Dieta biegacza
-
Banany, dlaczego warto je jeść?
Banany cieszą się ogromną popularnością wśród biegaczy. Owoc ten jest bogaty w węglowodany oraz składniki mineralne. Stanowią idealną przekąskę zarówno przed jak i po treningu. Banany można wykorzystać jako bazę do konkretnych posiłków, koktajli czy deserów.
-
Ile kalorii spalimy w trakcie biegu?
Wiele osób swoją biegową przygodę zaczyna, aby schudnąć i poprawić sylwetkę. Ważne jest wtedy, aby wiedzieć ile kalorii spalimy podczas biegu, jak często biegać, żeby schudnąć i jakie dystanse będą najlepsze. Bieganie to nie tylko zdrowe hobby, ale też świetny spalacz kalorii. Podpowiadamy jak biegać, żeby schudnąć.
-
Produkty light kontra zwykłe - czy warto je kupować?
Niezależnie od tego czy bieganie jest główną aktywnością fizyczną, na której się skupiamy czy unikamy jakiegokolwiek ruchu, staramy się, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana i zapewniała nam nie tylko witalną, ale i szczupłą sylwetkę. Wśród całej wysokoprzetworzonej żywności, fast foodów i nie zawsze zrozumiałych dla nas składów jedzenia, znajdziemy produkty light. Czy są one czymś, po co warto sięgać?
-
Co jeść po wieczornym treningu?
O tym, co jeść po wieczornym bieganiu w przypadku, gdy chcemy schudnąć lub przynajmniej utrzymać stałą wagę, na jakich grupach produktów powinniśmy się skupić i co konkretnie możemy zjeść pisze dietetyk sportowy, Igor Dzierżanowski.
-
Suplementy dla biegacza. Kiedy i jakie są potrzebne?
Regularnie biegasz, od innych biegaczy słyszysz, że przyjmują różne suplementy. Zaczynasz się zastanawiać - brać czy nie brać? Wokół popularnych preparatów witaminowych, kwasów tłuszczowych i makroelementów narosło wiele mitów. Przekonaj się, czy suplementy są dla ciebie.
-
5 zasad zdrowego żywienia dla biegaczy
Prawidłowo zbilansowana dieta jest podstawą sukcesu sportowego. Nie można zaprzeczyć, że "trening czyni mistrza", jednak do ćwiczeń potrzebna jest energia - a tę czerpiemy z pożywienia.
-
Awokado na talerzu biegacza, dlaczego warto? [4 przepisy]
Awokado powinno znaleźć się w diecie każdego sportowca. Poprawia parametry krwi, łagodzi stany zapalne mięśni, a jego regularne spożycie zmniejsza poziom cholesterolu. Sprawdź, jak wkomponować awokado do swojego menu.
-
Pyszne i rozgrzewające zupy, które sprawdzą się zawsze
Czasami pogoda nas nie rozpieszcza. Po powrocie do domu z treningu potrzebujemy szybko uzupełnić energię i rozgrzać organizm. O tej porze roku świetnie sprawdzą się zupy, które są sycące, aromatyczne i dobrze przyprawione. Do zup wystarczy dodać składnik, który rozgrzewa wychłodzony organizm: imbir, czosnek, kminek, papryczkę chilli czy majeranek. Sprawdź, cztery sprawdzone przepisy.
-
Co zjeść przed bieganiem? Przekąski okołotreningowe
Co zjeść przed treningiem, jeśli do jego rozpoczecia zostało niewiele czasu? Ma być smacznie, lekko i energetycznie. Zanim pójdziesz pobiegać musisz przyswoić trochę paliwa, bez tego twój trening nie będzie efektywny. Sprawdź, kilka prostych przepisów na przekąski okołotreningowe, które z łatwością wykonasz samodzielnie w domu.
-
Dynia bogata w witaminy i minerały [5 przepisów]
Dynia dostarcza witamin, wspomaga odchudzanie i poprawia nastrój. Jest łatwostrawna i niskokaloryczna, dlatego świetnie sprawdzi się w dietach odchudzających. Ugotowana nie traci swoich wartości z wyjątkiem witaminy C. Jest bogata w potas, który reguluje ciśnienie krwi, a także utrzymuje równowagę elektrolitów w organizmie. Jest owocem sycącym i bardzo wszechstronnym. Dynię możemy upiec, udusić i ugotować. Stanowi świetny dodatek do mięs, deserów i przetworów.
-
Skarby jesieni w diecie biegacza, na wyciągnięcie ręki
Jesień to czas kolorowych warzyw i owoców - bogatych w witaminy i cenne minerały. Warto włączyć je do codziennej diety i wkomponować w posiłki. Jesień to pora na gruszki, jabłka, dynię i orzechy włoskie. Z dobrodziejstwa natury najlepiej korzystać pełnymi garściami, sprawdź co warto jeść i dlaczego?
-
Śniadanie bogate w białko dla biegaczy [5 przepisów]
Białko stanowi przede wszystkim materiał budulcowy dla organizmu. Wpływa na budowę masy mięśniowej, odgrywa niezwykle istotną rolę u biegaczy długodystansowych, których mięśnie są narażone na uszkodzenia i katabolizm. Białko w diecie jest niezwykle pomocne na redukcji masy ciała i świetnie przyspiesza metabolizm. Sprawdź, kilka przepisów na śniadanie bogate w białko.
-
Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne u biegaczy, od czego zależy?
Zapotrzebowanie kaloryczne u biegaczy uzależnione jest od wielu czynników, to co jesz na co dzień wpływa bezpośrednio na twoją formę. Dieta ma na celu dostarczenie wraz z pożywieniem energii oraz makro- i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdź, jak określić całkowite zapotrzebowanie energetyczne.
-
Poziom tkanki tłuszczowej u biegaczy a wydolność [opinia dietetyka]
Tkanka tłuszczowa- wróg czy przyjaciel sportowca? Poziom tkanki tłuszczowej wpływa na nasze samopoczucie, zdolność regeneracji po treningu, produkcję hormonów oraz termoregulację. Ciało bez tkanki tłuszczowej nie utrzymałoby się przy życiu, ale jej nadmiar to tylko zbędny bagaż dla sportowca. Redukując tkankę tłuszczową zyskujesz szansę na poprawę wydolności, a co za tym idzie biegasz szybciej.
-
6 powodów, dla których warto jeść ananasa
Ananas stanowi cenne źródło składników odżywczych oraz związków o działaniu prozdrowotnym. Wszystko dzięki zawartości witamin, minerałów, kwasów owocowych i bromelainy (bromeliny) - grupy enzymów o wielu właściwościach leczniczych.
-
Bez wymiany płynów daleko nie pobiegniesz, czyli dlaczego tak ważne jest nawadnianie organizmu?
Nawadnianie organizmu to niezwykle ważna sprawa. Utrzymanie właściwego nawodnienia jest kluczowe zarówno podczas treningów jak i startów. Odwodnienie natomiast wpływa negatywnie na jakość biegu i spowolnienie regeneracji przed kolejnym treningiem. Co na to eksperci?
-
Bieganie na czczo, czy to ma sens?
Bieganie na czczo, temat który budzi wiele pytań i wątpliwości. Z pewnością odpowiedź na zadane pytanie nie jest jednoznaczna, zwłaszcza jeśli nie znamy indywidualnych uwarunkowań i celów sportowca. Bieganie na czczo ma swoich zwolenników i przeciwników, kogo wobec tego słuchać? Specjalnie dla was, zebraliśmy opinię kilku ekspertów.
-
Domowe wersje znanych przysmaków [5 przepisów na zdrowe przekąski]
Domowe wersje popularnych przysmaków, często są znacznie zdrowsze od ich oryginałów, które możemy kupić w sklepie. Te przygotowane samodzielnie z pewnością smakują znacznie lepiej. Zdrowe przekąski to też doskonały wybór podczas domowych seansów filmowych oraz kibicowania podczas sportowych wydarzeń. Sprawdź, proponowane przekąski, które z łatwością wykonasz samodzielnie w domu.
-
Kurkuma w diecie biegacza. Jakie ma zastosowanie i właściwości?
Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ogromne właściwości kryje w sobie kurkuma. Stanowi ona naturalny i ogólnodostępny lek, z którego warto korzystać przez cały rok. Oto lista najważniejszych korzyści tej niepozornej przyprawy.
-
Daktyle jako doskonałe paliwo do treningu [4 przepisy]
Daktyle to bardzo dobre źródło cukrów prostych, dlatego świetnie sprawdzą się w diecie sportowców. Ponadto daktyle doskonale uzupełnią niedobór glikogenu w mięśniach i potasu podczas długiego wysiłku. Suszone daktyle można zabrać ze sobą na trening lub wykorzystać je w kuchni.