24H Le Mans

24H Le Mans

Jeden z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych wyścigów samochodowych na świecie. Jego istota polega na przejechaniu możliwie jak największe ilości okrążeń wokół wyznaczonej trasy w ciągu 24 godzin. Początkowo zwycięzcy notowali między 100 a 200 okrążeń, w kolejnych latach dochodząc do liczby między 300 a 400.

Tor, na którym odbywa się rywalizacja, nazywa się Circuit de la Sarthe i jest jednym z najdłuższych torów wyścigowych na świecie. Mierzy ponad 13,5 kilometra i w dużej mierze składa się z lokalnych dróg, po których w normalne dni odbywa się zwykły ruch samochodowy. Jest słynny również z innego powodu – na jednej z jego prostych możliwe jest rozwijanie prędkości przekraczającej 400 km/h.

24-godzinny wyścig w Le Mans rozgrywany jest od 1923 roku z wyjątkiem lat 1936 oraz 1940-1948. Tradycyjnie rozpoczynał się o godzinie 16:00 – wyjątek od tej reguły stanowiły ważne wydarzenia, takie jak wybory we Francji czy finały piłkarskich mistrzostw świata.

Początkowo dopuszczano możliwość startu indywidualnego, stopniowo wprowadzając zmiany w postaci załóg dwu i trzyosobowych.
Podyktowane to było między innymi względami bezpieczeństwa, gdyż wyścigi w Le Mans należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Od początku ich rozgrywania miało miejsce wiele wypadków śmiertelnych. Najsłynniejszy miał miejsce w 1955 roku, kiedy to jeden z samochodów wpadł w tłum widzów, zabijając 80 osób. Po tym wydarzeniu Mercedes na długie lata wycofał się z wyścigów, a kraje takie jak Niemcy i Szwajcaria wprowadziły znaczne obostrzenia w kwestii organizacji tego typu imprez.

Inne rajdy samochodowe:

Rajd Karkonoski - Rajd Świdnicki - Rajd Wisły - Rajd Dolnośląski - Rajd Nadwiślański

le mans

Copyright © Agora SA