Kwalifikacje przed GP USA. Vettel rzutem na taśmę wyprzedził Webbera

Na Vettela nie ma mocnych - Mark Webber w sobotnich kwalifikacjach na torze w Austin kręcił bardzo szybkie kółka, ale i tak w ostatniej chwili przegrał z 26-letnim Niemcem. Zaskakująco dobrze spisał się Valtteri Bottas z Williamsa (9. miejsce), zaskakująco słabo Nico Rosberg z Mercedesa, który wystartuje dopiero z 14. pozycji.

Przez dużą część kwalifikacji wydawało się, że Webber jest szybszy od Vettela. Na ostatnim kółku finałowej serii Niemiec wyraźnie przegrał z nim w pierwszym sektorze, w drugim również nie zyskał. Na ostatnich zakrętach Vettel dokonał jednak cudu i zdołał wyprzedzić Australijczyka o 0,1 sekundy. To jego 44. pole position w karierze. - Końcówka była znakomita, Mark był bardzo blisko, więc walczyliśmy do końca. Widać, że walka pod koniec sezonu stała się bardziej zażarta - mówił na konferencji Vettel. - Wiem, że niektórzy są źli, że znowu Red Bulle są z przodu, ale to nasza praca. Cieszę się z drugiego miejsca - wtórował mu Webber.

Kolejny raz formą zachwycił Romain Grosjean, który pod nieobecność Kimiego Raikkonena jest głównym odpowiedzialnym za walkę z Ferrari o trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Francuz zajął w sobotę trzecie miejsce i wystartuje w niedzielę z drugiej linii. Znając problemy Webbera ze startem, szybko może przesunąć się na drugą pozycję. Świetnie spisał się także debiutujący w Lotusie Heikki Kovalainen - doświadczony Fin rzutem na taśmę awansował do Q3, ostatecznie zajął ósme miejsce i ma realne szanse na pierwsze punkty.

Największym przegranym czasówki jest Nico Rosberg, który odpadł już w drugiej części i ostatecznie wystartuje dopiero z siódmej linii (14. miejsce). Hamilton, który po zmianie popękanego podwozia zapowiadał walkę z Vettelem, musi zadowolić się piątą lokatą.

Kapitalny Bottas

Fin świetnie czuje się na Circuit of The Americas w Austin. Był bardzo szybki już na treningach, formę potwierdził także w kwalifikacjach. Q1 wygrał, w Q2 był czwarty, w finałowej serii zajął dziewiąte miejsce i w niedzielę będzie miał szansę na zdobycie pierwszych punktów w sezonie.

Szczęśliwy może być także Fernando Alonso - Ferrari przez cały weekend zawodziło, Hiszpan ledwo przeszedł przez Q1, ale potem było już tylko lepiej. Ostatecznie wystartuje z szóstego miejsca. Dużo gorzej spisał się drugi bolid włoskiej stajni z Felipe Massą na pokładzie (15. miejsce).

Jeśli Vettel nie popsuje startu, trudno spodziewać się niespodzianki. Dla Niemca może to być ósme zwycięstwo z rzędu w tym sezonie. Jeśli wygra także w Brazylii, wyrówna rekord Ascariego (9 kolejnych zwycięstw) i znowu przejdzie do historii.

Niedzielny wyścig rozpocznie się o 20. Relacja na żywo w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVE.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone