Krzysztof Starnawski pobił rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym na obiegu zamkniętym

Krzysztof Starnawski pobił rekord świata nurkowaniu na obiegu zamkniętym (CCR), nurkując na głębokość 278 metrów Nurkowanie to było wynikiem głębokiej eksploracji jaskini Viroit. Ustalono jej przebieg i dane do kartowania.

Jaskinia Viroit leży w południowej Albanii.  Temperatura wody w jaskini wynosiła tylko 12 stopni Celsjusza, a przejrzystości sięgała 50 m. Dodatkowym utrudnieniem był silny prąd.

Rekordowe nurkowanie zajęło Starnawskiemu siedem godzin. Polski nurek użył dwóch rebreatherów, skutera podwodnego i specjalistycznych lamp oświetleniowych.

Ze względu na zimną wodę do dekompresji został użyty habitat. Starnawski korzysta z niego do głębokich nurkowań już od paru lat.

Nurkowanie przebiegło sprawnie dzięki dobrej organizacji zespołu. W zespole ze Starnawskim działali również inni nurkowie jaskiniowi z Polski: Anna Ciura, Sławek Paćko, Tomasz Zapiór, Paweł Zapiór, Jarek Macedoński i Michał Marek oraz gościnnie Witek Skrodzki i Grzegorz Herman

Krzysztof Starnawski (ur. 1968) - rekordzista świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (CCR), płetwonurek, speleolog, taternik, ratownik TOPR, konstruktor, paralotniarz, fotograf. W okresie zimowym pracuje jako ratownik TOPR, przez pozostałą część roku prowadzi wyprawy eksploracyjne na całym świecie i szkoli. Jest instruktorem nurkowania jaskiniowego i reabreaterowego, a także wspinaczki, taternictwa jaskiniowego, narciarstwa i żeglarstwa. Zdobywca Kolosa w kategorii Wyczyn Roku (1999), organizator i uczestnik wielu wypraw na całym świecie. W sierpniu 2015 ustanowił rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym schodząc na głębokość 265 metrów w jaskini Hranicka Propast w Czechach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.