Szokujący raport "Guardiana". Ponad 2 tys. obraźliwych wiadomości w czasie Euro

"The Guardian" ujawnił, że piłkarze reprezentacji Anglii otrzymali ponad 2 tys. obraźliwych wiadomości, z których wiele miało treści o charakterze rasistowskim.

Reprezentacja Anglii pomimo awansu do fazy pucharowej nie zachwyca. W grupie D zespół Garetha Southgate'a najpierw wymęczył wygraną 1:0 z Chorwacją, później zremisował 0:0 ze Szkocją, a następnie skromnie 1:0 pokonał Czechy.

Zobacz wideo Duńczycy też zmienili trenera przed Euro 2020. Tak to się właśnie robi

Szokujący raport "Guardiana". Reprezentanci Anglii i jej selekcjoner otrzymali setki obraźliwych wiadomości w czasie Euro 2020

Dziennik "The Guardian" przygotował szokujący raport, w którym ujawnił, że na Twitterze reprezentanci Anglii podczas spotkań fazy grupowej otrzymali aż 2114 obraźliwych wiadomości, w tym wiele z nich miało treści o charakterze rasistowskim.

Badanie, które zostało przeprowadzone we współpracy z antyrasistowską organizacją "Hope Not Hate", ilustruje szokujący poziom nienawiści, skierowany przez setki osób w kierunku kapitana kadry Harry'ego Kane'a, Raheema Sterlinga oraz innych zawodników, w tym także selekcjonera Garetha Southate'a.

"W trzech meczach grupowych Anglii przeciwko Chorwacji, Szkocji i Czechom "Guardian" zidentyfikował 2114 obraźliwych tweetów skierowanych do graczy oraz trenera. Obejmowało to 44 rasistowskie tweety, w których było wymienione obraźliwe słowo rozpoczynające się na literę "N" oraz emotikony małpy skierowane do czarnoskórych graczy, a także 58 wiadomości, które atakowały graczy za ich antyrasistowskie działania, w tym klęczenie przed rozpoczęciem każdego ze spotkań" - czytamy na łamach angielskiego dziennika.

Kane i Sterling najczęściej otrzymywali obraźliwe wiadomości. W sumie kapitan angielskiej kadry dostał aż 506 takich tweetów, a strzelec dwóch goli na Euro 2020 niewiele mniej, bo 430. Oprócz tego agresji słownej doświadczyli m.in. Phil Foden, Jack Grealish, Jordan Pickford i Tyrone Mings. Jednak najwięcej obraźliwych treści - aż 700 tego typu wiadomości - dostał selekcjoner Anglii, Gareth Southgate.

"Dane przeanalizowane przez Guardiana zostały zebrane przez "Hope Not Hate" i oparte na ponad 585 tys. postów, które zawierają imiona graczy, pseudonimy i ich oznaczenia na Twitterze podczas meczów, a także tweety opublikowane godzinę przed, w trakcie i dwie godziny po każdym meczu angielskiego zespołu" - przekazał "The Guardian".

- Nadużycia w Internecie, a zwłaszcza rasistowskie, to poważny problem. [...] Media społecznościowe, takie jak Twitter, przyciągają tego rodzaju nadużycia, ponieważ zachęcają do szybkich i emocjonalnych reakcji oraz poczucia anonimowości. Ten problem był już wcześniej omawiany. Twitter doskonale zdaje sobie z tego sprawę i powinien zrobić więcej, aby go zwalczyć. Rozwiązania te muszą obejmować zarówno szybszą moderację, jak i bardziej fundamentalne zmiany projektowe ich usługi, które zniechęcają lub ograniczają możliwość publikowania przez np. nowo utworzone konta w spornych kwestiach - powiedział Patrik Hermansson, pracownik firmy "Hope Not Hate".

W 1/8 finału Anglia zmierzy się we wtorek 29 czerwca z Niemcami na stadionie Wembley. Początek o godz. 18:00. Zwycięzca tego meczu zagra w ćwierćfinale z lepszym z pary Ukraina - Szwecja.

Wyraź piłkarskie emocje na ogromnym ekranie w Warszawie

Euro dla Polski się już skończyło, ale nie dla polskich kibiców. Wejdź na muralnazywo.pl, napisz, komu kibicujesz, oceniaj mecze i typuj faworytów aż do samego finału, a my spośród przesłanych haseł każdego dnia wybierzemy najlepsze i umieścimy je na największym ekranie LED w Warszawie przy placu Unii Lubelskiej oraz na stronie muralnazywo.pl. Uwaga! Ekran aktualizujemy codziennie i nie możemy się doczekać tego, co wymyślicie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.