Wodni wojownicy - Amazonka. Wielka przygoda Piotra Chmielińskiego

25 lat temu Piotr Chmieliński wraz z grupą kajakarzy dokonał pierwszego i jak dotąd jedynego przepłynięcia całej Amazonki. Ekspedycja została szeroko opisana w największych magazynach świata, a książka Joe Kane'a ''Z nurtem Amazonki'' trafiła do kanonu literatury podróżniczej. Po latach przygoda odżywa na stronach komiksu Jerzego Porębskiego.

Piotr Chmieliński to absolwent wydziału mechanicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Swoją przygodę z kajakiem zaczynał od Wisły. W połowie lat 70. poznawał wodne szlaki ówczesnej Jugosławii. W trakcie studiów pływał po Grecji, Rumunii i Czechosłowacji.

Przełomowym był rok 1979. Zapoczątkował on trzyletnią wyprawę studentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, której spektakularnym wyczynem było przepłynięcie, w obu Amerykach, 23 górskich rzek (w tym 13 po raz pierwszy), przejechanie samochodami 120 tysięcy kilometrów i pokonanie prawie 1800 km kajakami i pontonem. Wyprawa "Canoandes 79", nim doszła do skutku, borykała się z ogromnymi trudnościami organizacyjnymi i formalnymi, z jakimi związany był, w ówczesnych czasach, tego typu wyjazd - czytamy na stronie Kolosów - czytamy na stronie kolosy.pl , gdzie można przeczytać więcej o szczegółach wyprawy.

Polski kajakarz swojego Super Kolosa odebrał w 2000 roku.

Niesamowitą przygodę Chmielińskiego wykorzystał Jerzy Porębski. Do sięgnięcia po komiks zachęca sam Chmieliński:

Niesamowitą przygodę wykorzystał Jerzy Porębski, twórca komiksu. Rysunkami zajęła się Ewa Łabaj. Do sięgnięcia po komiks zachęca sam Chmieliński:

25 lat temu wyprawa, której byłem uczestnikiem dokonała pierwszego i jak dotąd jedynego przepłynięcia całej Amazonki, w tym słynnej i niezwykle niebezpiecznej Otchłani Acobamba. Mój udział w tej ekspedycji był następstwem podróży odbytych w ramach wyprawy Canoandes-79, podjętej przez grupę polskich kajakarzy pływających po rzekach Europy i obu Ameryk, która w 1981 roku jako pierwsza pokonała i otworzyła dla świata najgłębszy na Ziemi Kanion Colca. Spływ od źródeł do ujścia Amazonki zawdzięcza swój sukces wszystkim jego uczestnikom, a przede wszystkim tak doskonałym kajakarzom jak Jerome Truran i Tim Biggs. Nie udałoby mi się dotrzeć do celu bez Joe Kane'a, Zbigniewa Bzdaka i Kate Durrant. Wyprawa nie doszłaby do skutku bez wsparcia ze strony Jacka Jourgensena, Bryce'a Andersona, Jacka Boguckiego, przyjaciół z Casper w stanie Wyoming, USA oraz przyjaciół z Polski, Peru i Brazylii. Nasza przygoda opisana została w wielu artykułach publikowanych między innymi w National Geographic, Outside i innych magazynach w Polsce i Stanach Zjednoczonych, jak również w książce Joe Kane'a Z nurtem Amazonki, uznanej już za klasykę literatury podróżniczej. Teraz mamy przyjemność zaprezentować ją Czytelnikom w formie komiksu - zachęca Chmieliński.

Komiks w wersji polskiej i angielskiej można znaleźć tutaj>>