10. Weekend Polska Biega. Pomysły na bieg

Weekend Polska Biega odbywa się nieprzerwanie od 2006 roku. W każdej edycji do akcji włączało się kilkaset miast, miasteczek i wsi - w ubiegłym roku w 651 imprezach pobiegło ponad 110 tysięcy osób. Jedne imprezy były standardowe, inne - nietypowe. Co zrobić, by wydarzenie w ramach Weekendu Polska Biega przyciągnęło jak najwięcej uczestników?

Jeśli chcesz zorganizować bieg, wypełnij  formularz rejestracyjny . Masz pytania? Podyskutuj z nami na  FORUM!

Wśród organizatorów Weekendu Polska Biega znaczną część stanowią nauczyciele. Dwoją się i troją, by zachęcić swoich uczniów do ćwiczeń. Podczas Weekendu Polska Biega na frekwencję jednak nie narzekają! I potwierdzają: liczy się pomysł. - Planujemy zorganizować bieg sztafetowy w parach. Nawiązując do Dnia Matki, w młodszych klasach chcemy zaangażować mamy. Parę będzie tworzyć mama i dziecko. Będą wspólnie trzymać ringo lub szarfę. Rywalizacja będzie toczyć się między klasami na tych samych poziomach - opowiada Barbara Kanapik, nauczycielka wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej nr 1 w Oświęcimiu.

Głowę pełną pomysłów mają belfrzy z Bytomia, którzy w ubiegłej edycji zorganizowali bieg z darmowym strzyżeniem na mecie. Fryzjerami byli uczniowie bytomskiego Zespołu Szkół Usługowo-Rzemieślniczych.

Fot. Rafa? Mielnik / Agencja Wyborcza.pl fot. Rafał Mielnik

W jaki jeszcze sposób urozmaicić bieg? Miejscem rozgrywania rywalizacji. W Pasłęku w ramach Weekendu Polska Biega zorganizowany zostanie V Bieg Wokół Pasłęckich Murów Obronnych. Trasa wiedzie wzdłuż najstarszych murów obronnych w Polsce. Dystans 10 223 metry. Uczestnicy przebiegną przez dwie zabytkowe bramy: Młyńską i Wysoką zwaną także Kamienną. Z kolei w Wałczu bieg w ramach Weekendu Polska Biega odbędzie się wzdłuż brzegu jeziora - Wałecką Aleją Gwiazd Sportu.

Nie macie tak spektakularnego miejsca? Ciekawą imprezę można równie dobrze zrobić na skwerze, w parku czy na szkolnym boisku. Np. bieg w klapkach to propozycja dla każdego. Proponujemy dystans 50-100 metrów. W takim biegu mogą startować wspólnie dzieci i dorośli. Można też zaproponować oddzielne klasyfikacje lub rywalizację sztafetową.

A może bieg w szpilkach dla panów? Do tego konkurs dla najlepszej grupy kibiców. Z pewnością będzie co fotografować! Jeżeli obawiacie się, że bieganie w niecodziennym obuwiu może nie spotkać się z aprobatą, spróbujcie zorganizować bieg w workach albo na czworaka. A może bieg przerywany ćwiczeniami: hula-hoop, przysiadami? Ważne tylko, by konkurencje były wcześniej objaśnione.

Fot. Renata Dabrowska / Agencja Wyborcza.pl fot. Renata Dąbrowska

A co z osobami, które z jakichś przyczyn nie mogą biegać? - Poza biegami dla dzieci i dorosłych organizujemy także "Fast foot", czyli po prostu szybki marsz - mówi Grażyna Łechtańska, koordynatorka Weekendu Polska Biega w Golinie. Warto zorganizować konkurencje dodatkowe, np. marsz "stópkami" na 200 metrów. Czasami wystarczy niestandardowy pomysł lub chwytliwa nazwa, by zainteresować innych bieganiem, a nawet zwykłym maszerowaniem.

Kulminacja Weekendu Polska Biega odbędzie się w dniach 23-25 maja. Do akcji można zgłaszać się do samego końca - nawet 24 maja można zarejestrować bieg. Jeszcze nie zarejestrowałeś biegu? Panel rejestracyjny znajduje się TUTAJ .

Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi - piszcie na polskabiega@agora.pl

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze  @PolskaBiega