W olimpijskiej stołówce, czyli czym się sycić na Igrzyskach - dzień pierwszy

Igrzyska olimpijskie dla przeciętnego kibica okazja do wyjątkowego nasycenia się sportem. Zresztą, po co bawić się w eufemizmy - nie tyle nawet nasycenia, co bezlitosnego obżarcia, nawet do granic przesytu. Co nie znaczy, że na olimpijskiej uczcie wszystko wszystkim będzie smakować. Czego skosztować, czym pobudzić apetyt, czym na zakończenie posiedzenia osłodzić sobie żywot, a czego unikać niczym morowej zarazy? Na te pytania odpowie Wam nasz olimpijski cykl.

Przystawka

Cóż, dzisiaj chyba nie trzeba niczym pobudzać apetytu, wyposzczeni czteroletnim oczekiwaniem kibice od razu będą chcieli się w coś wgryźć, dlatego na początek organizatorzy serwują nam od razu jedną ze specjalności zakładu...

Danie główne

Adam Małysz 
Adam Małysz  Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Konkurs skoków na normalnej skoczni (18.45). Nasz stosunek do skoków jest powszechnie znany, więc będę bardzo uważnie dobierał słowa. Niewielu znam polskich sportowców, którzy na olimpijskie złoto zasługują tak bardzo, jak Adam Małysz . Nawet jeśli mu się to w Vancouver nie uda, to jakikolwiek medal będzie pięknym ukoronowaniem kariery. A że tym razem, w odróżnieniu od Turynu, wygląda na to, że Małysza niesie nie tylko chciejstwo kibiców, ale także rzeczywiście wysoka forma - będzie się działo. A w sprawianiu, żeby się działo dzielnie wspomogą Małysza Stefan Hula , Kamil Stoch i Krzysztof Miętus .

Deser

Zjazd mężczyzn (20.45). Cztery lata temu Michael Walchofer zjechał, a potem już tylko czekał na dekorację. W międzyczasie zdążył udzielić kilkunastu wywiadów o tym, jak się czuje jako mistrz olimpijski. Po czym na stok wyszedł Francuz Antoine Deneriaz, który w całej karierze wygrywał w zawodach Pucharu Świata raptem trzykrotnie i odebrał mu złoto. Już choćby po to, żeby zobaczyć czy Walchoferowi uda się po czterech latach odzyskać co jego - warto się zainteresować tematem. Tym bardziej, że kto wie, może i tym razem czeka nas jakaś niespodzianka.

Nocna przegryzka

Short track (od 2.00). Dziś rozpoczynają się zawody w short tracku, czyli dyscyplinie, która dla łyżwiarstwa szybkiego jest tym, czym solidna porcja hip hopu dla muzyki klasycznej. Cokolwiek by to nie miało oznaczać. Ewentualnie tym, czym dla sportu bezkontaktowego solidny kop w szczękę. Do tego z udziałem (nawet jeśli krótkim) dwojga Polaków - Patrycji Maliszewskiej (w biegu na 500 m) oraz Jakuba Jaworskiego (bieg na 1500 m).

Ostrożnie, może być nieświeże!

Adam Małysz

Niech nie zwiedzie Was pojawiająca się w dzisiejszym menu nazwa ''hokej na lodzie''. Mówimy nie tylko o rundzie przedwstępnej, ale w dodatku o rywalizacji kobiet. I o ile zdecydowanie popieramy równouprawnienie - wyjęcie z hokeja gry ciałem to jak zabranie rowerzystom rowerów.

Do kotleta dziś przygrywa

Czekali długo na powrót, tak jak my wszyscy długo czekaliśmy na powrót igrzysk. Proszę państwa, z Chicago, Illinois, wielki powrót, The Stare Dobre Chłopce Blues Brothers.

The Blues Brothers - Everybody needs somebody to love Załadowane przez: invinciberlink35 . - Klipy wideo, wywiady, koncerty i wiele więcej.

Kompletne menu

18:45 - Skoki narciarskie - Konkurs indywidualny (normalna skocznia)* - Adam Małysz, Kamil Stoch, Stefan Hula, Krzysztof Miętus 20.45 - Narciarstwo alpejskie - Zjazd mężczyzn* 21.00 - Hokej na lodzie - Turniej kobiet, runda wstępna: Szwecja - Szwajcaria (Grupa A) 21.00 - Łyżwiarstwo szybkie - 5000 m mężczyzn* - Sławomir Chmura 22.00 - Biatlon - 7,5 k kobiet* - Krystyna Pałka, Magdalena Gwizdoń, Agnieszka Cyl, Weronika Nowakowska 01.30 - Narciarstwo dowolne - jazda po muldach kobiet (kwalifikacje) 02.00 - Hokej na lodzie - Turniej kobiet, runda wstępna: Kanada - Słowacja (Grupa A) 02.00 - Saneczkarstwo - Jedynki mężczyzn (pierwszy ślizg) - Maciej Kurowski 02.00 - Short track - 1500 m mężczyzn (kwalifikacje) - Jakub Jaworski 02.42 - Short track - 500 m kobiet (kwalifikacje) - Patrycja Maliszewska 03:18 - Short track - 1500 m mężczyzn (półfinały) 03:50 - Short track - Sztafeta 3000 m kobiet (półfinały) 04.10 - Saneczkarstwo - Jedynki mężczyzn (drugi ślizg)* 04.18 - Short track - 1500 m mężczyzn (finał)* 04.30 - Narciarstwo dowolne - jazda po muldach kobiet (finał)*

* - finał konkurencji

PM