Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje kurs wspinaczkowy, skierowany do osób, które chciałyby dopiero rozpocząć przygodę ze wspinaczką. W sobotę na uczestników imprezy czekają fachowe warsztaty i ciekawe prelekcje.
Warsztaty
"Życie w górach wysokich, czyli jak przeżyć i mieć frajdę z przebywania na dużej wysokości. Trening, aklimatyzacja i szczytowanie" - to warsztaty, które poprowadzi alpinista Tomek Kowalski.
Natomiast o tym, czym są fotokasty i videokasty, o tym jak fotografować i filmować w podróży opowie trener Akademii Nikona Krystian Bielatowicz. O sztuce fotografowania, o tym czym różni się fotografia podróżnicza od prasowej opowie również fotografik-obieżyświat Paweł Chara.
Opowieści ze świata
Na festiwalu nie zabraknie również prelekcji z najróżniejszych zakątków świata. O rowerowej wędrówce przez Mongolię opowie Adam Wiśniewski, który rowerem przemierzył cztery kontynenty. Wspomnienia ze swoich wypraw zawarł w książce "Mongolia, czyli drogi rzadko uczęszczane", która ma rozpocząć cykl "Rowerem pisane".
"W pogoni za Śnieżną Panterą" to prelekcja Tomka Kowalskiego. Alpinista zaprezentuje projekt, polegający na zdobyciu wszystkich szczytów wymaganych do uzyskania tytułu Śnieżnej Pantery (pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR) w ciągu zaledwie jednego sezonu. Ostatecznie, Tomek zdobył cztery szczyty w 28 dni. 21 lipca stanął na szczycie Piku Lenina, 31 lipca zdobył Pik Korżeniewskiej, 8 sierpnia Pik Kommunizma, a 18 sierpnia Chan Tengri. Ze względu na trudne warunki meteorologiczne, Tomek zrezygnował ze zdobycia piątego szczytu, Piku Pobiedy.
O barwach Madagaskaru, o tym jak napić się rumu z przodkami króla wioski i jak z tymi przodkami Malgasze się porozumiewają. Co Malgasze robią wspólnie ze swoimi przodkami, jak często z nimi tańczą i się bawią, by zapewnić sobie przychylność tychże przodków. Jakie fady, czyli rytualne tabu obowiązują miejscowych. O tym wszystkim opowie Arek Ziemba w prezentacji "W chacie na macie - Madagaskar w klimacie Fiedlera".
W sobotni wieczór festiwal przeniesie się do The Dubliner Irish Pub, gdzie rozpoczną się prelekcje poświęcone Kazimierzowi Nowakowi i rowerowej wyprawie "Afryka Nowaka". Gośćmi będą m.in. Jacek Łuczak, autor książki "Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty", Romuald Deja, który prowadził 18. etap sztafety "Afryka Nowaka" przez Republikę Konga oraz Dominik Szmajda, prezes Fundacji im. Kazimierza Nowaka. Afrykańskie opowieści zwieńczy koncert zespołu ZAKRęT.
Filmy i wystawy
Niedziela to dzień filmowy. Na uwagę zasługuje film Macieja Samulskiego "Nepal 2010" dokumentujący trekking Annapuma Cirquit. Film został zrealizowany w technologii 3D. Po projekcji rozpoczną się prezentacje finalistów Konkursu im. Kazimierza Nowaka na najlepiej udokumentowaną podróż roku 2011.
Oprócz tego, na uczestników festiwalu czekają trzy wystawy fotografii: z Syberii, Czadu i Nepalu - przy czym ostatnia została zrobiona w technologii 3D. Warta uwagi jest również wystawa Arka Ziemby, który zaprezentuje oryginalne zabawki zrobione przez dzieci z Madagaskaru.
II Poznański Festiwal Podróży i Fotografii odbędzie się między 21 a 23 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Szczegółowe informacje dostępne na oficjalnej stronie imprezy.