Lider Animator. Od sztuk walki do łączenia pokoleń

Zaczynał od sztuk walki, o programie Lider Animator dowiedział się od przełożonej, która przeczytała artykuł w Gazecie Wyborczej. Projekt aktywizacji sportowej gminy Zabierzów narodził się z obserwacji podczas pracy w świetlicy środowiskowej. Zgłosił się do konkursu i wygrał 15 tysięcy złotych. Poznajcie historię Michała Nogiecia z Więckowic.

To ostatni dzwonek! Zgłoś swój projekt do tegorocznej edycji programu Lider Animator!

Przygodę ze sportem zaczął 16 lat temu, kiedy to jako dziecko poszedł na trening kung fu. - Potem były starty w zawodach, sędziowanie zawodów krajowych i międzynarodowych. Teraz jestem instruktorem - mówi Michał.

Podczas pracy w świetlicy w jego głowie powstał pomysł, żeby poprzez sport połączyć starszych i młodszych mieszkańców gminy. Na zajęciach obserwował, słuchał, zebrał w jedno najbardziej palące potrzeby niewielkiej społeczności i zgłosił projekt do programu Lider Animator.

- Dzięki grantowi zostało zaktywizowanych ponad 215 osób na terenie gminy Zabierzów (Więckowice liczą ok. 500 mieszkańców). Czasem zajęcia cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że nie mogliśmy wszystkich pomieścić w sali. Najczęściej tak bywało na tych przeznaczonych dla rodzin, podczas których dzieci ćwiczą razem z rodzicami - opowiada laureat programu Lider Animator.

Michał Nogieć w Więckowicach organizuje zajęcia sportowe - treningi kung fu, tenisa stołowego, fitness, gimnastykę dla seniorów. Nie ma ograniczeń wiekowych, w zajęciach może wziąć udział każdy. Uczestniczą też osoby z autyzmem. Co jakiś czas organizowane są imprezy kulturalno-sportowe, podczas których uczestnicy prezentują swoje osiągnięcia. Pokazują, co dał im sport.

Jednym z pomysłów była integracja poprzez sport dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. - Takie dzieci są narażone na wykluczenie społeczne. Dzięki sportowi znalazły coś, co daje im życiową siłę - podsumowuje Michał.

Dużą pomocą w realizacji projektu była nie tylko nagroda finansowa, ale również udział w zajęciach Akademii Lidera. - Otrzymaliśmy wiedzę oraz wskazówki, jak osiągnąć wyznaczone cele. Szkolenie miało wymiar praktyczny, dzięki czemu każdy z nas wiele się nauczył - uważa Lider Animator z Więckowic. - Podczas wcielania w życie projektu, gdy pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, dzwoniłem i pomagano mi rozwiązać problem - dodaje.

Program Lider Animator pozwolił Michałowi na realizację marzenia, które z braku środków trudno był "zmaterializować", a jego podopiecznym szansę na zdrowe życie, odnalezienie pasji, ale także profesjonalizację treningu.

Wyślij wniosek, dołącz do Michała!

Organizatorzy akcji Lider Animator przedłużyli czas składania wniosków do tegorocznej edycji o dwa tygodnie. Czas upływa 14 sierpnia. Wejdź na stronę lideranimator.pl, zarejestruj swój projekt i zgarnij od 5 do 15 tysięcy złotych na jego realizację.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.