Więcej o judo dzieci przeczytasz na stronie internetowej Funny Judo
Judo jako sport walki nie wymaga w przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportowych dużego wkładu finansowego rodziców. Rodzic chcąc posłać swoje dziecko na zajęcia funny judo, które odbywają się w przedszkolu, w zasadzie zaopatruje je tylko w strój sportowy składający się z t-shirtu i krótkich spodenek. Jeżeli zajęcia odbywają się w klubie sportowym bądź szkole, do tego zestawu potrzebne będą jeszcze klapki, by dziecko swobodnie mogło pokonać drogę z szatni na tatami i z powrotem.
Może jednak się zdarzyć sytuacja, że nabór w klubie prowadzony jest cały rok i rodzic zapisuje dziecko do już wcześniej powstałej grupy naborowej, w której młodzi adepci judo zaczynają pomału poznawać podstawowe techniki trzymań i rzutów. W takiej sytuacji zalecane jest, by strój na pierwsze zajęcia składał się z bluzki z długim rękawem i długich spodni dresowych. Ma on zastąpić judogę - profesjonalny ubiór do treningu judo.
Ze względów bezpieczeństwa i komfortu ćwiczących należy zwrócić uwagę, by strój nie zawierał żadnych metalowych elementów jak np. zamek w spodniach. Z tych samych powodów dzieci nie powinny nosić biżuterii - kolczyków czy łańcuszka a dziewczynki powinny mieć związane włosy, przy czym nie mogą do tego używać metalowych spinek.
Dziecku bardzo się spodobało na pierwszych zajęciach judo a jeszcze bardziej spodobało mu się, że jego rówieśnicy ćwiczyli w dziwnych strojach, z pasem wiązanym na plecach, czyli wracamy do wcześniej wspomnianej judogi.
Jeśli zdecydujemy się na jej zakup, należy podkreślić, że nie może być ona za duża. Często rodzic chcąc zaoszczędzić pieniądze albo po prostu z samej niewiedzy kupuje swojemu brzdącowi ubiór, który jest ewidentnie za duży, po czym podwija mu rękawy i nogawki i uważa, że jest w sam raz. Niestety w praktyce wygląda to tak, że zarówno nogawki i rękawy odwijają się, utrudniając wykonywanie dziecku najprostszych ćwiczeń, nie wspominając już o elementach gimnastycznych czy technik judo.
Idealna judoga to taka "w sam raz". Dzięki niej wygoda na zajęciach będzie o wiele większa a tym samym radość z nich również. Jeżeli chodzi o samo jej kupno, to w dobie Internetu nikt nie powinien mieć z tym problemu, ale nawet jeśli - to w większości sklepów sportowych znajdziemy judogi na półkach.
Należy również zwrócić uwagę na higienę osobistą. Wskazane jest by rodzic pilnował swojego dziecka, by miało one zawsze czyste stopy (na tatami ćwiczący przebywają na boso) a także obcięte paznokcie u nóg i u rąk. Zbyt długie mogą się złamać, powodując ból lub zadrapać inne dziecko.
Na sam koniec należy przygotować dziecko mentalnie. Na zajęciach judo może dojść do sytuacji, kiedy dziecko nie poradzi sobie ono z wykonaniem danego ćwiczenia czy też np. zderzy się z innym dzieckiem bądź zdarzy się inna sytuacja, która doprowadzi go do smutku czy płaczu. Przed posłaniem swojej pociechy na pierwszy trening judo rodzic powinien porozmawiać z nim i wytłumaczyć, iż każde, nawet największe niepowodzenie, przybliża go do końcowego sukcesu.
Posiada stopień mistrzowski I dan (czarny pas), dyplomowany trener II klasy sportowej w judo, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, magister wychowania fizycznego, posiadający uprawnienia do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w przedszkolach, szkołach i placówkach pozaszkolnych.
Posiada 13letnie doświadczenie w judo jako zawodnik. Medalista Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Od 2010 roku trener dzieci i młodzieży w jednym z największych i najlepszych klubów judo w Polsce - SGKS "Wybrzeże" Gdańsk. Swoją wiedzę i umiejętności z pasją przekazuje najmłodszym, czego owocem są liczne medale (w tym złote medale Mistrzostw Polski) jakie zdobywają jego podopieczni w zawodach ogólnopolskich różnych grup wiekowych.
Szacunek, wytrzymałość, konsekwencję, to wszystko judo daje dziecku!
źródło: Okazje.info