Akademickie Mistrzostwa Polski: Marek Konwa i Katarzyna Soluś-Miśkowicz najlepsi!

W rozgrywanych w dniach 10-12 maja 2013 r. w Jeleniej Górze Akademickich Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim triumfowali Marek Konwa i Katarzyna Solus-Miśkowicz (oboje Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach). W klasyfikacji drużynowej najlepsza wśród mężczyzn była Politechnika Wrocławska, a wśród kobiet - Uniwersytet Rzeszowski. Legendarna trasa na Paulinum zgromadziła blisko 250 startujących reprezentujących 40 uczelni z całej Polski.

Trasa była niezwykle ciekawa i trudna jak przystało na rangę mistrzostw Polski, dodatkowo padający w nocy deszcz skutecznie rozmiękczył podłoże, przez co należało włożyć bardzo wiele energii w pokonywanie podjazdów, a na zjazdach zachować ogromną uwagę - powiedział na mecie najlepszy wśród studentów uczelni technicznych Piotr Kurczab. Na szczęście w niedzielę podczas wyścigu głównego pogoda już dopisywała, było ciepło, a przez zachmurzone niebo przebijało się słońce, co sprzyjało zaciętej rywalizacji.

Tytuł mistrzowski sprzed roku obronił Marek Konwa , który reprezentował Wszechnicę Świętokrzyską w Kielcach - wygrał bezapelacyjnie, jest to aktualnie najlepszy kolarz górski w Polsce, olimpijczyk z Londynu, mistrz świata w kategorii młodzieżowej. Wyprzedził on o 2,5 minuty Piotra Kurczaba z Politechniki Wrocławskiej . Trzeci na metę wyścigu głównego dojechał ze stratą ponad 6 minut Marcin Kawalec , również z Politechniki Wrocławskiej .

Bardzo mocną reprezentację w tym roku na "AMPach" wystawiła właśnie Politechnika Wrocławska (Piotr Kurczab, Marcin Kawalec, Paweł Wojczal, Patryk Kaczmarczyk, Grzegorz Bem), która bezapelacyjnie zwyciężyła w ogólnej klasyfikacji drużynowej mężczyzn wyprzedzając znacząco Politechnikę Śląską w Gliwicach oraz Politechnikę Poznańską, z którymi już od kilku lat tasowała się na podium, w końcu przypieczętowując swój sukces.

Wśród akademiczek tytuł mistrzowski wywalczyła Katarzyna Solus-Miśkowicz z Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach , która przyjechała na metę z ponad 2,5 minutową przewagą nad Martą Turoboś (również Wszechnica Świętokrzyska) . Trzecia na mecie była Ewelina Szybiak reprezentująca Uniwersytet Rzeszowski tracąc do zwyciężczyni już blisko 10 minut! Ubiegłoroczna mistrzyni, Weronika Rybarczyk, ukończyła zmagania na 5. pozycji.

Wśród kobiet w klasyfikacji drużynowej triumfował Uniwersytet Rzeszowski, przed reprezentacją Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Trasa wyścigu w dużej mierze pokrywała się z trudną, aczkolwiek bardzo widowiskową pętlą autorstwa Mai Włoszczowskiej, która co roku przeprowadza w Jeleniej Górze na Paulinum swój wyścig. Dodatkowo smaczku rywalizacji dodawał padający w piątek oraz w sobotę podczas rozgrywanej czasówki deszcz, który rozmiękczył podłoże, przez co wiele podjazdów było trudnych do wyjechania. Mimo wszystko uczestnicy mistrzostw bardzo chwalili organizację, trasę oraz przebieg samych zawodów.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim był Klub Uczelniany AZS Politechnika Wrocławska ZOD Jelenia Góra, a dyrektorem wyścigu był znany w środowisku akademickim Grzegorz Miedziński, organizator serii zawodów AZS MTB CUP oraz Eliminator MTB. Warto dodać, że już za rok w czerwcu na tej trasie zmierzą się najlepsi studenci z całego świata - Jelenia Góra będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Świata 2014 w kolarstwie górskim oraz szosowym.

Kamil Dziedzic

Wyniki wyścigu mężczyzn:

1. Marek Konwa (Wszechnica Świętokrzyska) 1:28:31 2. Piotr Kurczab (Politechnika Wrocławska) 2:27 3. Marcin Kawalec (Politechnika Wrocławska) 6:32 4. Tomasz Dygacz (Politechnika Śląska w Gliwicach) 8:33 5. Borys Góral (Politechnika Poznańska) 9:28 6. Mariusz Kozak (Politechnika Śląska w Gliwicach) 11:10 7. Maciej Jeziorski (AWF w Warszawie) 11:41 8. Paweł Wojczal (Politechnika Wrocławska) 12:08 9. Michał Kowalski (Politechnika Poznańska) 13:02 10. Karol Michalski (AGH w Krakowie) 13:15

Wyniki wyścigu kobiet:

1. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Wszechnica Świętokrzyska) 1:19:50 2. Marta Turoboś (Wszechnica Świętokrzyska) 2:33 3. Ewelina Szybiak (Uniwersytet Rzeszowski) 9:29 4. Aleksandra Dubiel (AGH w Krakowie) 10:18 5. Weronika Rybarczyk (Uniwersytet Przyrodniczy) 11:10 6. Izabela Kłosowska (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) 14:27 7. Monika Brzeźna (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) 15:12 8. Katarzyna Wilkos (Uniwersytet Rzeszowski) 15:57 9. Anna Plichta (AWF w Krakowie) 19:02 10. Debora Jaworska (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) 24:35

Więcej o: