Zbigniew Bartman

Zbigniew Bartman

Zbigniew Bartman urodził się 4 maja 1987 roku w Warszawie. Mierzy 198 cm wzrostu. Zazwyczaj gra na pozycji przyjmującego lub atakującego. Jego największym sukcesem jest zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy w roku 2009.

Kariera drużynowa

Na samym początku swojej kariery Zbigniew Bartman występował w klubie Metro Warszawa. Z czasem przeniósł się do MOS-u Wola Warszawa, a później do Polskiej Energii Sosnowiec. W roku 2005 siatkarz zdecydował się na opuszczenie kraju i kontynuował grę za granicą. W latach 2005/2007 był zawodnikiem Marmi Lanza Werona, a w sezonie 2007/2008 reprezentował Halkbank Ankara. Po 3 latach spędzonych poza Polską, Zbigniew Bartman na krótko powrócił do ojczyzny, do klubu AZS Częstochowa. Po zaledwie roku, ponownie wyjechał z Polski. Tym razem związał się z zespołem ZSK Gazprom Surgut. Po zaledwie kilku miesiącach spędzonych w Rosji siatkarz ponownie zaczął występować na Półwyspie Apenińskim, w drużynie Prisma Volley Taranto.

Później Zbigniew Bartman na 3 sezony osiadł w Polsce. Reprezentował barwy odpowiednio: AZS Politechniki Warszawskiej, Jastrzębskiego Węgla oraz Asseco Resovii. Z tą ostatnią drużyną zdobył w roku 2013 Mistrzostwo Polski. Mimo statusu gwiazdy w naszym kraju, siatkarz ponownie podjął decyzję o występach za granicą. Występował m.in. w Casa Modena, chińskich Sichuanie Chengdu, Stade Poitiers, Al-Rajjan SC. W roku 2016 podpisał kontrakt z Galatasaray Stambuł.

Zbigniew Bartman oprócz Mistrzostwa Polski, zdobył również srebrny medal w Mistrzostwach Turcji w roku 2008, oraz zajął 2 miejsce w Klubowych Mistrzostwach Świata z drużyną Jastrzębskiego Węgla.

Kariera reprezentacyjna

Zbigniew Bartman rozpoczął występy w reprezentacji Polski, w roku 2008. Lista osiągnięć z kadrą, jaką ma na swoim koncie siatkarz pochodzący z Warszawy jest o wiele bardziej imponująca, niż ma to miejsce w przypadku kariery klubowej. W roku 2009 biało-czerwoni sięgnęli po tytuł Mistrzów Europy i odnieśli zwycięstwo w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. W tym samym turnieju (rok później) musieli zadowolić się miejscem na najniższym stopniu podium. W roku 2011 Polska zajęła 2 pozycję w Pucharze Świata i 3 miejsce w klasyfikacji końcowej Ligi Światowej.

Zbigniew Bartman w roku 2012 cieszył się ze zwycięstwa w Lidze Światowej oraz w prestiżowym turnieju – Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Do roku 2013 siatkarz rozegrał w reprezentacji Polski 137 spotkań.

Nagrody indywidualne

Zbigniew Bartman to także kolekcjoner nagród indywidualnych. W roku 2009 zdobył dwie zaszczytne nagrody. Pierwszą z nich był tytuł „Debiut Roku 2008” w plebiscycie Siatkarskie Plusy. Drugą zaś było odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei 3 lata później siatkarz z Warszawy został wybrany najlepszym atakującym turnieju finałowego Ligi Światowej oraz Memoriału Huberta Jerzego Wagnera.

Siatkówka plażowa

Warto wspomnieć również o tym, że w młodości Zbigniew Bartman z powodzeniem uprawiał siatkówkę plażową. Wraz z Michałem Kubiakiem w roku 2004 zdobył zarówno złoto na Mistrzostwach Europy U-18, jak i srebrny medal Mistrzostw Świata U-18.

Inni zawodnicy:

Paweł Zagumny - Paweł Zatorski - Grzegorz Łomacz - Katarzyna Skowrońska-Dolata - Piotr Gruszka

zbigniew bartman