Aleksandra Taistra przeszła Mind Control 8c (c+)

Aleksandra Taistra, zawodniczka Salewa Team Polska, wpięła się do łańcucha jednej z najpiękniejszych ekstremalnych dróg na świecie - Mind Control 8c (c+) w hiszpańskiej Olianie.

Otwarta przez Chrisa Sharmę w 2009 roku 45-metrowa droga zdążyła zapracować już na miano jednej z najpiękniejszych na świecie dróg w swojej wycenie.

Jak podaje portal 8a.nu, droga powtórzona została dotąd siedemnaście razy i każdy z autorów przejścia dał jej maksymalną wycenę trzech gwiazdek za klasę i estetykę. O kolejne, prawdopodobnie siódme, kobiece przejście linii pokusiła się Ola Taistra, która od pewnego czasu przebywa w Hiszpanii.

Jak przyznaje katowiczanka z Mind Control po raz pierwszy zetknęła się na obecnym wyjeździe, a patentowanie całości zajęło jej około pięć dni.

- Mind Control to ciągowa linia z małym cruxem i miejscami odpoczynkowymi, w których można, jak to się mówi, zrestować do zera. Równocześnie jest to wspinanie bardzo, ale to bardzo wytężające umysł - po 30 metrach skały mamy mały crux, który można zrobić na x-różnych sposobów, następnie dobry rest, a potem około 10 metrów terenu skutecznie odcinającego prąd do tego stopnia, że musiałam zatrzymać się na rest będąc już pół metra od łańcucha - tłumaczy Ola.

(fot. arch. Aleksandra Taistra)(fot. arch. Aleksandra Taistra) Ola Taistra w Olianie Ola Taistra w Olianie (fot. arch. Aleksandra Taistra)

Mind Control to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych linii ostatnich kilku lat. Wśród licznych przejść RP, na pierwszy plan wysuwają się prowadzenia OS Adama Ondry i Flash Silvio Reffo. Mnogość przejść oraz odczucia ich autorów sprawiły, że jakiś czas temu zaczęto kwestionować pierwotną wycenę linii. "Osobiście uważam, że linia zasługuje bardziej na wycenę 8c/c+ lub mocne 8c, niż taką, jaką można znaleźć w topo." - komentuje Ola.

Zawodniczka SALEWA Team Polska rozpoczęła sezon w marcu wyjazdem do Andaluzji, w trakcie którego odwiedziła rejony El Chorro, Desplomilandia, Loja i La Muela. Niestety intensywne opady wykluczyły z planu trudniejsze propozycje rejonów, j ak i przystanki w Archidonie i Rosario. Ola skupiła się zatem na odhaczaniu nieco łatwiejszych linii w La Muela i w rezultacie w niecałe półtora tygodnia udało jej się pokonać cztery drogi w stopniu 8b, w tym Sangre de Toro, Inopia i Hechizao (czwarta linia bez nazwy).

Sangre de Toro 8b Sangre de Toro 8b  fot. Jakub Saniewski) Sangre de Toro 8b (fot. Jakub Saniewski)

Aleksandra Taistra na Inopia 8bAleksandra Taistra na Inopia 8b fot. Jakub Saniewski Aleksandra Taistra na Inopia 8b (fot. Jakub Saniewski)

Czerwiec zawodniczka SalewaTeam Polska przeznaczyła na Rodellar, czego efektem było prowadzenie A Media Asta 8b/b+ w sektorze Cueva de los Cazadores

- Śliczna, długa, mocno przewieszona z odcinkiem w dachu... Wyjątkowo trickowe i finezyjne wspinanie. Rewelacja! - cieszyła się Taistra.. Zwieńczeniem wyjazdu było parę dni spędzonych w  Riglos oferującym długie, wytężające wspinanie wielowyciągowe.

A Media Asta 8b/b+ (fot. M. Jamkowski)

Wspinanie w RiglosWspinanie w Riglos Wspinanie w Riglos (fot. arch. Aleksandra Taistra) Wspinanie w Riglos (fot. arch. Aleksandra Taistra)

Pierwsze od wielu lat wakacje w kraju Ola poświęciła na odpoczynek, a następnie solidne przygotowanie pod jesienne projekty. Zarówno przed sezonem, jak i w jego trakcie o odpowiednie przygotowanie fizyczne i równocześnie zdrowie Oli dbał fizjoterapeuta Jakub Saniewski. Z początkiem października udała się ona w zespole z Niną Gmiter do Katalonii.

Zaskakująco wysokie temperatury wymusiły wczesne pobudki oraz regularne przemieszczanie się między pobliskimi rejonami Perles, Tres Ponts i Olianą, w której padła m.in. właśnie Mind Control. Więcej o kolejnych przejściach Oli oraz dalszych planach już wkrótce.

Radość po przejściu Mind Control (fot. arch. Aleksandra Taistra)Radość po przejściu Mind Control (fot. arch. Aleksandra Taistra) Radość po przejściu Mind Control (fot. arch. Aleksandra Taistra) Radość po przejściu Mind Control (fot. arch. Aleksandra Taistra)

Relacje z wyjazdu na bieżąco można śledzić na stronie Oli .