Wspinaczka

 • Wyprawa w góry wiosną i jesienią - jak się przygotować?

  Wyprawa w góry wiosną i jesienią - jak się przygotować?

  Wycieczki w góry zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem - w końcu tutaj pogoda zmienia się bardzo szybko i często trudno ją przewidzieć. Zawsze trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Wiosna i jesień to cudowny okres na piesze wędrówki. Wiosną przyroda budzi się do życia, jesienią zaś krajobraz zmienia się w zupełnie inny. Jak ubrać się, by być dobrze przygotowanym na wędrówki po górach w tym okresie?

  mat. part.
 • Wyprawa trekkingowa w góry - jak się przygotować?

  Wyprawa trekkingowa w góry - jak się przygotować?

  Spacery po górach to przyjemny sposób, aby się zrelaksować. Letnia pogoda zachęca nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a widoki zapierają dech w piersiach. Pamiętajmy jednak, że nagłe zmiany temperatury w górach zdążają się bardzo często musimy, więc odpowiednio ubrać się na wycieczkę.

  mat. part.
 • Akademia Górska. Przygoda na Mnichu [ZDJĘCIA]

  Akademia Górska. Przygoda na Mnichu [ZDJĘCIA]

  Przy okazji 11. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem odbyła się Akademia Górska. Wśród zajęć była i wspinaczka. Wybraliśmy się na Mnicha. Ku zaskoczeniu wszystkich uczestników w trakcie drogi na szczyt złapała nas burza śnieżna.

  Dominik Szczepański
 • Nie żyje Dean Potter. Ostatni lot czarnoksiężnika z Yosemite

  Nie żyje Dean Potter. Ostatni lot czarnoksiężnika z Yosemite

  Tacy jak on rodzą się raz na kilkadziesiąt lat. Uczą się fachu, stają się najlepsi, a potem wyznaczają nowe ramy. Dean Potter przez całe życie chciał latać. Zaczął jako wspinacz, a potem robił wszystko, by upadek zamienić w lot. W tym celu wymyślił nawet nowe dyscypliny sportu. Zginął w sobotę. Miał 43 lata.

  Dominik Szczepański
 • Nie żyje Dean Potter, wspinacz i BASE jumper, legenda Yosemite

  Nie żyje Dean Potter, wspinacz i BASE jumper, legenda Yosemite

  Amerykanin zginął podczas skoku BASE. Nie żyje również jego towarzysz, Graham Hunt. Potter był jednym z najwybitniejszych wspinaczy w historii. Wyznaczał nowe kierunki w wielu sportach ekstremalnych. Miał 43 lata.

  Dominik Szczepański
 • Trzymali się żyletek, dokonali niemożliwego

  Trzymali się żyletek, dokonali niemożliwego

  Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson po 19 dniach wczepiania się palcami rąk i stóp w El Capitan, górę-legendę w Parku Narodowym Yosemite, dotarli na szczyt drogą zwaną Dawn Wall, najtrudniejszą na świecie dla skalnych wspinaczy

  Radosław Leniarski
 • Dwóch wspinaczy i najtrudniejsza droga świata! [ZDJĘCIA]
 • Bielecki: Póki K2 i Nanga Parbat nie zostaną zdobyte w zimie, nie zaznam spokoju

  Bielecki: Póki K2 i Nanga Parbat nie zostaną zdobyte w zimie, nie zaznam spokoju

  Adam Bielecki wraz z Denisem Urubką i Alexem Txikonem mieli tej zimy zaatakować K2, jeden z dwóch ośmiotysięczników, które nie zostały jeszcze zdobyte zimą. Niestety w ostatniej chwili Chińczycy cofnęli pozwolenie na wspinaczkę z powodu zagrożenia atakiem terrorystycznym. To nie znaczy, że Bielecki na K2 w zimie już się nie pojawi!

  rozmawiał Dominik Szczepański
 • Mistrzostwa Europy we wspinaczce drzewnej. ''Chirurgowie drzew'' w akcji
 • Te niedźwiedzie mogłyby uczyć niejednego wspinacza [WIDEO]
 • Dziesięć powodów, dla których warto wziąć udział w Murall Challenge

  Dziesięć powodów, dla których warto wziąć udział w Murall Challenge

  Słyszałeś już o zawodach Murall Challenge, ale jeszcze się wahasz czy wziąć w nich udział? Nie ma się nad czym zastanawiać! Zapisz się jeszcze dziś! Oto 10 powodów, które pomogą Ci ostatecznie przekonać się, że 12 kwietnia warto być z nami i spróbować swoich sił w Murall Challenge.

  materiały organizatora
 • Wspinaczka. 500 metrów pionowej ściany bez asekuracji. Niezwykły wyczyn Alexa Honnolda [WIDEO]
 • Aleksandra Taistra przeszła Mind Control 8c (c+)

  Aleksandra Taistra przeszła Mind Control 8c (c+)

  Aleksandra Taistra, zawodniczka Salewa Team Polska, wpięła się do łańcucha jednej z najpiękniejszych ekstremalnych dróg na świecie - Mind Control 8c (c+) w hiszpańskiej Olianie.

  materiały prasowe
 • The North Face Kalymnos Climbing Festival. Piotr Schab szósty
 • Polska droga na Great Trango Tower

  Polska droga na Great Trango Tower

  Marcin ''Yeti'' Tomaszewski i Marek ''Regan'' Reganowicz po trwającej 19 dni akcji poprowadzili nową drogę na północno-zachodniej ścianie Great Trango Tower. Nazwali ją ''Bushido''. To jedno z najważniejszych przejść tego roku. Dwa dni zajęła Polakom droga w dół.

  dsz
 • Wypadek na Gaszerbrum I. "To najłatwiejsze i najszybsze wejście. Niebezpieczeństwo niesie człowiek"

  - Z technicznego punktu widzenia, droga od tej strony nie jest trudna. Są jednak fragmenty, gdzie występują pewne niebezpieczeństwa obiektywne. Miejsce, w którym wydarzył się wypadek jest najbardziej skomplikowane. Jest to skalno-lodowy kuluar o nastromieniu ok. 50 stopni. Od tej strony zdarzają się wypadki, choć jest to najłatwiejsza i najszybsza droga na Gaszerbruma I. Niebezpieczeństwo również niesie człowiek, który może popełnić jakiś błąd - mówi Janusz Głąb, himalaista, który wraz z Adamem Bielecki dokonał w marcu 2012 pierwszego zimowego wejścia na szczyt GI.

 • Jak Aleksandra Taistra przeszła Cosi fan tutte [WIDEO]

  Jak Aleksandra Taistra przeszła Cosi fan tutte [WIDEO]

  Zawodniczka Salewa Team, Aleksandra Taistra, pod koniec września ubiegłego roku uporała się ze swoim życiowym projektem - 55-metrowym klasykiem hiszpańskiego rejonu Rodellar, drogą Cosi fan tutte. Teraz możemy obejrzeć, jak Polka poradziła sobie z tym problemem.

  dsz, salewa
 • Nie żyje ikona wspinaczki

  Nie żyje ikona wspinaczki

  Patrick Edlinger, pionier solowej wspinaczki sportowej, nie żyje. Informacja o jego śmierci pojawiła się na portalach w sobotę wczesnym rankiem, jednak 52-letni Francuz zmarł dzień wcześniej - 16 listopada 2012. Na razie przyczyna nie jest znana.

  Wojciech Fusek
 • Agata Wiśniewska i Andrzej Mecherzyński-Wiktor Mistrzami Polski w prowadzeniu
 • Artur Hajzer: Wspinaczka z tlenem to nie wspinaczka

  Artur Hajzer: Wspinaczka z tlenem to nie wspinaczka

  - Coraz bardziej naturalne dla komercyjnych wypraw staje się używanie tlenu już na 6000 m. Bez próby aklimatyzowania się. Użycie tlenu obniża poziom wspinaczki o jakieś 1500 m. Ludzie tak naprawdę nie wspinają się więc na K2 - mówi explorersweb.com Artur Hajzer, kierownik polskiej wyprawy, która wróciła z Lhotse.

  wyb. dsz
 • Łojanci, taternicy z lat 70. XX w. [WIDEO]

  Łojanci, taternicy z lat 70. XX w. [WIDEO]

  Łojantami nazywa się taterników, którzy swoją przygodę ze wspinaczką w górach zaczynali w latach 70. XX w. Zapraszamy do obejrzenia filmowego reportażu, który powstał przy okazji ostatniego Zjazdu Łojantów lat 70-tych w Morskim Oku. Występują: Anna Skoczylas, Wojciech Kurtyka, Paweł Hałdaś, Krzysztof Miler.

  e-gory.pl, dsz
 • Mayan Smith-Gobat na "Punks in the Gym". Pierwsze kobiece przejście

  Mayan Smith-Gobat na "Punks in the Gym". Pierwsze kobiece przejście

  28 października pochodząca z Nowej Zelandii Mayan Smith-Gobat wstrząsnęła australijskim Mount Arapiles. Po spędzeniu w tym miejscu paru tygodni i po ponad dwóch latach obsesyjnego myślenia o tej drodze, udało się jej przejść "Punks in the Gym" (8b+/5.14a).

  dsz, adidas
 • Niccolo Ceria na Entlinge

  Niccolo Ceria na Entlinge

  Legendarny boulder rejonu Murtgal doczekał się kolejnego powtórzenia. Tym razem padł łupem Niccolò Ceria, młodego Włocha będącego stałym bywalcem szwajcarskich ogródków boulderowych.

  Salewa