CBOS: Polacy są rozkochani w rowerach

Jazda na rowerze to najpopularniejszy sport w Polsce. 51 procent przebadanych przez CBOS Polaków deklaruje, że są rowerzystami. 97 procent deklaruje, że umie jeździć na rowerze.

CBOS przepytał Polaków, jakie uprawiają sporty i jak często. Dwie trzecie uprawiało sport w ciągu ostatniego roku, 40 procent z nas deklaruje, że robi to regularnie. Sporadycznie sport uprawia co czwarty Polak.

Najczęściej wybieranym przez Polaków sportem jest jazda na rowerze. 97 procent przebadanych deklarowało, że umie jeździć rowerem, a 51 procent - że faktycznie na rowerach jeździ. Dla porównania - uprawianie biegów deklaruje 18 procent Polaków, a pływanie 28 procent. W piłkę nożną zdarza się grywać tylko 14 procentom Polaków.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) 1-12 sierpnia 2013 r. na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Nasz komentarz

Wyniki badań CBOS mogą szokować tych, którzy przez ostatnie lata nie zauważyli ogromnej rowerowej rewolucji odbywającej się nie tylko w naszych miastach. Tych, którzy obserwują od kilku lat dynamiczny wzrost ruchu rowerowego, popularność wyścigów rowerowych, czy powstające w bólach kolejne elementy rowerowej infrastruktury, dane z pewnością nie dziwią. Są one jednak potwierdzeniem tego, co piszemy na Polsce na Rowery od lat - rower jest fajny, staje się modny, trafia pod strzechy i jest rozwiązaniem wielu problemów naszych miast. Słowem - jeździć jest warto. Tym bardziej cieszy, że już co drugi Polak to dostrzega.

Rafał Muszczynko

Więcej o: