Na Węgrzech dzień przed spotkaniem tamtejszej kadry na Euro 2020 z Portugalią odbyły się masowe protesty przeciwko nowemu prawu dotyczącego rozpowszechnianiu materiałów o osobach homoseksualnych i społeczności LGBT. We wtorek wprowadzono je jednak w życie.
Fazę grupową dla Węgrów zakończy spotkanie z Niemcami w Monachium. Burmistrz miasta, Dieter Reiter zdecydował, że dobrze będzie wesprzeć osoby LGBT na Węgrzech poprzez symboliczne podświetlenie stadionu w kolorach tęczy, a także wywiesić flagi w tych barwach w całym mieście.
W tej sprawie zaapelował do UEFA o pozwolenie na nietypowe podświetlenie stadionu. Gdyby federacja zgodziła się na jego prośbę, mecz stałby się wyraźnym protestem przeciwko decyzjom węgierskiego rządu - być może pierwszym tak wielkim w świecie sportu.
Poza osobami, którym nie podobają się nowe przepisy na Węgrzech, jest jednak spore grono tych, które je popierają. Wcześniej w Budapeszcie na meczu z Portugalią pojawił się baner "Anti-LMBTQ", który w światowych mediach piszących o sprawie nazwano "homofobicznym".
Sprawą zajęła się organizacja FARE, która skierowała sprawę baneru do UEFA. Pojawiają się jednak także kolejne protesty - przed meczem z Francją neonazistowska organizacja "Carpathian Brigade" zorganizowała przemarsz z transparentami przeciwko klękaniu przed meczami w ramach wsparcia akcji "Black Lives Matter", a także innymi homofobicznymi hasłami. Ich działalnością już zajmuje się UEFA.
Początek meczu Niemców z Węgrami w środę, 23 czerwca o godzinie 21:00. Relacja na żywo na Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.
Emocje start! Chcesz podzielić się swoimi piłkarskimi emocjami? Nic prostszego. Specjalnie na Euro przygotowaliśmy Mural na żywo! Pokaż nam, jak kibicujesz polskiej reprezentacji, a my spośród przesłanych haseł wybierzemy najlepsze i umieścimy je na żywym muralu oraz największym ekranie LED w Warszawie. Mural jest do obejrzenia w Warszawie pod adresem Waryńskiego 3, ekran przy Placu Unii, a swoje zgłoszenia możesz przesyłać pod linkiem muralnazywo.pl.