Nawadnianie kluczem do sukcesu nie tylko latem

Nawadnianie zimą jest równie istotne, co podczas sezonu letniego. Odwodnienie może prowadzić do wyczerpania, zmęczenia mięśni a nawet zawału. Człowiek, niezależnie od pory roku, powinien spożywać ponad trzy litry płynów dziennie. Podczas uprawiania sportu o wiele więcej, bo optymalne nawadnianie to klucz do sukcesu! Dlatego w pakietach startowych do zbliżającego się ORLEN Warsaw Marathon każdy zawodnik znajdzie m.in. napój izotoniczny OSHEE.

Woda stanowi około 60% masy ciała dorosłego człowieka. Aby uniknąć odwodnienia, które może doprowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, każdy powinien spożywać ponad trzy litry płynów dziennie. Rekomendowane jest przyjmowanie ich regularnie, aby uniknąć stanu, gdy czujemy pragnienie. Jest to szczególnie istotne dla sportowców, którzy – ze względu na dużą utratę wody – powinni się nawadniać nawet wtedy, gdy nie chce im się pić, a na zewnątrz temperatura spada poniżej zera.

Orlen Warsaw MarathonOrlen Warsaw Marathon Wojtek Figurski / LIVE

Najlepiej przed, w trakcie i po każdym treningu. Rafał Krzeszewski, trener ze Sklepu Biegacza, prowadzący treningi w ramach ORLEN Warsaw Marathon, radzi: „Pijmy mało, ale często, wolno a nie „duszkiem”, pamiętając by w trakcie treningów nawadniać się między wykonywanymi seriami. Uczmy się tego od początku, później będziemy robić to automatycznie. Zawsze zachęcam by mieć ze sobą butelkę wody lub izotoniku.” Jak twierdzi Krzeszewski, odpowiednie nawadnianie niweluje utratę płynów, która może osłabiać naszą wydolność tlenową, a nawet prowadzić do zawrotów głowy i nudności. Przy 5% utracie masy ciała wydolność tlenowa spada nawet o 30%, zatem regularne picie to klucz do sportowego sukcesu.

Orlen Warsaw Marathon 2015Orlen Warsaw Marathon 2015 KUBA ATYS

Dietetyk Justyna Marszałkowska–Jakubik zaleca, by pragnienie podczas biegów trwających ponad 30 minut, gasić za pomocą napojów izotonicznych, które dostarczają nam nie tylko płynu, ale też wielu wartości odżywczych, niezbędnych podczas wysiłku fizycznego. „Napoje izotoniczne są najpopularniejszą grupą napojów dla osób aktywnych, a ich główną cechą jest to, że stężenie stałych składników jest porównywalne do stężenia płynów ustrojowych człowieka. Dzięki temu substancje zawarte w izotonikach swobodnie przenikają do krwiobiegu, zapewniając szybkie nawodnienie i dostarczenie niezbędnych komponentów energetycznych i mineralnych.” Są to m.in. witaminy czy minerały przyspieszające regenerację po wysiłku. Należy bowiem pamiętać, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego – zwłaszcza biegania – organizm traci nie tylko wodę, ale również ważne dla zdrowia witaminy, węglowodany czy elektrolity. Nie brakuje ich np. w napoju izotonicznym OSHEE FOR RUNNERS, który dzięki dodatkowej obecności magnezu, sodu i potasu oraz zawartości witamin (B3, B5, B6, B7, E), nie tylko skutecznie gasi pragnienie, ale przede wszystkim zapewnia optymalne nawodnienie organizmu oraz natychmiastowy wzrost energii i wytrzymałości.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.