Co ważne, niemal wszystkie wspomniane wcześniej funkcje (ściganie z minioną aktywnością, wirtualny partner, alerty, programowalne treningi itp.) poza metronomem działają także w innych trybach pracy (np. kolarskim czy narciarskim). Szkoda tylko, że producent nie pokusił się o zwiększenie mocy obliczeniowej zegarka - wciąż trzeba długo czekać na zapisanie treningu i wczytanie wcześniejszych aktywności.

Zegarek posiada kilka funkcji nawigacyjnych. Możemy wgrywać trasy stworzone w desktopowej i mobilnej aplikacji Garmina (tzw. kursy), prowadzić do wybranego punktu (w którym już byliśmy, bądź innego, określonego współrzędnymi geograficznymi) lub nawigować wg busoli. Producent zrezygnował z dostępnej w Fenixie 2 możliwości wgrywania map (która, notabene i tak była mało przydatna, z uwagi na brak routingu i monochromatyczny wyświetlacz).

Garmin Fenix 3Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3

Garmin Fenix 3 przyda nam się nie tylko w czasie treningu, ale także poza nim. Zegarek przez cały dzień monitoruje naszą aktywność - zlicza kroki i pokonany dystans. Jeżeli uzna, że zbyt długo pozostajemy bez ruchu, poinformuje nas o tym subtelnym przypomnieniem.

Sen to kolejny obszar, o który dba flagowy model Garmina. Czujnik aktywności rozpoznaje sen i jego fazy - o ile oczywiście śpimy w zegarku. Dane dotyczące snu możemy następnie analizować w aplikacji Garmin Connect.

Łączność z telefonem

Garmin Fenix 3 to pełnoprawny smartwatch. Umożliwia on odczytywanie przychodzących wiadomości, odbieranie powiadomień z telefonu, sterowanie muzyką, czy sprawdzanie prognozy pogody (o ile telefon ma zapewniony dostęp do sieci). Łączność z telefonem umożliwia technologia Bluetooth, w którą wyposażono zegarek.

Garmin Fenix 3Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3

Dla użytkowników telefonów z systemem iOS oraz Android Garmin przygotował aplikację Garmin Connect Mobile. Umożliwia ona zgrywanie treningów z zegarka, przeglądanie wszystkich dotychczasowych aktywności i danych, wgrywanie treningów, kursów, a także korzystanie z funkcji społecznościowych, np. uczestnictwo w rywalizacjach.

Na osobny akapit zasługuje Connect IQ. Jest to stworzona przez Garmina platforma umożliwiająca tworzenie aplikacji i rozszerzeń dla zegarka. Mogą one mieć różną formę - od niestandardowych cyferblatów, przez dodatkowe ekrany danych, aż po kompletnie nowe funkcje. Connect IQ ma charakter otwarty - aplikację dla Fenixa 3 stworzyć może każdy programista.

Garmin Fenix 3Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3 Garmin Fenix 3

Komputer i Garmin Connect

Oprócz wersji mobilnej Garmin Connect jest też dostępny na komputer. Udostępnia ona te same funkcje co wersja mobilna, więc wybór platformy z której będziemy korzystali zależy tylko od upodobań. Ciekawostką jest sieć WIFI wbudowana w zegarek. Możemy skonfigurować Fenixa 3 tak, aby możliwa była synchronizacja poprzez naszą domową sieć. Wówczas do zgrywania treningów niepotrzebny staje się i komputer, i telefon - zegarek wysyła dane prosto do routera, a ten do aplikacji Garmin Connect.

Podsumowanie

Garmin Fenix 3 to świetna propozycja zwłaszcza dla biegaczy ultra i triathlonistów. Choć mnogość funkcji przyprawia o zawrót głowy, obsługa jest bardzo intuicyjna. Kilka ulepszeń w stosunku do poprzedniego modelu znacznie podniosło komfort korzystania z zegarka. Największym minusem jest wciąż długi czas zapisywania i odczytywania aktywności w zegarku. Gdyby producentowi udało poprawić się ten irytujący detal, zegarek byłby bliski ideałowi.

Copyright © Agora SA