Paweł Zagumny

Paweł Zagumny

Paweł Zagumny urodził się 18 października 1977 roku w Jaśle. Mierzy 200 cm wzrostu i występuje na pozycji rozgrywającego. Jest wielokrotnym reprezentantem Polski, z którą zdobył Mistrzostwo Świata i Mistrzostwo Europy.

Kariera drużynowa

Paweł Zagumny rozpoczął swoją przygodę z siatkówką w zespole MKS MDK Warszawa. Następnie przeszedł do lokalnego rywala, AZS Politechniki Warszawskiej. Potem siatkarz zdecydował się na grę w zespole Czarni Radom. Występował tam w latach 1995-1997. Dzięki swojej dobrej postawie otrzymał wówczas pierwsze powołanie do reprezentacji Polski. Następnym krokiem w jego karierze było podpisanie kontraktu z klubem Bosman Morze Szczecin, gdzie występował przez kolejne 3 lata. W roku 2000 Paweł Zagumny wyjechał do Włoch. Pallavolo Padwa była jego następnym klubem, w którym spędził kolejne 3 lata. Następnie siatkarz opuścił Półwysep Apeniński i powrócił do kraju. Przez 6 sezonów reprezentował barwy AZS UMW Olsztyn, aby w roku 2009 wyjechać do Grecji. Po krótkiej przygodzie z Panathinaikosem Ateny, zawodnik podpisał kontrakt z drużyną ZAKSA Kędzierzn-Koźle, w której grał do 2015 roku. Wówczas bowiem powrócił do Warszawy, do klubu AZS Politechnika Warszawska.

Paweł Zagumny w swojej karierze zdobył 2 razy Puchar Polski, a także Puchar Grecji. Ponadto mógł cieszyć się ze srebrnych medali Mistrzostw Polski, Superpucharu Polski, Mistrzostw Grecji, a także Pucharu CEV.

Kariera reprezentacyjna

Paweł Zagumny rozpoczął występy w koszulce z orłem na piersi w roku 1996. W tym czasie zdobył złoty medal Mistrzostw Europy w roku 2009, a także złoty medal Mistrzostw Świata 5 lat później. W roku 2012 reprezentacja Polski, której był członkiem zwyciężyła w turnieju Ligi Światowej. Oprócz tych sukcesów, siatkarz może także pochwalić się srebrnymi medalami Mistrzostw Świata w roku 2006 oraz Pucharu Świata w roku 2011. Paweł Zagumny brał również udział w Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Atlancie, Atenach, Pekinie i Londynie.

Nagrody indywidualne

Zawodnik z Jasła to kolekcjoner wielu odznaczeń i nagród indywidualnych. Otrzymał on m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także Złoty Krzyż Zasługi. W prestiżowym plebiscycie Siatkarskie Plusy zajął pierwsze miejsce w głosowaniu na najlepszego siatkarza 2008 roku. Paweł Zagumny zdobył również nagrodę MVP (dla najbardziej wartościowego zawodnika) Pucharu Polski w roku 2014. Ponadto siatkarz był wielokrotnie wybierany najlepszym rozgrywającym m.in. Mistrzostw Świata w roku 2006, Mistrzostw Europy w roku 2009, Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz Pucharu Polski.

Inni zawodnicy:

Paweł Zatorski - Grzegorz Łomacz - Katarzyna Skowrońska-Dolata - Piotr Gruszka - Łukasz Żygadło

Paweł Zagumny