Egzotyka w skokach narciarskich. Muhammed Ali z Turcji, Nikos Polichronidis z Grecji i... Norweg pochodzenia kolumbijskiego.

Szacuje się, że skoki narciarskie profesjonalnie uprawia od 400 do 800 osób na świecie. To dyscyplina dla wybranych, było w niej jednak się kilku egzotycznych zawodników.
Muhammed Ali Bedir Muhammed Ali Bedir fot. http://olimpiyatkomitesi.org.tr

Muhammed Ali Bedir (Turcja)

Muhamad Ali to imiona, Bedir to nazwisko. Turecki skoczek narciarski urodzony w 2000 roku dopiero zaczyna przygodę ze skokami. Ostatnio wystąpił podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Lillehammer 2016, gdzie zajął 17. miejsce. 16-latek nie ma na swoim koncie występów w Pucharze Świata. Zazwyczaj można zobaczyć go FIS Cup.

 

Zdjęcie Dynastar Narty Cham 97 Zdjęcie Dynastar Narty Powertrack 89 Zdjęcie K2 Narty Shreditor
Dynastar Narty Cham 97 Dynastar Narty Powertrack 89 K2 Narty Shreditor
Sprawdź ceny Sprawdź ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info
Anders Beisvaag Anders Beisvaag fot. screenshot skijumping.pl

Anders Beisvag (Kolumbia/Norwegia)

Anders Beisvag urodził się w Kolumbii, ale w wieku 2 lat został adoptowany przez norweskie małżeństwo. Podobno skokami narciarskimi zaczął się interesować przypadkowo. Wypełniał kwestionariusz w szkole i wpisał, że interesuje się tą dyscypliną. - Norweg wziął udział w Lotos Cup w Zakopanem, gdzie na skoczni K-85 zajął 12. miejsce - podaje skijumping.pl

Nico Polichronidis Nico Polichronidis fot. Tadeusz Mieczyński (za Wikipedia)

Nikolaos Polichronidis (Grecja)

W grudniu 2012 roku jako pierwszy Grek w historii wystartował w oficjalnych zawodach międzynarodowych w skokach narciarskich. Kilkakrotnie startował w kwalifikacjach do konkursów Pucharu Świata. Tylko raz udało mu się wejść do konkursu głównego. Było to w Sapporo (sezon 2013/14), zajął wtedy 40. lokatę. Jego rekord życiowy w długości lotu wynosi 186 metrów.

Polichronidis urodził się i wychował w Niemczech.

Niels De Groot Niels De Groot fot. screenshot youtube

Niels De Groot (Holandia)

Niels De Groot to jeden z kilku skoczków, którzy reprezentowali w przeszłości Holandię. Zawodnicy z jednego z najbardziej płaskich krajów w Europie nie mieli u siebie skoczni, dlatego trenowali głównie w Austrii. Obecnie drużyna prowadzona przez Fina Artura Pauliego liczy trzech skoczków (Oldrik van der Aalst, Ruben de Wit, Lars Antonissen) oraz dwie skoczkinie (Lara Thomae, Wendy Vuik)

Urban Zamernik Urban Zamernik fot. Tadeusz Mieczyński (za Wikipedia)

Urban Zamernik (Chorwacja)

Zamernik jest jedynym reprezentantem Chorwacji w skokach narciarskich. Trenuje go jego ojciec - Anton. 25-latek pięciokrotnie wziął udział w mistrzostwach świata juniorów. Najlepszym wynikiem było 59. miejsce.

Urban urodził się w Słowenii. W 2008 roku przyjął obywatelstwo chorwackie. Tamtejszy związek narciarski specjalnie dla niego powołał reprezentację Chorwacji w skokach. W marcu 2009 roku Zamernik otrzymał roczne stypendium olimpijskie w wysokości 1500 dolarów amerykańskich miesięcznie.

Johan Munters Johan Munters fot. screenshot youtube

Johan Munters (Indonezja/Szwecja)

Johan Munters urodził się w Indonezji, jednak jako młody chłopiec przeprowadził się do Szwecji (Falun). Największy sukces? Zajął 49. miejsce podczas MŚ na dużej skoczni w Lahti w 2001 roku. W tym samym roku skończył karierę.