Jean Todt

Jean Todt

Jean Todt zasłynął przede wszystkim jako ojciec sukcesu zespołu wyścigowego Ferrari, nie należy jednak zapominać, że prezes Międzynarodowej Federacji Samochodowej może poszczycić się też bogatym doświadczeniem zdobytym na prawym fotelu samochodu rajdowego.

Początek kariery

Jean Todt pasjonował się rajdami już od lat wczesnej młodości. Jako kierowca swój pierwszy start zaliczył za kierownicą samochodu pożyczonego od rodziców. Był nim Mini Cooper, czyli piekielnie skuteczna maszyna, która na rajdowych trasach w niczym nie odstawała od teoretycznie sprawniejszych samochodów.

Młody Jean Todt szybko doszedł jednak do wniosku, że znacznie lepiej sprawdzi się na prawym fotelu. Jako pilot, Francuz zadebiutował w roku 1966 u boku Guya Chasseuila. Jego talent dał o sobie znać już w pierwszych startach.

Rozkwit kariery

Przełomem w rajdowej karierze był dla Jeana Todta rok 1969. Wtedy właśnie francuski pilot zaczął zasiadać u boku największych sław rajdowych odcinków specjalnych. Wśród kierowców, którym Todt asystował, należy wymienić nazwiska takie jak: Rauno Aaltonen, Hannu Mikkola, Jean-Pierre Nicolas, Ove Andersson i Guy Fréquelin.

W 1981 roku zespół Guy Fréquelin / Jean Todt wywalczył dla Talbota tytuł mistrzowski w klasyfikacji konstruktorów. Francuski kierowca zdołał uplasować się na drugim miejscu w stawce Rajdowych Mistrzostw Świata.

Polski epizod

W 1973 roku słynny pilot pojawił się na trasie Rajdu Polski. Zespół Achim Warmbold / Jean Todt (Fiat 124 Abarth Spider) zdołał wygrać imprezę, uzyskując średnią prędkość przejazdu na poziomie 86,65 km/h.

Inni piloci rajdowi:

Xavier Panseri - David Richards - Michael Park - Daniel Elena - Nicky Grist

Jean Todt