Spartanie dla Stasia na Cracovia Maratonie 27 i 28 kwietnia

Już 27 kwietnia w sobotę przyjadą na Krakowskie Błonia. Będą uczyć bojowej Haki i wspólnie z WOPR przypomną zasady udzielania pierwszej pomocy. W zamian za datki na protezy dla 2-letniego Stasia rozdadzą 500 pączków. Na koniec, 28 kwietnia przebiegną Cracovia Maraton, aby podziękować darczyńcom i zachęcić innych do włączenia się do akcji.

Już w tę niedzielę, 28 kwietnia, "Spartanie Dzieciom" pobiegną w Cracovia Maraton. Cały dystans, ponad 42 kilometry, pokonają w zwartym szeregu i w przebraniu spartańskich wojowników - z włóczniami i tarczami w rękach oraz hełmami na głowach. Wszystko po to, aby pomóc 2-letniemu Stasiowi.

Po nogi dla Stasia

Chłopiec urodził się z wrodzonym zniekształceniem kończyn dolnych. Diagnoza była jedna - nogi nie nadawały się do leczenia, konieczna była amputacja. Teraz Staś, aby móc normalnie funkcjonować potrzebuje kosztownych protez i rehabilitacji.

- Pierwsze protezy Stasia kosztować będą 20 tys. złotych. Teraz, chłopiec korzysta z protez tymczasowych, które mają jedną poważną wadę - nie zginają się w kolanach. Staś nie może w nich samodzielnie wstawać, ani siadać - tłumaczy Michał Leśniewski, Przewodniczący grupy "Spartanie Dzieciom". - Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu ludzi o wielkich sercach uda nam się kupić Stasiowi protezy z prawdziwego zdarzenia, które pozwolą mu chodzić, a nawet biegać - dodaje.

Spartanie pobiegną w 12. Cracovia Maraton żeby zebrać pieniądze na protezy dla 2-letniego JasiaSpartanie pobiegną w 12. Cracovia Maraton żeby zebrać pieniądze na protezy dla 2-letniego Jasia Spartanie Dzieciom Spartanie Dzieciom

Świeże pączki na Błoniach

Zbiórka dla Stasia już wystartowała. Dobrowolne datki można wpłacać na konto, którego numer znaleźć można na stronie www.spartaniedzieciom.pl . Dodatkowo już od piątku, 26 kwietnia, na terenie Krakowa, głównie na Błoniach Krakowskich, prowadzona będzie zbiórka pieniędzy do spartańskich puszek. W zamian za datki Spartanie rozdawać będą świeże pączki. W wolontariat zaangażowali się już uczniowie z dwóch krakowskich szkół, rodzina Stasia oraz ratownicy z Krakowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Cieszymy się, że możemy pomóc Spartanom w zbiórce. Na posterunku czuwać będzie naszych 10 ratowników wodnych. Od lat chętnie angażujemy się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Staramy się być zawsze tam gdzie trzeba nieść pomoc - mówi Magdalena Naczk-Musiał, Rzecznik Prasowy krakowskiego WOPR.

Nauka pierwszej pomocy, taniec Haka i koszulki z podpisem Iwony Guzowskiej

Na wszystkich tych, którzy wybiorą się w ten weekend na Krakowskie Błonia czeka wiele spartańskich atrakcji. Jedną z nich będzie pokaz ratowniczy oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, które poprowadzi WOPR. - Przygotowaliśmy coś specjalnie dla każdego. Dorosłych nauczymy podstawowych czynności ratujących życie. Natomiast dla dzieci przeprowadzimy ciekawe zabawy edukacyjne, mające na celu zdobycie umiejętności odpowiedniego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia - zdradza Magdalena Naczk-Musiał. Gwoździem programu będzie możliwość obejrzenia z bliska terenowego samochodu WOPR do zadań specjalnych, który służy m.in. do docierania do osób poszkodowanych w trakcie powodzi.

Spartanie pobiegną w 12. Cracovia Maraton żeby zebrać pieniądze na protezy dla 2-letniego JasiaSpartanie pobiegną w 12. Cracovia Maraton żeby zebrać pieniądze na protezy dla 2-letniego Jasia Spartanie Dzieciom Spartanie Dzieciom

Spartanie z kolei nauczą wszystkich swojego bojowego tańca Haka, który często wykonują podczas swoich biegów. - Haka to taniec niepokonanych wojowników. Ukazuje on siłę, wolę zwycięstwa i ma przestraszyć przeciwników. W naszym przypadku tańczymy Hakę, aby odgonić własne słabości i pokazać kibicom, że pomaganie daje wielką satysfakcję, pomimo ogromnego wysiłku - tłumaczy Michał Leśniewski.

Licytacja

Dla wszystkich kibiców i biegaczy niezwykłą atrakcją będzie również charytatywna licytacja, na którą zostaną wystawione 2 koszulki sportowe z podpisem Iwony Guzowskiej, wielokrotnej mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie, która dołączyła ostatnio do grona Honorowych Spartan. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na zakup protez dla 2-letniego Stasia.

Więcej informacji o akcji znaleźć można na stronie www.spartaniedzieciom.pl.

Informacje o 12. Cracovia Maratonie znajdziesz w artykule: 12. Cracovia Maraton: już w niedzielę ścigamy się w mieście królów i smoków.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.