Student jedzie przez Poznań na rowerze. Absurdalna trasa [FILM]

Studencka praca pod tytułem "Paradoksy w przestrzeni" przedstawia podróż rowerem po jednej z najbardziej absurdalnych tras rowerowych w mieście.

Film studenta kryjącego się pod nickiem 92muszek to projekt wykonany na zaliczenie jednego z przedmiotów. Film nakręcony z perspektywy rowerzysty prezentuje jazdę "absurdalną trasą rowerową w Poznaniu w okolicach ulic: Przybyszewskiego i Bukowskiej".

Fatalny jest już początek tej podróży - by przejechać przez pierwsze światła, student potrzebował ponad 2 minut, by w ogóle ruszyć z miejsca. Na filmie widzimy też, że ze ścieżki na wysokości ul. Szamarzewskiego korzystają głównie... piesi. Bo w tym miejscu nie ma dla nich żadnego przejścia. A trasa rowerowa ze światłami ułatwia im pokonanie ruchliwej ulicy.

Poznań nie należy do miast najbardziej przyjaznych rowerzystom. Jesienią zajął 19. miejsce w rankingu sporządzonym przez miesięcznik "Rowertour", w którym oceniana była infrastruktura rowerowa.

Twórcy raportu wysłali do 41 wybranych miast ankiety dotyczące sytuacji rowerzystów w mieście. Pytali m.in. o długość dróg rowerowych, ilość kontrapasów, rowerowych parkingów oraz ograniczenia dla rowerzystów. Ważne było też, czy miasta inwestują w infrastrukturę rowerową, zdobywają środki na jej rozwój i czy promują jednoślad jako środek komunikacji. Poznań wyprzedzili nie tylko tacy rowerowi liderzy jak Gdańsk czy Wrocław, ale również mniejsze miasta: Olsztyn, Elbląg, Grudziądz czy Włocławek.

Artykuł pochodzi z poznańskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o: