Burmistrz Monachium apeluje do UEFA. Protest przeciwko decyzjom Węgrów

Środowy mecz Euro 2020 w Monachium pomiędzy Niemcami a Węgrami będzie protestem. Burmistrz miasta zaapelował do UEFA o pozwolenie na podświetlenie stadionu Allianz Arena w kolorach tęczy, a do tego chciałby wywiesić flagi wspierające społeczność LGBT w całym Monachium.

Na Węgrzech dzień przed spotkaniem tamtejszej kadry na Euro 2020 z Portugalią odbyły się masowe protesty przeciwko nowemu prawu dotyczącego rozpowszechnianiu materiałów o osobach homoseksualnych i społeczności LGBT. We wtorek wprowadzono je jednak w życie. 

Zobacz wideo Włosi zachwycają na Euro 2020. "Ta reprezentacja jest najlepszą wizytówką włoskiego futbolu"

Mecz Niemcy - Węgry stanie się protestem? Burmistrz Monachium apeluje do UEFA

Fazę grupową dla Węgrów zakończy spotkanie z Niemcami w Monachium. Burmistrz miasta, Dieter Reiter zdecydował, że dobrze będzie wesprzeć osoby LGBT na Węgrzech poprzez symboliczne podświetlenie stadionu w kolorach tęczy, a także wywiesić flagi w tych barwach w całym mieście. 

Arboleda i Smuda królują w hiszpańskich mediach. Co za słowa o LewandowskimArboleda i Smuda królują w hiszpańskich mediach. Co za słowa o Lewandowskim

W tej sprawie zaapelował do UEFA o pozwolenie na nietypowe podświetlenie stadionu. Gdyby federacja zgodziła się na jego prośbę, mecz stałby się wyraźnym protestem przeciwko decyzjom węgierskiego rządu - być może pierwszym tak wielkim w świecie sportu.

Polacy weszli na La Cartuję, spojrzeli pod nogi i pomyśleli: Polacy weszli na La Cartuję, spojrzeli pod nogi i pomyśleli: "Nie jest dobrze"

"Homofobiczny" baner i marsz neonazistowskiej organizacji przy meczach w Budapeszcie

Poza osobami, którym nie podobają się nowe przepisy na Węgrzech, jest jednak spore grono tych, które je popierają. Wcześniej w Budapeszcie na meczu z Portugalią pojawił się baner "Anti-LMBTQ", który w światowych mediach piszących o sprawie nazwano "homofobicznym".

Robert Lewandowski podczas treningu reprezentacji przed meczem z Hiszpanią. Sewilla, 18 czerwca 2021Sensacyjny skład Polaków na Hiszpanię?! "To byłaby hekatomba"

Sprawą zajęła się organizacja FARE, która skierowała sprawę baneru do UEFA. Pojawiają się jednak także kolejne protesty - przed meczem z Francją neonazistowska organizacja "Carpathian Brigade" zorganizowała przemarsz z transparentami przeciwko klękaniu przed meczami w ramach wsparcia akcji "Black Lives Matter", a także innymi homofobicznymi hasłami. Ich działalnością już zajmuje się UEFA.

Początek meczu Niemców z Węgrami w środę, 23 czerwca o godzinie 21:00. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.

Mural na żywo Sport.pl zagrzewa polskich piłkarzy

Emocje start! Chcesz podzielić się swoimi piłkarskimi emocjami? Nic prostszego. Specjalnie na Euro przygotowaliśmy Mural na żywo! Pokaż nam, jak kibicujesz polskiej reprezentacji, a my spośród przesłanych haseł wybierzemy najlepsze i umieścimy je na żywym muralu oraz największym ekranie LED w Warszawie. Mural jest do obejrzenia w Warszawie pod adresem Waryńskiego 3, ekran przy Placu Unii, a swoje zgłoszenia możesz przesyłać pod linkiem muralnazywo.pl.

Więcej o: