Klimat skitouringu: Piotr Krygowski o nowej odsłonie Polar Sport Skitour

Wyścig w otoczeniu Babiej Góry, skitourowy bieg w gronie najlepszych zawodników polskiej kadry narodowej w narciarstwie wysokogórskim, prelekcja himalaistki Oli Dzik z wyprawy na ośmiotysięcznik Gasherbrum I. Tak zapowiada się VII Polar Sport Skitour im. Basi German. O nowej odsłonie zawodów, które startują 3 marca opowiada organizator Piotr Krygowski.

Dołącz do nas na Facebooku

Z Piotrem Krygowskim rozmawia dziennikarz portalu 4outdoor.pl

4outdoor.pl: Najbardziej widoczną zamianą zawodów jest ich nazwa. Dotychczas były to Zawody Skitourowe o Puchar Polar Sportu, a od tego roku zmagania na Mosornym Groniu nazywają się Polar Sport Skitour im. Basi German. Czy możesz powiedzieć coś więcej na ten temat?

Piotr Krygowski (Polar Sport): Zmiana nazwy ma związek z tragiczną śmiercią Basi German, współzałożycielki sklepu Polar Sport, która od zawsze związana była z górami, a której największą pasją były właśnie narty. Od niedawna istnieje także Fundacja Na Start im. Basi German pomagająca potrzebującym z Domów Dziecka. Na przykład dzięki uprzejmości i wsparciu Centrum Wspinaczkowego RENI-Sport w ramach Fundacji prowadzone są cotygodniowe zajęcia wspinaczkowe na sztucznej ścianie, pod opieką doświadczonych instruktorów. Bierze w nich udział około 50 wychowanków z Krakowskich Domów Dziecka, w wieku od 6 do 19 lat. Planów jest dużo więcej. Fundacja jest w tym roku współorganizatorem zawodów i na jej rzecz zostanie przeznaczona cała kwota z wpisowego na zawody.

Wpisowe to 80 zł, co zawodnicy otrzymają w jego ramach?

W cenie wpisowego na zawody każdy zawodnik ma zagwarantowany start, posiłek, T-shirt, drobne upominki, bierze udział w losowaniu nagród, uczestniczy w Ternua Party wraz z poczęstunkiem, noclegiem oraz śniadaniem.

Zmiany dotyczą także innych kwestii, na przykład terminu.

Tak, po raz pierwszy w historii zawody rozegrane zostaną w sobotę. Daje to możliwość stworzenia przyjemnej imprezy po zawodach na wzór dużych eventów rozgrywanych w Alpach.

Jeśli chodzi o imprezę, macie tutaj solidne wsparcie marek Ternua i CAMP?

Każda z marek współpracujących z nami w ten wieczór przygotowała coś specjalnego. Dzięki firmie Negra Sport po zawodach zapraszamy na Ternua Party do pensjonatu Zawojanka, gdzie odbędzie się uroczysta ceremonia dekoracji zwycięzców oraz losowanie nagród wśród wszystkich startujących.

Dzięki marce CAMP pojawi się Ola Dzik ze swoją prezentacją "Kobiety na ośmiotysięcznikach - Gaszerbrumy 2011". Uczestnicy mogą liczyć na konkursy, a o oprawę muzyczną podczas imprezy zadba zespół The Chilloud.

Co roku impreza rozwija się coraz bardziej także pod względem frekwencji - na jaką liczbę zawodników liczycie w tym roku?

Zawsze frekwencja nam dopisywała. W zeszłym roku mieliśmy ponad 150 osób, miejmy nadzieję, że w tym roku nie będzie ich mniej. Chcemy aby na starcie oprócz kadry narodowej pojawili się przede wszystkim turyści i miłośnicy wycieczek skitourowych. Dla tych drugich jest to okazja, aby zmierzyć się z najlepszymi w kraju. Z myślą o turystach dostosowujemy także trasę zawodów, a na miejscu jest możliwość wypożyczenia sprzętu. Pojawią się również porady serwisowe. A wieczorem przy "piwku" podczas Ternua Party będzie można poczuć klimat skitouringu oglądając prezentacje, zdjęcia oraz filmy z trasy zawodów.

Pełen wywiad z Piotrem Krygowskim możesz przeczytać TUTAJ. Więcej informacji o zawodach znajdziesz TUTAJ.