Thomas Mueller

Niemiecki piłkarz występujący na pozycji napastnika lub ofensywnego pomocnika w Bayernie Monachium oraz w reprezentacji Niemiec. Złoty medalista Mistrzostw Świata 2014 oraz brązowy medalista mundialu z 2010 roku.
Data urodzenia: 13.09.1989
Miejsce urodzenia: Weilheim in Oberbayern, Niemcy
Wzrost: 1,86 m
Facebook: facebook.com/es.muellert.wieder/
Twitter: twitter.com/esmuellert_/
Instagram: instagram.com/esmuellert/

Początki kariery

Thomas Mueller to wychowanek Bayernu. W 2008 roku stał się kluczowym zawodnikiem drugiej drużyny Bawarczyków. Rozegrał dla rezerw monachijczyków 32 spotkania, w których strzelił 15 goli. Bardzo dobre występy w III lidze niemieckiej sprawiły, że ówczesny trener Bayernu, Louis van Gaal, włączył go w sierpniu 2008 roku do pierwszej drużyny. - Louis van Gaal miał na mnie największy wpływ. Rzucił mnie od razu na głęboką wodę – powiedział Mueller.

W kolejnym sezonie był już ważnym graczem Bayernu i zaczął regularnie pojawiać się w pierwszym składzie. To właśnie w sezonie 2009/10 zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Niemiec. Później nastąpił czas dwuletniej dominacji Borussii Dortmund, ale kolejne cztery sezony z rzędu Mueller kończył jako mistrz Niemiec. Mueller grał też w trzech finałach LM, ale wygrał ją tylko w 2013 roku, kiedy rywalem Bawarczyków była Borussia Dortmund. Jego kontrakt z Bawarczykami wygasa dopiero w czerwcu 2021 roku.

Reprezentacja

Mueller wystąpił na dwóch mundialach. W 2010 roku zdobył brązowy medal, a cztery lata później złoty. W RPA strzelił pięć goli i został jednym z czterech królów strzelców mistrzostw świata, ale dzięki temu, że miał najwięcej asyst to on zdobył Złotego Buta, a także otrzymał także tytuł najlepszego młodego zawodnika na tym turnieju. Na Mundialu w Brazylii również zdobył 5 bramek, ale tym razem wystarczyło to do zajęcia 2. miejsca.

Thomas Mueller