Od piątku do niedzieli 40 najlepszych żeglarzy, którzy w cyklu regat Energa Sailing Cup zdobyli najwięcej punktów, rywalizowało o 13 stypendiów sportowych Funduszu Rozwoju Młodych Talentów. Dzięki programowi dzieci dostaną dofinansowanie na sprzęt, programy szkoleniowe, a także będę mogły skorzystać z rady jednego z patronów programu Energi, członków kadry narodowej, polskich żeglarzy w składzie: Anna Weinzieher, Piotr Myszka, Przemysław Miarczyński, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek, a także ambasadora projektu, kapitana Zbigniewa Gutkowskiego.
Celem weekendowej imprezy było jednak nie tylko wyłonienie stypendystów, ale i promocja żeglarstwa, zachęcenie dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy z żaglami nie mieli nic wspólnego, do tego, by spróbowali swoich sił na wodzie. Dlatego w ramach Mistrzowskiej Szkółki pod Żaglami wszyscy zainteresowani mogli przejść szkolenie "na sucho" z budowy optymistki, teorii żeglugi, a także wiązania węzłów. Zajęcia prowadzili patroni i ambasador programu.
- Żeglarstwo uczy samodzielności. Przyjeżdżając do klubu, musisz sam przygotować łódkę, przebrać się. Dzieci, które zaczynają żeglować, są samodzielne, odpowiedzialne. Nawyki żeglarskie, czyli planowanie, wyprzedzanie pewnych faktów, kontroli, są użyteczne w życiu codziennym - twierdzi Paweł Kołodziński, reprezentant Polski w klasie olimpijskiej 49er, który pływa w duecie z Łukaszem Przybytkiem. Panowie póki co walczą o kwalifikację na mistrzostwa świata, które odbędą się we wrześniu w Marsylii.
Patroni wraz z młodymi zawodnikami na łódkach Opti Energa wzięli udział w drużynowym wyścigu. Dzień później na wodzie pojawili się w spektakularnej paradzie jachtów kończącej zawody.
Podczas gdy po lewej stronie mola o stypendia walczyli mali żeglarze i ścigali się najlepsi uczestnicy Energa Sailing Camp z Górek Zachodnich, nieco dalej na zatoce przez trzy dni o mistrzostwo Polski katamaranów rywalizowało 50 załóg. W klasie A-Class po raz kolejny mistrzem kraju został Jacek Noetzel, który wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora - Marcina Badzio. Trzecie miejsce wywalczył Piotr Baryżewski. Największym pechowcem okazał się zwycięzca dwóch ostatnich regat Pucharu Polski - Tymoteusz Bendyk, który po dobrych dwóch wyścigach złamał miecz i do końca regat startował na pożyczonym katamaranie. W pozostałych klasach mistrzami Polski zostali: F18 - Łukasz Wroczyński i Rafał Schleifer, Open - Seweryn Krajewski i Ewa Górska, Open Młodzież - Andrzej Senkus i Kacper Slepowroński, Hornet - Anna Miller oraz Adrian Seredyński, a w klasie Finn triumfował Jakub Marciniak.
O godzinie 15.30 w niedzielę najlepszym żeglarzom w klasie optimist wręczono stypendia i nagrody. O 17 rozpoczął się koncert Dawida Podsiadły, zwycięzcy zeszłorocznej edycji programu X-Factor.
1. Filip Szmit, MBSW Giżycko
2. Mikołaj Stanniul, YKP Gdynia
3. Tytus Butowski, YKP Gdynia
1) Zwycięzcy województw:
Małopolskie - Szymon Urzędowski, KS Wiaterni Nowy Targ, pkt 33 Mazowieckie - Piotr Ostrowski, UKS FIR Warszawa, pkt 74 Pomorskie - Mikołaj Staniul, YKP Gdynia, pkt 224 Warmińsko-mazurskie - Filip Szmit, MBSW Giżycko, pkt 194 Wielkopolskie - Emilia Zygarłowska, JKW Poznań, pkt 92 Zachodniopomorskie - Krzysztof Bykowski, JK Kamień Pomorski, pkt 134 2) Zwycięzcy cyklu pozostający w klasie Optimist:
Mikołaj Staniul, YKP Gdynia, pkt 224
Tytus Butowski, YKP Gdynia, pkt 195
Filip Szmit, MBSW Giżycko, pkt 194
3) Zwycięzcy cyklu zmieniający klasę:
Aleksandra Melzacka, YKP Gdynia, pkt 229
Marcin Urbański, ChKŻ Chojnice, pkt 229
Michał Sawicki, YKP Gdynia, pkt 207
Agnieszka Urbaś, YKP Gdynia, pkt 152