Tak zaczyna się tor w Budapeszcie, mieście uważanym za jedną z najbardziej spektakularnych lokalizacji na mapie Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Stolica Węgier między 3 a 5 lipca była czwartym przystankiem tegorocznej odsłony najszybszych motorowych zawodów świata.
Najlepszym z najlepszych okazał się Austriak Hannes Arch, który tor usytuowany w samym sercu Budapesztu, nad majestatycznym Dunajem, między zamkiem królewskim a monstrualnym gmachem parlamentu (co ja będę gadał, zobaczcie na zdjęciach!), pokonał w 59,350 sekundy. Drugi Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii stracił do zwycięzcy 0,207 sekundy (to dużo, zdarzały się zawody rozstrzygane o tysięczne sekundy!), trzecie miejsce zajął Czech Martin Sonka.
Samolot, pilot, taktyka, team
Czego potrzeba, by wygrać zawody, w których startuje 14 najszybszych pilotów świata?
Po pierwsze - samolot. Długość około 6,5 metra, rozpiętość skrzydeł 7,5 metra. Są tylko trzy firmy na świecie, które zajmują się ich produkcją. Maszyny, warte ponad pół miliona dolarów (piloci mają po dwa, trzy samoloty - do treningów, pokazów i zawodów), nie różnią się zatem aż tak bardzo. Diabeł tkwi w szczegółach. Jak w lepiej nam znanej Formule 1, kluczowa jest aerodynamika. Tu zmiana ustawienia skrzydeł o centymetr, tam o pół centymetra, tutaj odjęcie 100 gramów wagi, tam dodanie 200.
Po drugie - pilot. Musi być maksymalnie szybki (ale, uwaga, nie za szybki - na każdym torze są limity prędkości, za przekroczenie których grozi dyskwalifikacja), precyzyjny (każdą bramkę trzeba pokonać w odpowiedni sposób, nie za wysoko, nie za nisko - za błędy sędziowie przyznają 2-skundowe kary), odporny psychicznie (jeden fałszywy ruch i nie tylko tracisz szansę na zwycięstwo, ale możesz wbić się z ogromną prędkością w wodę), odważny i wytrzymały (w czasie jednego weekendu każdy pilot wykonuje kilkanaście lotów - treningowych, kwalifikacyjnych i wreszcie finałowych; w czasie lotu przeciążenia dochodzą do 10g).
Na zdjęciu od lewej: Paul Bonhomme (drugie miejsce w Budapeszcie), Hannes Arch (pierwsze) i Martin Sonka (trzecie).
Po trzecie - taktyka. W zależności od ustawienia bramek na torze czy pogody (w Budapeszcie wiał lekki wiatr, ale temperatury były nie do wytrzymania - nawet 35 stopni) ekipy dobierają ich zdaniem optymalny tor lotu. Od umiejętności pilota zależy, czy zrealizuje plan w 100%.
Po czwarte - ludzie. W każdym teamie są co najmniej cztery osoby. Oczywiście pilot, do tego technik/inżynier, analityk i koordynator. Im większy budżet, tym liczniejsza załoga.
Czynników jest więcej, a powodzenia gwarantuje tylko ich idealna kombinacja. - Nie ma prostej recepty na sukces. Samoloty są bardzo podobne, umiejętności pilotów nie różnią się za bardzo, wszyscy jesteśmy szybcy i dobrze przygotowani. O zwycięstwie decydują detale, czasem mocniejszy podmuch wiatru, czasem po prostu szczęście - mówi niemiecki pilot Matthias Dolderer.
Wyniki Red Bull Air Race w Budapeszcie:
1. Hannes Arch (AUT)
2. Paul Bonhomme (GBR)
3. Martin Sonka (CZE)
4. Pete McLeod (CAN)
5. Matt Hall (AUS)
6. Peter Besenyei (HUN)
7. Matthias Dolderer (GER)
8. Nigel Lamb (GBR)
9. Yoshihide Muroya (JPN)
10. Kirby Chambliss (USA)
11. Michael Goulian (USA)
12. Francois Le Vot (FRA)
13. Juan Velarde (ESP)
14. Nicolas Ivanoff (FRA)
Klasyfikacja Generalna Mistrzostw Świata:
1. Bonhomme 34 punkty
2. Arch 29
3. Hall 29
4. Sonka 16
5. McLeod 14
6. Lamb 13
7. Dolderer 13
8. Goulian 8
9. Ivanoff 6
10. Besenyei
11. Muroya 4
12. Chambliss 2
13. Velarde 0
14. Le Vot 0
Następny przystanek - Ascot
Po imponujących zawodach w Budapeszcie piloci przeniosą się teraz do Ascot w Wielkiej Brytanii, gdzie już 15-16 sierpnia piąta odsłona mistrzostw świata.
Pozostałe wyścigi 2015 r.:
Ascot, Wielka Brytania (15-16 sierpnia)
Spielberg, Austria (5-6 września)
Fort Worth, Teksas, USA (26-27 września)
Las Vegas, Nevada, USA (17-18 października)
Mistrzostwa świata Red Bull Air Race
Stworzone w 2003 roku, ale oficjalnie uznane za podniebne Mistrzostwa Świata w 2005 roku, zawody Red Bull Air Race gromadzą miliony fanów na całym świecie. W ramach tej najszybszej serii w świecie sportów motorowych 14 najlepszych pilotów rywalizuje w wyścigach łączących prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów.
źródło: Okazje.info