Białoruski olimpijczyk zaciągnął się do ukraińskiej armii

Kolejni znani sportowcy głośno potepiają atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Jednym z nich jest białoruski olimpijczyk Paweł Szurmiej. - Jest wielu Białorusinów, którzy są gotowi walczyć po stronie Ukrainy - powiedział.

Minął już blisko tydzień od momentu, gdy rosyjskie wojska wtargnęły na teren Ukrainy. W wyniku ataków agresorów śmierć poniosły już tysiące ludzi, w tym bezbronnych cywilów. Zniszczone zostały także liczne miasta, jak Charków, czy Kijów.

Zobacz wideo Warszawska Arena Ursynów przekazana do dyspozycji uchodźców

Białoruski olimpijczyk staje do walki przeciw Rosji. Zaciągnął się do ukraińskiej armii

Świat sportu solidaryzuje się z Ukraińcami. Rosyjskie drużyny i sportowców ze swoich rozgrywek wykluczają kolejne organizacje, jak FIFA, UEFA, MKOl, FIS, czy CEV i FIVB. Znani na całym świecie ukraińscy sportowcy ruszyli natomiast do walki na froncie. 

Grzegorz Krychowiak nie zagra z Węgrami. 'Tylko czekał na żółtą kartkę'Rosjanie donoszą: Grzegorz Krychowiak odchodzi

W obronie ojczyzny stanęli legendarni bracia Witalij i Władimir Kliczko. Także bokserski mistrz świata Ołeksandr Usyk wziął karabin do ręki w obronie swojego kraju. Niestety życie w walce z najeźdźcami stracili już piłkarze Witalij Sapyło i Dima Martynenko.

Dzielni sportowcy otrzymają też pomoc ze strony Pawła Szurmieja. Białoruski wioślarz i olimpijczyk zapowiedział, że zgłosił się na ochotnika do ukraińskiej armii. To ogromne zaskoczenie, gdyż Białoruś pozwoliła Rosji na atak na Ukrainę ze swoich terytoriów. W świetle międzynarodowego prawa czyni to z niej agresora. 

Paweł Szurmiej pokazał jednak, że wśród Białorusinów nie brakuje dobrych i dzielnych ludzi. Oświadczenie byłego sportowca opublikował na Twitterze Franak Viacorka, doradca Swietłany Cichanauskiej, czyli liderki białoruskiej opozycji. 

- Jest wielu Białorusinów, którzy są gotowi walczyć po stronie Ukrainy - mówi Szurmiej na krótkim nagraniu. 

Paweł Szurmiej zakończył już karierę sportową. W jej trakcie odniósł wiele sukcesów, jak m.in. zdobycie brązowego medalu podczas World Games we Wrocławiu w 2017 roku. Dwukrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich. Reprezentował Białoruś w 2004 roku w Atenach, a także w 2008 roku w Pekinie. 

Władimir Putin prezydent Federacji Rosyjskiej i piłkarze wraz z byłym trenrem reprezentacji Rosji, Stanisławem Czerczesowem.Rosjanie grożą, by zniechęcić do zmiany obywatelstwa. Swiszczow wysłał klarowną wiadomość

Więcej o: