David Raison zwycięzcą Mini Transat

David Raison zwyciężył w samotnych regatach przez Atlantyk Mini Transat 6,50! Francuski żeglarz na jachcie TeamWork Evolution przeciął linię mety w Salvador de Bahia w niedzielę 30 października o godzinie 18.43 czasu uniwersalnego.

Raison ustanowił także nowy rekord trasy drugiego etapu regat. Dystans z Madery do Savador de Bahia pokonał w 17 dni, 6 godzin i 13 minut ze średnią prędkością 7,53 w. Nowy rekord tej trasy jest o 20 minut lepszy od poprzedniego. Na metę Francus przypłynął 130 mil przed drugim zawodnikiem, Thomasem Normandem. Regaty, jak na razie ukończyło czternastu zawodników.

Ostatni w stawce płynących jeszcze żeglarzy, 25 w swojej klasie, jest Radosław Kowalczyk. Polaka w wyścigu opóźniła awaria generatora. Musiał zawinąć do portu na jednej z wysp Zielonego Przylądka, by naprawić urządzenie. Polak dzisiaj w nocy minął równik i do mety pozostało mu jeszcze 900 mil.

Regaty Mini Transat 6.50 to jeden z najtrudniejszych transatlantyckich wyścigów. 79 żeglarzy, 4000 mil samotnej żeglugi, najmniejsze jachty oceaniczne świata. Wyścig rozpoczął się 25 września u wybrzeży francuskiego portu La Rochelle. Początkowo flota żeglowała na Maderę do Funchal, gdzie zakończył się pierwszy etap wyścigu. Dalej żeglarze skierowali się do Salvador de Bahia w Brazylii, gdzie nastąpi zakończenie wyścigu. Radek Kowalczyk na jachcie "Calbud" jest trzecim Polakiem po Kubie Jaworskim i Jarosławie Kaczorowskim, który bierze udział w regatach.