BIKE DAYS FESTIWAL FILMÓW ROWEROWYCH

Wrocław jest już nie tylko filmową, ale także rowerową stolicą Polski. 6 czerwca w Kinie Nowe Horyzonty rozpocznie się BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych, wyjątkowa w skali europejskiej inicjatywa. To 12 filmów, piknik na wrocławskim torze kolarskim, wystawa, debata, koncerty. Wydarzeniem Festiwalu będzie premiera filmu Unstoppables o niepełnosprawnych kolarzach trenujących przed paraolimpiadą w Londynie. BIKE DAYS objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Jeździmy na rowerach i oglądamy filmy. Pomyśleliśmy, że jest wielu nam podobnych. Postanowiliśmy zintegrować środowisko. Potraktować słowa ROWER i KULTURA jak synonimy. Stąd BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych.

W Kinie Nowe Horyzonty, które jest współorganizatorem Festiwalu, pokażemy szereg światowych produkcji - od klasycznych Złodziei rowerów Vittorio de Sici po filmy premierowe, jak Unstoppables , opowiadający historię niepełnosprawnych kolarzy przygotowujących się do paraolimpiady w Londynie. Zaprosimy sportowców, zorganizujemy piknik i profesjonalne wyścigi na wrocławskim Welodromie. Spróbujemy udowodnić, że miasta mogą obejść się bez samochodów. Przede wszystkim jednak przypomnimy ludziom, że "rower to jest świat".

BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych jest kontynuacją zorganizowanego w 2013 roku przeglądu filmów o tematyce rowerowej Bike Day Śmigaj i Oglądaj (11 maja 2013). W ramach pierwszej edycji pokazaliśmy trzy filmy: kultowy Murder of Couriers , dokumentujący środowisko kurierów rowerowych ich oczami - uroki codziennej pracy na rowerze i barwny świat współczesnej bohemy w Vancouver. Line of Sight z centralną postacią Lucasa Brunella, który przez 10 lat podążał z kamerami przytwierdzonymi do kasku za najszybszymi kurierami rowerowymi świata oraz Hit Them in the Mouth , film-obrazek o rowerowej społeczności graczy Bike Polo w Seattle.

Tegoroczna edycja BIKE DAYS Festiwalu Filmów Rowerowych obejmuje 12 filmów o tematyce rowerowej i około rowerowej - sportowej, lifestylowej, kurierskiej . W ramach czterech cykli filmowych i dwóch wydarzeń specjalnych przedstawimy filmy pełnometrażowe, krótkometrażowe, filmy dokumentalne oraz fabularyzowane. Cykl ALPE d'HUEZ obejmuje klasyczne dokumenty ze złotej ery Tour de France oraz produkcje współczesne. CMWC* to cykl filmowy prezentujący życie i pracę kurierów rowerowych, ŻYCIE Z SIODŁA natomiast to próba przedstawienia codzienności z perspektywy rowerzystów. Rower w subkulturach, rower jako środek komunikacji, symbol sprzeciwu, wyzwanie, a może idea? Cykl KLASYKA GATUNKU przypomni pierwsze dzieło Ridley'a Scotta pt. Chłopiec na rowerze oraz klasyczny obraz włoskiego neorealizmu, Złodziei rowerów Vittorio de Sici.

Wartością dodaną będą działania promujące kulturę rowerową jako taką, w tym wystawa w Galerii U, piknik na welodromie organizowany wspólnie z partnerem Bike Days - BWA Awangarda w ramach biennale sztuki Out of Something oraz debata towarzysząca otwarciu Festiwalu.

więcej o wydarzeniu: bikedays.pl/ lub  facebook.com/BikeDaysFestiwal

Bike Days jest jedną z imprez cyklu Weekend Polska na Rowery, a nasz portal objął ją patronatem medialnym.

Zorganizujcie własną imprezę rowerową (wycieczkę, przejazd, piknik rowerowy) i zgłoście ją nam za pomocą formularza - pomożemy ją nagłośnić. Dołączcie do grona organizatorów i stwórzcie coś jedynego w swoim rodzaju, mniej lub bardziej kameralnego. Zapraszamy osoby prywatne, szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, kluby turystyczne i sportowe, sklepy rowerowe. Nie czekajcie na ostatnią chwilę. Im wcześniej zaczniemy nagłaśniać Wasze imprezy, tym więcej osób będzie miało szanse na nie przyjechać!

Jak dodać imprezę

Masz pomysł na własną imprezę i chcesz ją zgłosić? To bardzo proste! Kliknij w poniższy link, a czytelny i prosty formularz przeprowadzi Cię łatwo przez proces rejestracji.

FORMULARZ DO ZGŁASZANIA IMPREZ

Jak zorganizować imprezę

Patronatem obejmiemy wszystko, co jest imprezą promującą rower. Zachęcamy was do robienia małych imprez dla rodziny, znajomych, sąsiadów. Jeśli jednak chcecie zrobić coś większego - polecamy nasz poradnik.

JAK ZORGANIZOWAĆ IMPREZĘ W RAMACH WEEKENDU POLSKA NA ROWERY

Podpowiadamy kilka pomysłów na organizację własnej imprezy

Oczywiście stosunkowo łatwo wymyślić coś takiego jak 220 kilometrowy wyścig ze Szczyrku na Łysą Polanę, wielotysięczną masę krytyczną lub rodzinny piknik z miasteczkiem ruchu drogowego i tuzinem sponsorów oraz Budką Suflera jako gwiazdą wieczoru. Znacznie trudniej jest to zrobić. Trudno też zaproponować coś, co jest tanie, stosunkowo łatwe do zorganizowania, włączające rowerzystów o różnym doświadczeniu, wieku, płci, zasobności portfela i przygotowaniu kondycyjnym, a do tego, o czym jeszcze długo wszyscy w okolicy będą mówić, sympatycznie się uśmiechając.

KILKA POMYSŁÓW NA IMPREZĘ WEEKENDU POLSKA NA ROWERY

Więcej o: