Od piątku do niedzieli 40 najlepszych żeglarzy, którzy w cyklu regat Energa Sailing Cup zdobyli najwięcej punktów, rywalizowało o 13 stypendiów sportowych Funduszu Rozwoju Młodych Talentów. Dzięki programowi dzieci dostaną dofinansowanie na sprzęt, programy szkoleniowe, a także będę mogły skorzystać z rady jednego z patronów programu Energi, członków kadry narodowej, polskich żeglarzy w składzie: Anna Weinzieher, Piotr Myszka, Przemysław Miarczyński, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek, a także ambasadora projektu, kapitana Zbigniewa Gutkowskiego.
Celem weekendowej imprezy było jednak nie tylko wyłonienie stypendystów, ale i promocja żeglarstwa, zachęcenie dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy z żaglami nie mieli nic wspólnego, do tego, by spróbowali swoich sił na wodzie. Dlatego w ramach Mistrzowskiej Szkółki pod Żaglami wszyscy zainteresowani mogli przejść szkolenie "na sucho" z budowy optymistki, teorii żeglugi, a także wiązania węzłów. Zajęcia prowadzili patroni i ambasador programu.
- Żeglarstwo uczy samodzielności. Przyjeżdżając do klubu, musisz sam przygotować łódkę, przebrać się. Dzieci, które zaczynają żeglować, są samodzielne, odpowiedzialne. Nawyki żeglarskie, czyli planowanie, wyprzedzanie pewnych faktów, kontroli, są użyteczne w życiu codziennym - twierdzi Paweł Kołodziński, reprezentant Polski w klasie olimpijskiej 49er, który pływa w duecie z Łukaszem Przybytkiem. Panowie póki co walczą o kwalifikację na mistrzostwa świata, które odbędą się we wrześniu w Marsylii.
Patroni wraz z młodymi zawodnikami na łódkach Opti Energa wzięli udział w drużynowym wyścigu. Dzień później na wodzie pojawili się w spektakularnej paradzie jachtów kończącej zawody.
Podczas gdy po lewej stronie mola o stypendia walczyli mali żeglarze i ścigali się najlepsi uczestnicy Energa Sailing Camp z Górek Zachodnich, nieco dalej na zatoce przez trzy dni o mistrzostwo Polski katamaranów rywalizowało 50 załóg. W klasie A-Class po raz kolejny mistrzem kraju został Jacek Noetzel, który wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora - Marcina Badzio. Trzecie miejsce wywalczył Piotr Baryżewski. Największym pechowcem okazał się zwycięzca dwóch ostatnich regat Pucharu Polski - Tymoteusz Bendyk, który po dobrych dwóch wyścigach złamał miecz i do końca regat startował na pożyczonym katamaranie. W pozostałych klasach mistrzami Polski zostali: F18 - Łukasz Wroczyński i Rafał Schleifer, Open - Seweryn Krajewski i Ewa Górska, Open Młodzież - Andrzej Senkus i Kacper Slepowroński, Hornet - Anna Miller oraz Adrian Seredyński, a w klasie Finn triumfował Jakub Marciniak.
O godzinie 15.30 w niedzielę najlepszym żeglarzom w klasie optimist wręczono stypendia i nagrody. O 17 rozpoczął się koncert Dawida Podsiadły, zwycięzcy zeszłorocznej edycji programu X-Factor.
1. Filip Szmit, MBSW Giżycko
2. Mikołaj Stanniul, YKP Gdynia
3. Tytus Butowski, YKP Gdynia
1) Zwycięzcy województw:
Małopolskie - Szymon Urzędowski, KS Wiaterni Nowy Targ, pkt 33 Mazowieckie - Piotr Ostrowski, UKS FIR Warszawa, pkt 74 Pomorskie - Mikołaj Staniul, YKP Gdynia, pkt 224 Warmińsko-mazurskie - Filip Szmit, MBSW Giżycko, pkt 194 Wielkopolskie - Emilia Zygarłowska, JKW Poznań, pkt 92 Zachodniopomorskie - Krzysztof Bykowski, JK Kamień Pomorski, pkt 134 2) Zwycięzcy cyklu pozostający w klasie Optimist:
Mikołaj Staniul, YKP Gdynia, pkt 224
Tytus Butowski, YKP Gdynia, pkt 195
Filip Szmit, MBSW Giżycko, pkt 194
3) Zwycięzcy cyklu zmieniający klasę:
Aleksandra Melzacka, YKP Gdynia, pkt 229
Marcin Urbański, ChKŻ Chojnice, pkt 229
Michał Sawicki, YKP Gdynia, pkt 207
Agnieszka Urbaś, YKP Gdynia, pkt 152
Komentarze (0)
Energa Sailing Cup. Święto żeglarstwa na sopockim molo
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!