Polska - Łotwa. Trzy punkty po męczarniach na Narodowym. Polacy wygrali, ale nie zachwycili [ZAPIS RELACJI]

2 : 0

• niedziela, 24 marca 2019
  • KONIEC

Polska pokonała Łotwę 2:0 w Warszawie w swoim drugim meczu eliminacji do Euro 2020. Szło jak po grudzie, zwłaszcza w pierwszej połowie, ale ostatecznie po trafieniach Lewandowskiego i Glika udało się zdobyć komplet punktów.

• 90. min. + 4

Koniec meczu!

• 90. min. + 1

Cztery minuty doliczone do regulaminowego czasu gry.

• 89. min.

Raz jeszcze szukał szczęścia strzałem z rzutu wolnego Lewandowski. Poprzednio powstrzymał go mur, tym razem zawiodła własna noga. Piłka przeleciała dobre trzy metry nad poprzeczką bramki Steinborsa.

• 88. min.

Ostatnia zmiana w reprezentacji Polski: schodzi Piątek, wchodzi Milik.

• 86. min.

Dośrodkował z rzutu rożnego Błaszczykowski, a Glik niczym czołg przedarł się przez rywali i wbił głową piłkę do siatki.

• GOOOOOOL

85. min.

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! 2:0 dla Polski!!!

• 83. min.

Jak to nie wpadło?! Lewandowski minął rywala na skrzydle i podał płasko na trzeci metr. Frankowski dostawił tylko nogę i... pudło. Nieprawdopodobne.

• 80. min.

Kolejnej zmiany dokonuje Jerzy Brzeczek: Frankowski za Grosickiego.

• 78. min.

Zmiana Łotyszów: za kontuzjowanego Savalnieksa wszedł Gabovs.

• 76. min.

Idealna, miękka wrzutka Recy przed bramkę, gdzie uciekł obrońcom Lewandowski i głową posłał piłkę do siatki. Nareszcie!

• GOOOOOOL

75. min.

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! LEWANDOWSKI!!!

• 73. min.

Niestety, w mur Lewandowski. Ehh... jak nie idzie, to nie idzie.

• 72. min.

Faul na osiemnastym metrze na Zielińskim! Rzut wolny dla Polaków, idealna okazja dla Lewandowskiego!

• 72. min.

Karasauskas huknął z trzydziestu metrów. Spokojnie piłkę wzrokiem odprowadził Szczęsny.

• 70. min.

Zmiana w ekipie Łotwy: Uldrikis za Gutkovskisa.

• 69. min.

Kędziora dostał żółtą kartkę za zbyt wysoko uniesioną nogę. Dostał od Polaka korkiem Gutkovskis.

• 67. min.

Polacy zamknęli Łotwę na ich połowie. Bramka wisi w powietrzu, cytując klasyka.

• 65. min.

Lewandowski prostopadle do Piątka, ten mija Steinborsa, ale kąt jest ostry i naszemu napastnikowi nie udało się zmieścić piłki w bramce.

• 63. min.

Zmiana w reprezentacji Polski. Boisko opuszcza Klich, jego miejsce zajmuje witany przez kibiców gorącymi brawami Błaszczykowski.

• 61. min.

W gazie jest dziś Steinbors! Świetna, miękka centra Zielińskiego, z bliska główkuje Grosicki i broni kapitalnie golkiper reprezentacji Łotwy.

• 59. min.

Maksimenko zagrał ręką we własnym polu karnym, ale nie dostrzegł tego arbiter. Gdyby tylko VAR działał w tych eliminacjach...

• 57. min.

Kontra Łotwy, Karasauskas miał autostradę do bramki, ale w kluczowym momencie zbyt długo zwlekał ze strzałem i został zblokowany. Odetchnęli z ulgą kibice na Stadionie Narodowym w Warszawie.

• 55. min.

Seria rzutów rożnych dla Polaków. W końcu groźny strzał oddał Zieliński. Szkoda tylko, że zabrakło precyzji.

• 53. min.

Maksimenko ukarany żółtą kartką za faul na Zielińskim. Rozkręcają się biało-czerwoni. Sporo zagrożenia tworzymy ze stałych fragmentów gry.

• 51. min.

Ależ było blisko! Do dośrodkowanej przez Zielińskiego piłki najwyżej wyskoczył Piątek, świetnie uderzył głową, a futbolówkę z najwyższym trudem czubkami palców wybił do boku Steinbors.

• 49. min.

Ładna akcja Polaków. Grosicki uderzał z ostrego kąta, obronił z trudem Steinbors, piłka wróciła do naszego skrzydłowego, ten posłał centrę przed bramkę, ale tym razem już czujniejsi obrońcy z Łotwy.

• 47. min.

Oba zespoły bez zmian w składach.

Zaczęła się druga połowa!

• PRZERWA

Niestety do przerwy bezbramkowo. Polacy grają poniżej oczekiwań. W ataku pozycyjnym drużyna Jerzego Brzęczka wypada blado, popełnia sporo prostych błędów przy rozegraniu, a w jej akcjach brakuje pomysłu i tempa. W pierwszej połowie najlepsze okazje do zdobycia gola miał Robert Lewandowski, ale za pierwszym razem w sytuacji sam na sam powstrzymał go Steinbors, a za drugim słupek łotewskiej bramki.

• 45. min. + 1

Koniec pierwszej części spotkania.

• 45. min.

O minutę przedłużona pierwsza połowa meczu.

• 43. min.

Pogubił się Pazdan i w prostej sytuacji zamiast do kolegi z zespołu podał piłkę... na aut. Chyba w pierwszej połowie nic wartego uwagi już się nie wydarzy.

• 41. min.

Bijemy głową w mur. Kolejna centra i ponownie radzą sobie z nią bez większych problemów obrońcy reprezentacji Łotwy.

• 39. min.

Łotysze oddają na piłkę i nastawiają się na kontrataki. Brakuje tempa i dokładności w ataku pozycyjnym Polaków.

• 37. min.

Znowu pogubiliśmy się w obronie, Gutkovskis doszedł do sytuacji jeden na jeden ze Szczęsnym. Płaski strzał, w sam środek, broni golkiper Juventusu.

• 35. min.

Odpowiadają Łotysze. Rakels uderzył, po drodze jeszcze jakiś rykoszet, na szczęście piłka mocno wytraciła na prędkości i bez problemu obronił Szczęsny.

• 33. min.

Słupek ratuje Łotyszy! Ależ blisko był Lewandowski!

• 30. min.

Powtórki wcześniejszej sytuacji, w której Piątek został ukarany żółtą kartką za próbę wymuszenia karnego, pokazują, że arbiter popełnił błąd. Biało-czerwonym należała się jedenastka. No cóż, było, minęło, trzeba walczyć dalej.

• 28. min.

No nareszcie, przyspieszyli biało-czerwoni. Piątek z pierwszej do Lewandowskiego, ale uciekła za bardzo piłka naszemu napastnikowi i ubiegł go Steinbors.

• 26. min.

Polacy przeważają, aczkolwiek niewiele z tego wynika. W ataku kombinacyjnym nie wyglądamy najlepiej.

• 24. min.

Daleka piłka Krychowiaka na Lewandowskiego, ten przyjęciem zmylił obrońcę i znalazł się w sytuacji sam na sam ze Steinborsem. Górą łotewski bramkarz! Jeszcze piłkę próbował opanować Piątek, ale szybko ją stracił. Na dodatek zdaniem sędziego napastnik Milanu próbował wymusić rzut karny, za co ukarany został żółtą kartką

• 22. min.

Dużo błędów, niedokładności w grze Polaków. Nie tak miał wyglądać ten mecz, ale jest jeszcze sporo czasu na poprawę.

• 20. min.

Błąd Klicha, który podał do rywala, ruszyli z kontrą dwóch na dwóch goście. Mamy szczęście. Fatalnie w ostatniej fazie akcji dogrywał Rakels.

• 18. min.

Ajjj! Jak niewiele brakowało! Strata Łotyszów na własnej połowie, Lewandowski zrobił kilka kroków z piłką i potężnym uderzeniem posłał ją minimalnie obok bramki.

• 16. min.

Nie potrafią podopieczni Jerzego Brzęczka sforsować zasieków obronnych rywali. Brakuje tempa w atakach biało-czerwonych.

• 14. min.

Piątek zablokowany, ale będzie rzut rożny. Dośrodkowanie Grosickiego i... wybijają piłkę rywale. Jeszcze jedna centra, jednak z takim samym efektem końcowym.

• 13. min.

Kamil Glik zderzył się z jednym z rywali i opuścił boisko, ale wygląda na to, że będzie mógł kontynuować grę. Uff.

• 12. min.

Elektryczna lewa strona obrony Polaków. Nie radzi sobie tam Reca, a Łotysze starają się to wykorzystać.

• 10. min.

Wciąż czekamy na pierwszy strzał Polaków. Nie klei się gra biało-czerwonym.

• 9. min.

Karasauskas doszedł do pozycji strzeleckiej, przełożył piłkę na prawą nogę i kropnął płasko w kierunku krótkiego słupka. Niecelnie, a Szczęsny miał raczej wszystko pod kontrolą.

• 8. min.

Próbują biało-czerwoni stworzyć zagrożenie na skrzydłach, ale dobrze bronią rywale.

• 6. min.

Łotysze wywalczyli rzut wolny blisko naszego pola karnego. Uderzał Rakels, na szczęście niecelnie. Lepiej wyglądają goście w pierwszych fragmentach spotkania.

• 4. min.

Spóźniony Krychowiak z interwencją. Sunął z piłką środkiem Gutkovskis i huknął mocno z dystansu. Szczęsny nie ryzykował i sparował futbolówkę do boku.

• 2. min.

Nerwowo nieco Polacy. Niedokładne podanie Recy i szybka strata. Na szczęście Łotysze wolno organizują się w ataku.

• 1. min.

Gramy!

• Oba zespoły już na murawie Stadionu Narodowego w Warszawie. Czas na hymny.

• Wcześniej w niedzielę odbyło się inne spotkanie "polskiej" grupy, w którym Austriacy przegrali wysoko z Izraelem 2:4. Przed meczem Polski z Łotwą to Izrael jest liderem grupy z czterema punktami na koncie, druga jest Macedonia z trzema "oczkami" (pokonali Łotwę 3:1), a trzecia Polska z takim samym dorobkiem punktowym.

• Polacy spotkanie rozpoczną w składzie Szczęsny - Kędziora, Glik, Pazdan, Reca - Grosicki, Klich, Krychowiak, Zieliński - Piątek, Lewandowski. Warto podkreślić, że przed niedzielną potyczką Jerzy Brzęczek miał nie lada problem z zestawieniem wyjściowej jedenastki. Wszystko przez wirusa, który zaatakował zawodników jeszcze w Wiedniu. Ostatecznie z tego powodu szkoleniowiec musiał zrezygnować z usług Jana Bednarka i Bartosza Bereszyńskiego. Ich miejsce w składzie zajęli Michał Pazdan i Arkadiusz Reca.

• Po pokonaniu Austrii 1:0 w Wiedniu piłkarska reprezentacja Polski w kolejnym meczu eliminacji do Euro 2020 zagra w Warszawie z Łotwą. Drużyna Jerzego Brzęczka jest zdecydowanym faworytem tego starcia i każdy wynik inny niż zwycięstwo biało-czerwonych będzie sensacją. Pierwszy gwizdek o godz. 20.45.

Polska
Bramki: Lewandowski (76.), Glik (84.) Kartki: Piątek, Kędziora - żółta Skład: Szczęsny - Kędziora, Glik, Pazdan, Reca - Grosicki (83. Frankowski), Krychowiak, Klich (62. Błaszczykowski), Zieliński - Lewandowski, Piątek (87. Milik)
Łotwa
Kartki: Isajevs, Maksimenko, Ikaunieks - żółta Skład: Steinbors - Dubra, Oss, Maksimenko, Laizans - Rakels, Isajevs, Karasauskas (85. Tobers), Ikaunieks - Gutkovskis (70. Uldrikis), Savalnieks (79. Gabovs)