Radosny wyjazd z dzieckiem? To możliwe!

Radośni rodzice z uśmiechniętym dzieckiem kroczącym u boku, w tle błękitne niebo i cudownie ośnieżone góry. Chcielibyśmy, by tak właśnie wyglądał urlop z malcem, zwykle jednak z podróży wracamy zmęczeni i zestresowani. Rodzinny wyjazd nie musi być koszmarem, wręcz może stać się okazją do poznania siebie nawzajem i zacieśnienia więzów. Jak to zrobić?
Wyjazd z dzieckiem może być okazją do poznania siebie nawzajem Wyjazd z dzieckiem może być okazją do poznania siebie nawzajem Fotolia

Zanim wyjedziesz na ferie

Radosne, rodzinne ferie to wyzwanie dla każdego rodzica. Jak przygotować dziecko do wyjazdu? Tak naprawdę proces ten następuje dużo wcześniej, niż na kilka dni przed urlopem. Na niego składa się nauka samodzielności, wytrwałości. Dziecko gotowe do wyjazdu to takie, które posiada rozbudzoną ciekawość świata, elastyczność w obliczu nowych sytuacji, otwartość.

Slow parenting, czyli rodzicielstwo bez presji

Nauka samodzielności

Jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe, pomyśl już teraz o wspólnych wyjazdach. Jakie marzysz, aby były? Bez względu na to, czy lubisz aktywnie spędzać czas lub też wylegiwać się na słońcu, na pewno pragniesz odpoczynku, relaksu, odcięcia się od problemów. Będzie to możliwe tylko w sytuacji, gdy twoje dziecko potrafi zaakceptować fakt, iż ty, jako rodzic, masz prawo do czasu dla siebie. Nie jesteś w stanie wyjść do kuchni, aby ugotować obiad bez prób okiełznania płaczu i krzyku malucha? Na dźwięk telefonu wpada w dziką rozpacz, próbując ci wyrwać słuchawkę z ręki? Nie łudź się, że wspólne wyjazdy będą wyglądały inaczej.

Sytuacja, w której rodzic czuje się uwięziony, bez możliwości oderwania się chociaż na moment od dziecka, męczy i frustruje. Każda czynność, którą staramy się wykonać jest okupiona ogromnym stresem i wyrzutami sumienia bo malec płacze i wije się w szale histerii. Nie musi tak być. Oto kilka wskazówek, jak zawczasu przygotować dziecko na wspólne wakacje.

Nie wypełniaj dziecku całego czasu. Niech ma możliwość się ponudzić, porozmyślać. Ciągłe organizowanie mu każdej chwili pozbawia go możliwości uświadamiania sobie kim jest, co lubi, co pragnie robić. Dziecko, które od rana do wieczora ma zapewnioną rozrywkę, gdy tylko jest na chwilę pozostawione samemu sobie (nawet w otoczeniu zabawek), nie ma pojęcia co ze sobą począć, gdyż nie jest nauczone wychodzenia z inicjatywą działania.

Jak wychować dziecko na sportowo. Motywacja dla całej rodziny

Stwórzcie wspólnie ramowy plan dnia. Zawrzyjcie tam pory posiłków, czas na szkołę, naukę, spanie, czas wolny oraz czas, który spędzicie razem. Staraj się pilnować grafiku. "Czas wolny"  to moment, w którym dziecko samo organizuje sobie  aktywności, a ty masz przestrzeń aby zrobić coś dla siebie.

Rozmawiaj z dzieckiem. Słuchaj co malec mówi do ciebie, postaraj się wniknąć w jego potrzeby. Zachowaj spokój nawet, gdy się złości. W krzyku i płaczu zawarte są bardzo ważne informacje o potrzebach malca oraz waszych relacjach. Kwestia, aby przebić się przez mur łez i wsłuchać się w przekaz. Zwykle słowa "nie lubię cię" lub "jesteś głupi" są tak naprawdę obrazem niespełnionej potrzeby np. rozwoju, zrozumienia. Pamiętaj, że ocenianie, krytykowanie, negowanie uczuć niszczy możliwość porozumiewania się, zatem otwórz się całym sobą na słowa dziecka.

Zdjęcie Hulabalu Buty zimowe (173149_92) Zdjęcie Nugget kurtka dziecięca zimowa - Holler CHILD - B Zdjęcie Rękawice dziecięce Viking Dahlia
Hulabalu Buty zimowe dzieciece
Nugget kurtka dziecięca zimowa Rękawice dziecięce Viking
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Na nartach dziecko powienien uczyć jeździć instruktor Na nartach dziecko powienien uczyć jeździć instruktor fot. Shutterstock

Wybierz odpowiedni ośrodek wczasowy

Wyjazd z dzieckiem wymaga również solidnego rozplanowania samego wypoczynku. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy malec ciężko znosi zmiany. Dlatego zanim zdecydujesz się na rezerwację w konkretnym ośrodku wczasowym, weź pod uwagę elementy, które ułatwią wam czerpanie przyjemności ze wspólnego pobytu poza domem.

Dziecięce atrakcje

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o wyjeździe do konkretnej miejscowości dowiedz się, czy dziecko będzie miało tam czym się zająć. Malec wychowany w mieście na początku zachłyśnie się ogromem natury podczas leśnych wojaży, jednak prędzej czy później zacznie się nudzić. Ciekawostki wyjazdowe nie muszą być jednak wielce wyszukane. Stadnina koni, wyjątkowy plac zabaw lub też kolejka wąskotorowa to atrakcje, których nie napotykamy codziennie, a z pewnością zaciekawią małego podróżnika.

Daj się dziecku spocić! Co daje dziecku sport

Infrastruktura sportowa

Wymagające stoki zjazdowe, czy trudne szlaki turystyczne są wyzwaniem dla rodziców, ale dla dziecka mogą być źródłem złości, frustracji i zmęczenia. Dowiedz się zatem zawczasu, czy malec będzie miał możliwość aktywnego spędzenia czasu w danej miejscowości.

Wypożyczalnia sprzętu

Nie wszystkie wypożyczalnie zapewniają sprzęt dla dzieci. Najlepiej będzie, jeśli po prostu podzwonisz po ośrodkach i rozeznasz się w sytuacji.

Możliwość pozostawienia dziecka pod opieką animatorów

Niektóre ośrodki zapewniają możliwość opieki nad dzieckiem. Jest to pomocne, gdy chcecie nacieszyć się chwilą tylko dla siebie. Gdy malec będzie się dobrze bawił, wy bez wyrzutów sumienia możecie wyskoczyć na obiad we dwoje.

Opcja wyżywienia dla dziecka

Jeśli nie planujesz przyrządzania posiłków dowiedz się, czy ośrodek w którym zamierzacie zostać zapewnia posiłki odpowiednie dla dzieci. Karkówkę, kiełbasę lub frytki można zjeść od czasu do czasu ale nie każdego dnia przez dwa tygodnie.

Zdjęcie KHW Sanki MINI BOB Zdjęcie KIMET NARTY DZIECIĘCE 70 CM + KIJKI Zdjęcie Spokey Łyżwy figurowe, dziecięce Kiddy
KHW Sanki MINI BOB KIMET NARTY DZIECIĘCE
Spokey Łyżwy figurowe, dziecięce
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info