Ryszard Bosek

Ryszard Bosek

Ryszard Bosek to polski siatkarz grający na pozycji przyjmującego. Urodził się 22 kwietnia 1950 roku w miejscowości Kamienna Góra.

Był członkiem drużyn takich jak Błękitni Wołomin, Mazowsze Zegrze, AZS-AWF Warszawa oraz Płomienia Milowice. Należał również do włoskich klubów z Padwy: Petrarci oraz Termoroeca.

W roku 1977 oraz 1979 został mistrzem Polski będąc wówczas zawodnikiem Płomienia Milowice. Na swoim koncie może się również pochwalić zdobyciem tytułu wicemistrza Polski grającego w barwach AZS-AWF Warszawa (rok 1970) oraz Płomienia Milowice (1975, 1976). Dwukrotnie otrzymał brązowy medal podczas Mistrzostw Polski w roku 1972 oraz 1974. Wraz z drużyną Płomień Milowice w roku 1978 zdobył Puchar Europy Mistrzów Krajowych.

Ryszard Bosek zdobył 3 srebrne medale podczas Mistrzostw Europy w Belgradzie, Helsinkach i Paryżu. Należał do drużyny z którą w roku 1974 w Meksyku zdobył mistrzostwo świata. Aż 359 razy reprezentował Polskę. Zdobył uznanie na całym świecie jako „przyjmujący”, a także jest uznawany za najlepszego siatkarza w klasyfikacji „PS” (rok 1971.)

Po zakończeniu kariery zawodowej został trenerem, dyrektorem częstochowskiego AZS-u, a także menadżerem niektórych siatkarzy. Szkolił drużyny w Padwie, Milowicach oraz Częstochowie. W końcu został trenerem kadry narodowej mężczyzn. Był nim w latach 2000-2001. Za swoje sportowe sukcesy został odznaczony Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Złotym Krzyżem Zasługi. Plebiscyt Siatkarskie Plusy uznał Roberta w roku za Osobowość Roku (2008).

Inni zawodnicy:

Tomasz Wójtowicz - Eleonora Dziękiewicz - Katarzyna Gajgał-Anioł - Marcin Wika - Patryk Czarnowski

Ryszard Bosek