Wspinaczka

 • Wyprawa w góry wiosną i jesienią - jak się przygotować?

  Wyprawa w góry wiosną i jesienią - jak się przygotować?

  Wycieczki w góry zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem - w końcu tutaj pogoda zmienia się bardzo szybko i często trudno ją przewidzieć. Zawsze trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Wiosna i jesień to cudowny okres na piesze wędrówki. Wiosną przyroda budzi się do życia, jesienią zaś krajobraz zmienia się w zupełnie inny. Jak ubrać się, by być dobrze przygotowanym na wędrówki po górach w tym okresie?

  mat. part.
 • Wyprawa trekkingowa w góry - jak się przygotować?

  Wyprawa trekkingowa w góry - jak się przygotować?

  Spacery po górach to przyjemny sposób, aby się zrelaksować. Letnia pogoda zachęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a widoki zapierają dech w piersiach. Pamiętajmy jednak, że nagłe zmiany temperatury w górach zdążają się bardzo często musimy, więc odpowiednio ubrać się na wycieczkę.

  mat. part.
 • Akademia Górska. Przygoda na Mnichu [ZDJĘCIA]

  Akademia Górska. Przygoda na Mnichu [ZDJĘCIA]

  Przy okazji 11. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem odbyła się Akademia Górska. Wśród zajęć była i wspinaczka. Wybraliśmy się na Mnicha. Ku zaskoczeniu wszystkich uczestników w trakcie drogi na szczyt złapała nas burza śnieżna.

  Dominik Szczepański
 • Nie żyje Dean Potter. Ostatni lot czarnoksiężnika z Yosemite

  Nie żyje Dean Potter. Ostatni lot czarnoksiężnika z Yosemite

  Tacy jak on rodzą się raz na kilkadziesiąt lat. Uczą się fachu, stają się najlepsi, a potem wyznaczają nowe ramy. Dean Potter przez całe życie chciał latać. Zaczął jako wspinacz, a potem robił wszystko, by upadek zamienić w lot. W tym celu wymyślił nawet nowe dyscypliny sportu. Zginął w sobotę. Miał 43 lata.

  Dominik Szczepański
 • Nie żyje Dean Potter, wspinacz i BASE jumper, legenda Yosemite

  Nie żyje Dean Potter, wspinacz i BASE jumper, legenda Yosemite

  Amerykanin zginął podczas skoku BASE. Nie żyje również jego towarzysz, Graham Hunt. Potter był jednym z najwybitniejszych wspinaczy w historii. Wyznaczał nowe kierunki w wielu sportach ekstremalnych. Miał 43 lata.

  Dominik Szczepański
 • Trzymali się żyletek, dokonali niemożliwego

  Trzymali się żyletek, dokonali niemożliwego

  Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson po 19 dniach wczepiania się palcami rąk i stóp w El Capitan, górę-legendę w Parku Narodowym Yosemite, dotarli na szczyt drogą zwaną Dawn Wall, najtrudniejszą na świecie dla skalnych wspinaczy

  Radosław Leniarski
 • Dwóch wspinaczy i najtrudniejsza droga świata! [ZDJĘCIA]
 • Bielecki: Póki K2 i Nanga Parbat nie zostaną zdobyte w zimie, nie zaznam spokoju

  Bielecki: Póki K2 i Nanga Parbat nie zostaną zdobyte w zimie, nie zaznam spokoju

  Adam Bielecki wraz z Denisem Urubką i Alexem Txikonem mieli tej zimy zaatakować K2, jeden z dwóch ośmiotysięczników, które nie zostały jeszcze zdobyte zimą. Niestety w ostatniej chwili Chińczycy cofnęli pozwolenie na wspinaczkę z powodu zagrożenia atakiem terrorystycznym. To nie znaczy, że Bielecki na K2 w zimie już się nie pojawi!

  rozmawiał Dominik Szczepański
 • Mistrzostwa Europy we wspinaczce drzewnej. ''Chirurgowie drzew'' w akcji
 • Te niedźwiedzie mogłyby uczyć niejednego wspinacza [WIDEO]
 • Dziesięć powodów, dla których warto wziąć udział w Murall Challenge

  Dziesięć powodów, dla których warto wziąć udział w Murall Challenge

  Słyszałeś już o zawodach Murall Challenge, ale jeszcze się wahasz czy wziąć w nich udział? Nie ma się nad czym zastanawiać! Zapisz się jeszcze dziś! Oto 10 powodów, które pomogą Ci ostatecznie przekonać się, że 12 kwietnia warto być z nami i spróbować swoich sił w Murall Challenge.

  materiały organizatora
 • Wspinaczka. 500 metrów pionowej ściany bez asekuracji. Niezwykły wyczyn Alexa Honnolda [WIDEO]
 • Aleksandra Taistra przeszła Mind Control 8c (c+)

  Aleksandra Taistra przeszła Mind Control 8c (c+)

  Aleksandra Taistra, zawodniczka Salewa Team Polska, wpięła się do łańcucha jednej z najpiękniejszych ekstremalnych dróg na świecie - Mind Control 8c (c+) w hiszpańskiej Olianie.

  materiały prasowe
 • The North Face Kalymnos Climbing Festival. Piotr Schab szósty
 • Polska droga na Great Trango Tower

  Polska droga na Great Trango Tower

  Marcin ''Yeti'' Tomaszewski i Marek ''Regan'' Reganowicz po trwającej 19 dni akcji poprowadzili nową drogę na północno-zachodniej ścianie Great Trango Tower. Nazwali ją ''Bushido''. To jedno z najważniejszych przejść tego roku. Dwa dni zajęła Polakom droga w dół.

  dsz
 • Wypadek na Gaszerbrum I. "To najłatwiejsze i najszybsze wejście. Niebezpieczeństwo niesie człowiek"

  - Z technicznego punktu widzenia, droga od tej strony nie jest trudna. Są jednak fragmenty, gdzie występują pewne niebezpieczeństwa obiektywne. Miejsce, w którym wydarzył się wypadek jest najbardziej skomplikowane. Jest to skalno-lodowy kuluar o nastromieniu ok. 50 stopni. Od tej strony zdarzają się wypadki, choć jest to najłatwiejsza i najszybsza droga na Gaszerbruma I. Niebezpieczeństwo również niesie człowiek, który może popełnić jakiś błąd - mówi Janusz Głąb, himalaista, który wraz z Adamem Bielecki dokonał w marcu 2012 pierwszego zimowego wejścia na szczyt GI.