Paul Pogba

Francuz pochodzenia gwinejskiego występujący na pozycji pomocnika w angielskim klubie Manchester United oraz w reprezentacji Francji. Srebrny medalista Mistrzostw Europy 2016. Złoty medalista Mistrzostw Świata U-20 2013. Uczestnik Mistrzostw Świata 2014. Pogba jest najdroższym piłkarzem w historii, kosztował aż 105 mln euro.
Data urodzenia: 15 marca 1993 (23 lata)
Miejsce urodzenia: Lagny-sur-Marne, Francja
Wzrost: 1,91 m
Facebook: Facebook.com/paulpogba
Twitter: Twitter.com/paulpogba
Instagram: Instagram.com/paulpogba

Początki kariery

Pogba zaczynał przygodę z futbolem w okolicznych paryskich klubach, takich jak US Roissy-en-Brie i US Torcy, a w 2007 roku podpisał kontrakt z Le Havre. Grał tam przez dwa lata, zanim w 2009 roku przeniósł się do Manchesteru United.

Największa pomyłka sir Alexa Fergusona?

Paul Pogba jest obecnie gwiazdą Manchesteru United. "Czerwone Diabły" zapłaciły za niego rekordowe 105 mln euro, chociaż ma dopiero 23-lata. A przecież w ogóle nie musieli go kupować. W 2012 roku ówczesny trener Manchesteru, sir Alex Ferguson, nie dawał mu zbyt wielu boiskowych szans, więc Francuz odszedł za darmo do Turynu kuszony wizją gry w drużynie Juventusu. W barwach "Starej Damy" w ciągu czterech sezonów zdobył 4 mistrzostwa Włoch i urósł do rangi gwiazdy nie tylko na półwyspie Apenińskim, ale i w całej Europie.
W 2015 roku dotarł z Juventusem do finału Ligi Mistrzów, ale tam lepsza okazała się Barcelona, która wygrała 3:1.

Reprezentacja

Pogba ma na swoim koncie także sukcesy z kadra Francji. Zarówno z drużynami młodzieżowymi jak i dorosłą reprezentacją. W 2013 roku zdobył mistrzostwo świata U-20, a sam był jedną z gwiazd turnieju. Trzy lata później, podczas Euro 2016 dotarł z pierwszą reprezentacją Francji do finału, gdzie ulegli Portugalii 0:1.

Charakterystyka boiskowa

Pogba najczęściej występuje jako środkowy pomocnik, ale jego uniwersalne umiejętności sprawiają, że może zagrać także na boku pomocy, lub jako cofnięty czy wysunięty pomocnik. Pogba pomimo wysokiego wzrostu (1,91 m) jest świetnie skoordynowany. Dysponuje wspaniałą techniką, wizją gry, ale przede wszystkim piekielnie mocnym uderzeniem z dystansu. Kto wie, może to właśnie on jest głównym kandydatem do zdobycia Złotej Piłki, kiedy minie era Cristiano Ronaldo i Lionela Messiego? Potencjał ma wystarczający, pozostaje pytanie, czy jest gotowy mentalnie osiągnąć taki sukces?

Paul Pogba

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.