Thiago Cionek

Brazylijczyk z polskim paszportem grający na pozycji środkowego obrońcy we włoskim klubie Palermo oraz w reprezentacji Polski. Zdobywca Pucharu Polski i Superpucharu Ekstraklasy.
Data urodzenia: 21.04.1986
Miejsce urodzenia: Kurytyba, Brazylia
Wzrost: 1,84 m
Facebook: facebook.com/CionekThiago/
Instagram: instagram.com/thiagocionek/

Przebieg kariery

Przygodę z futbolem zaczynał w juniorskim zespole Vila Hauer Esporte Clube, skąd w 2005 roku przeniósł się do czwartoligowego wówczas klubu Cuiabá. Dwa lata potem trafił do portugalskiego trzecioligowca, GD Bragança. Jednak w Portugalii zanotował zaledwie dwa spotkania, a jego drużyna została zdegradowana. Thiago Cionek zdecydował się wtedy na powrót do Brazylii, gdzie związał się z drugoligowym CRB. Tam również nie przebił się do składu, więc latem 2008 roku znowu trafił do Europy. Gdzie przechodził testy we Włoszech i w Lechu Poznań, ale ostatecznie związał się z Jagiellonią Białystok. W Polsce spędził cztery lata i otrzymał nawet obywatelstwo. W barwach Jagiellonii rozegrał prawie sto meczów i stał się solidnym ligowcem. Dzięki czemu zapracował na transfer do Włoch. Najpierw związał się z Padovą, potem z Modeną, ale od 2016 roku gra w Serie A w Palermo.

Reprezentacja

W 2010 roku, jeszcze przed otrzymaniem polskiego obywatelstwa, Cionek wyraził chęć gry w reprezentacji Polski. Jednak swoje pierwsze powołanie otrzymał 6 maja 2014 roku, a już tydzień później selekcjoner Adam Nawałka dał mu zadebiutować w zremisowanym 0:0 towarzyskim spotkaniu z Niemcami.
Pod koniec maja 2016 roku znalazł się w 23-osobowej kadrze powołanej na Mistrzostwa Europy 2016.

Thiago Cionek

Copyright © Agora SA