ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w półfinale Ligi Mistrzów. CEV podjął decyzję ws. Rosjan

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jest już w półfinale siatkarskiej Ligi Mistrzów. To efekt decyzji CEV, która zdecydowała o wykluczeniu z rywalizacji rosyjskich drużyn, w tym Dynama Moskwa, z którym polski klub miał zmierzyć się w ćwierćfinale, informuje Onet.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle we wtorek opublikowała oświadczenie, w którym poinformowano, że drużyna nie przystąpi do meczu z Dynamem Moskwa w ćwierćfinale siatkarskiej Ligi Mistrzów. To oczywiście reakcja polskiego klubu na rosyjską inwazję na Ukrainie. Wojska Władimira Putina już piąty dzień prowadzą działania wojenne na terenie Ukrainy. W wyniku walk śmierć poniosły setki bezbronnych cywili.

Zobacz wideo Puchar Polski siatkarzy w cieniu w wydarzeń w Ukrainie. "Nie wyobrażam sobie, żebyśmy grali z rosyjską drużyną", "Są ważniejsze rzeczy niż sport"

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w półfinale Ligi Mistrzów. Rosyjskie drużyny wykluczone z rywalizacji

- ZAKSA S.A. pragnie poinformować, że w obecnej sytuacji inwazji Rosji na terytorium Ukrainy, po konsultacji z właścicielem klubu Grupą Azoty ZAK S.A., nie widzi możliwości jakiejkolwiek rywalizacji z drużyną rosyjską - Dynamo Moskwa w ramach Ligi Mistrzów - czytamy w oświadczeniu.

Krótko po wpisie polskiego klubu, oświadczenie opublikowała także Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV). Przekazano, że rosyjskie i białoruskie drużyny zostają wykluczone z międzynarodowych rozgrywek ze skutkiem natychmiastowym. Dotyczy to drużyn klubowych i reprezentacji. Takie samo stanowisko zajęła także FIVB, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej. Wcześniej odebrała ona Rosjanom prawo organizacji mistrzostw świata.

Na tym jednak nie koniec. Onet.pl podał, że decyzja CEV ma wielkie znaczenie dla ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Z informacji portalu wynika bowiem, że polska drużyna awansuje od razu do ćwierćfinału siatkarskiej Ligi Mistrzów. Wobec rosyjskich drużyn, a zatem i Dynama Moskwa, zostanie zastosowany walkower. 

"Zgodnie z regulaminem zawodów drużyny rosyjskie będą uważane za te, które zrezygnowały ze udziału w tych meczach. Oznacza to, że ich przeciwnicy awansują do następnej rundy dzięki wygranej 3:0 i po 25:0 w setach zarówno jeśli chodzi o zaplanowany wcześniej mecz domowy, jak i wyjazdowy" - przekazał Onet.pl rzecznik prasowy CEV Federico Ferraro.

Pierwsze spotkanie ćwierćfinałowe Ligi Mistrzów ZAKSY z Dynamem Moskwa miało odbyć się w Kędzierzynie-Koźlu już 8 marca. Polska drużyna broni tytułu z poprzedniego sezonu. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.