Porady
-
Ekspert radzi: Jak odżywiać małego sportowca?
Dieta, czyli sposób odżywiania się dziecka ma wpływ na jego samopoczucie, zdrowie, sprawność układu nerwowego oraz mięśniowego. Decyduje o tym czy dziecko jest silne, wytrzymałe, czy ma skłonności do alergii, chorób, a nawet wpływa na jego psychikę.
-
5 nietrafionych prezentów dla dziecka
Każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz dostać prezent, który nie sprostał oczekiwaniom. Dzieci w szczególności wyczekują na ten jedyny, wyjątkowy podarek. Zanim wybierzesz się do sklepu, dowiedz się, czego z całą pewnością nie powinieneś kupować.
-
Jak wybrać dziecku zajęcia sportowe?
W dobie komputerów i tabletów, rozleniwionych dzieci z nadwagą, rodzice coraz chętniej zapisują pociechy na pozalekcyjne zajęcia sportowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom, każdego roku otwiera się nowa szkółka organizująca treningi z poszczególnych dyscyplin. Jak z gąszczu ofert wybrać najlepszą dla twojego dziecka?
-
Przygotowanie do pierwszej, rodzinnej wyprawy w góry
Wycieczki i spacery w góry można organizować niemal od pierwszych tygodni życia dziecka. Jeśli rodzice zachowają przy tym zdrowy rozsądek mogą być pewni, że ów górski spacer będzie najlepszą inwestycją w zdrowie i późniejszą odporność dziecka.
-
Fakty i mity o sportowym wychowaniu dzieci
Czy dziecku zawsze powinno się pozwalać wygrywać? Czy sport jest dla każdego? Oto kilka najbardziej popularnych stwierdzeń, które mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Kto ma rację? Rozwiewamy wątpliwości
-
Przygotuj dziecko do szkoły od podstaw i zacznij od zdrowia stóp
Mówi się, że stopy są podstawą naszego ciała. To prawda. Tylko jak to się dzieje, że chociaż 80% dzieci rodzi się z prawidłowymi stopami, to tylko u 20% osób dorosłych są one zdrowe*? Podpowiadamy, jak dbać o stopy dziecka, aby rosły nie tylko piękne, ale i zdrowe na całe życie.
-
7 powodów, dla których dzieci powinny uprawiać sport
Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również umysłowy. Oto siedem powodów, dla których każdy malec powinien uprawiać sport.
-
Sprawność fizyczna dzieci w wieku 2-4 lat - lista podstawowych umiejętności
Kontynuujemy cykl poświęcony podstawowym umiejętnościom motorycznym, a więc tzw. Physical literacy. Dziś przedstawimy nasze obserwacje w zakresie wiekowym od dwóch do czterech lat, czyli bardzo wczesny, czy też raczej ?mały? przedszkolak
-
Moje dziecko będzie sportowcem! - ale czy naprawdę tego chce?
Zapewne wielu rodziców zastanawia się, czy ich zaangażowanie w sportowe życie i dziecka jest na optymalnym poziomie - tzn. czy ich działania faktycznie służą pociechom, czy może wręcz przeciwnie? Jak wiemy, dla młodego zawodnika droga do sportowego sukcesu nierzadko bywa kręta i trudna. Pasja do sportu, która z początku może być źródłem samych radości i spełnienia, z czasem (przynajmniej w części) może przerodzić się w poczucie obowiązku i spełniania oczekiwań innych osób.
-
10 oznak, że wybrałeś odpowiedniego trenera sportu dla dziecka
Rodzice oddając swoją pociechę do klubu liczą na to, iż kadra pracująca tam będzie się odznaczała pełnym profesjonalizmem. Niestety nie zawsze tak jest. Czym się charakteryzuje trener idealny? Oto 10 cech szkoleniowca, na które rodzic powinien zwrócić uwagę zapisując dziecko na zajęcia sportowe.
-
Jaki sport dla dziecka?
Rodzice wiedzą, że ruch jest dla rozwoju dziecka zdrowy i niezbędny. Ale jaki sport, od jakiego wieku, jak często i dla kogo? Tu już rodzą się wątpliwości. No i pytanie, czy wiedzieć, to to samo, co działać?
-
"Niegrzeczne" dzieci. Jak sobie z nimi radzić?
Krzyczą, bałaganią, szybko się niecierpliwią. Jeszcze nie dokończą jednej rzeczy, a już zabierają się za drugą. W szkole ciężko jest im wysiedzieć w ławce, również w domu ciągle rozpiera je energia. Jak poradzić sobie z dziećmi o dużym temperamencie?
-
Badminton dla dzieci. Rekreacja czy wyczyn?
Badminton kojarzy się przede wszystkim z wakacyjną rekreacją. Tymczasem ta dyscyplina może stanowić pole do rozwoju pod kątem zawodniczym. Trener Jacek Jagodziński podpowiada jak rozpocząć profesjonalną ścieżkę badmintona.
-
Piraci, detektywi, rycerze - jak sprawić, aby sport stał się pasją dla przedszkolaka
Skacz przez kałuże, licz kamienie na spacerze i zrób wyścig na plaży. Stań się inspiracją dla swojego dziecka.
-
Płaskostopie - najczęstsza wada u dzieci. Profilaktyka i diagnostyka
Obecność niektórych wad postawy u dziecka nie zawsze jest dla rodziców oczywista. Im wcześniej jednak zauważymy nawet drobne odchylenia od normy, tym lepiej. Piotr Żelazny, specjalista terapii wad postawy podpowiada, jak diagnozować problem, by rozpocząć leczenie.
-
Physical literacy, czyli jak sprawdzić czy dziecko jest sprawne fizycznie
Physical literacy, zestaw podstawowych umiejętności w zakresie ruchu, jego zrozumienia, ale także skłonności do aktywności fizycznej, czy też chęci spróbowania różnych rodzajów sportu. Definicji jest wiele. Trzymając się powyższych założeń, aby ocenić czy dziecko posiada podstawowe umiejętności w zakresie sprawności fizycznej, czyli właśnie Physical Literacy, można przeprowadzić kilka bardzo prostych testów.
-
Sprawność fizyczna dzieci w wieku 4-6 lat - lista podstawowych umiejętności
W poprzednim wpisie dotyczącym podstawowych umiejętności z zakresu aktywności ruchowej, czyli tzw. Physical literacy pisaliśmy o 7 obszarach, które pozwolą sprawdzić na jakim etapie rozwoju ruchowego znajduje się dziecko. Oczywiście, o ile lista ww. obszarów jest dość uniwersalna, o tyle umiejętności dziecka sprawdzać należy w odniesieniu do jego wieku. Dlatego w tym oraz kolejnych wpisach przedstawimy warianty listy w odniesieniu do kilku grup wiekowych. Zaczniemy nietypowo, bo od dzieci w wieku 4-6 lat, a więc przedszkolaków, z którymi mamy najczęściej do czynienia.
-
Płaskostopie skorygowane. Dziurawą skarpetą
16-latka wymyśliła skarpetę, która może korygować płaskostopie. Badania nad nią prowadzą specjaliści z Laboratorium Ruchu i Wydolności Fizycznej Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
-
Jak stać się sportową rodziną? 5 sposobów na motywację
Martwisz się, że twoje dziecko godzinami siedzi przed telewizorem i głowisz się nad sposobem, aby je przekonać do aktywności. Tymczasem dziecko będzie samo chciało się ruszać, jeśli tylko rozbudzimy w nim wewnętrzną motywację - przekonuje psycholog Milenia Cieślak.
-
Pozwól dziecku bawić się sportem. 5 ważnych zdań wypowiadanych przez rodziców
Im dziecko starsze, tym bardziej my, dorośli, ambicjonalnie podchodzimy do jego sportowych poczynań. Tymczasem im dłużej nasza pociecha będzie potrafiła cieszyć się z treningów, tym dłużej pozostanie w sportowym świecie.