Fabian Drzyzga

Fabian Drzyzga

Fabian Drzyzga urodził się 3 stycznia 1990 roku w Bordeaux we Francji. Mierzy 196 cm wzrostu i gra na pozycji rozgrywającego. Od roku 2010 regularnie występuje w reprezentacji Polski, z którą zdobył m.in. złoty medal Mistrzostw Świata.

Kariera drużynowa

Fabian Drzyzga urodził się we Francji, gdyż w tym czasie grał tam jego ojciec, wybitny siatkarz Wojciech Drzyzga. Po pewnym czasie rodzina wróciła do Polski, a Fabian zaczął regularne treningi siatkarskie. W sezonie 2002/2003 został zawodnikiem AZS-u Olsztyn, który był prowadzony przez jego ojca. Jednak młody zawodnik spędził tam zaledwie jeden sezon. Zdecydowanie na dłużej (dokładnie na 5 lat) zadomowił się w zespole MOS Wola Warszawa. W roku 2005 został wypożyczony do drużyny Metro Warszawa i dzięki temu mógł cieszyć się ze zdobycia Mistrzostwa Polski Kadetów. Również w tym samym roku razem z MOS Wola Warszawa zajął 2 miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów.

Po kilku latach gry w stolicy, Fabian Drzyzga przeszedł do AZS Częstochowa. W klubie tym grał przez kolejne 4 sezony. W 2012 r. zapisał na swoim koncie pierwszy triumf w Pucharze Challenge. Mimo, że pobyt w Częstochowie był dla siatkarza udany, to jednak w 2012 roku podjął decyzję o powrocie do Warszawy. Przez rok reprezentował barwy AZS Politechniki Warszawskiej, a w 2013 r. podpisał kontrakt z Asseco Resovią.

Jak na razie to właśnie z podkarpacką drużyną zdobył najcenniejsze trofea w karierze klubowej. W roku 2013 świętował zdobycie Superpucharu Polski, a 2 lata później rzeszowski zespół sięgnął po tytuł mistrza kraju. W finale pokonali Lotos Trefl Gdańsk. Ponadto Fabian Drzyzga ma na swoim koncie srebrne medale Mistrzostw Polski z roku 2014 i 2016, a także krążek tego samego koloru zdobyty w roku 2015 w elitarnej Lidze Mistrzów. Wówczas jego drużyna musiała uznać wyższość Zenitu Kazań.

Kariera reprezentacyjna

Fabian Drzyzga zaczął występy w reprezentacji Polski w roku 2010. Już w kolejnym sezonie świętował z drużyną narodową zajęcie 3 miejsca w Mistrzostwach Europy, które odbywały się na terenie Austrii i Czech. Największym sukcesem było jednak zdobycie przez biało-czerwonych tytułu Mistrzów Świata. W pamiętnym finale Fabian Drzyzga i jego koledzy pokonali Brazylię 3:1. Rok 2015 to również wyjątkowy czas dla polskiego zawodnika. Kadra wygrała bowiem prestiżowy Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, a także zajęła 3 miejsce, w rozgrywanym w Japonii Pucharze Świata. Lepsi od naszych zawodników okazali się Amerykanie i Włosi. Ponadto Fabian Drzyzga regularnie występował w rozgrywkach Ligi Światowej oraz został powołany na turniej siatkarski w czasie Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w roku 2016.

Nagrody indywidualne

Urodzony w Bordeaux siatkarz odnosił sukcesy zarówno z klubami w których występował, jak i z reprezentacją. W swojej karierze zdobył również kilka cennych nagród indywidualnych.

W roku 2009 uznano go za „Odkrycie roku” w plebiscycie tygodnika Super Volley. Z kolei w roku 2015 ogłoszono go najlepszym rozgrywającym Pucharu Polski oraz Ligi Mistrzów. Wraz z całą reprezentacją biało-czerwonych, Fabian Drzyzga po pamiętnym sukcesie w Mistrzostwach Świata w roku 2014, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Inni zawodnicy:

Piotr Nowakowski - Marcin Możdżonek - Anna Werblińska - Arkadiusz Gołaś - Krzysztof Ignaczak

Fabian Drzyzga