Burza wokół transparentu na meczu Euro 2020. "To pokazuje, w jakim miejscu są Węgry"

UEFA otrzymała zgłoszenie dotyczące homofobicznego transparentu na trybunach Puskas Areny w Budapeszcie podczas meczu Węgrów z Portugalią. Miał to być napis "Anti-LMBTQ", a kibice na początku spotkania wygwizdali także piłkarzy, którzy uklęknęli, wspierając akcję Black Lives Matter.

Na Węgrzech dzień przed spotkaniem tamtejszej kadry na Euro 2020 z Portugalią odbyły się masowe protesty przeciwko nowemu prawu dotyczącego rozpowszechnianiu materiałów o osobach homoseksualnych i społeczności LGBTQ. We wtorek wprowadzono jednak je w życie. Poza osobami, którym nie podobają się nowe przepisy, jest jednak spore grono tych, które je popierają. 

Zobacz wideo "Hiszpanie szukają kozła ofiarnego. W Sewilli nie ma atmosfery piłkarskiego święta"

Baner przeciwko społeczności LGBTQ na stadionie w Budapeszcie. FARE reaguje

Na stadionie w stolicy Węgier pojawił się baner tych, którzy są za respektowaniem nowego prawa. Na jednej z trybun dobrze widoczny był napis "Anti-LMBTQ", który pojawiał się później w mediach społecznościowych. Transparent w światowych mediach piszących o sprawie nazwano "homofobicznym".

Greenpeace tłumaczy się z incydentu w meczu Francja - NiemcyO krok od tragedii na meczu Euro. Snajperzy już byli gotowi do strzału

Na sytuację zareagowała organizacja FARE, która zajmuje się m.in. tropieniem dyskryminujących banerów na stadionach. Jej przedstawiciele złożyli raport do UEFY dotyczący transparentu na wtorkowym spotkaniu mistrzostw Europy. Skrytykowano w nim także gwizdy Węgrów skierowane do Irlandczyków, z którymi kadra grała w jednym z meczów towarzyskich przed turniejem i którzy uklęknęli we wsparciu dla akcji Black Lives Matter. 

Mecz na Euro 2020 przerwany. Gest w stronę EriksenaMecz na Euro 2020 przerwany. Gest w stronę Eriksena

"Nie powinien to być właściwy obrazek dla międzynarodowego turnieju"

"To polityczne działania we wsparciu dla rządu, który właśnie zatwierdził prawo rozumiane jako marginalizujące społeczność LGBTQ. W tym przypadku pogląd w sprawie rządu i związku piłkarskiego są nie do odróżnienia. To świetnie pokazuje, w jakim miejscu są Węgry jako państwo. Nie powinien to być właściwy obrazek dla międzynarodowego turnieju" - mówiła Piara Powar, dyrektor FARE cytowana przez "The Guardian". Dziennik poinformował, że UEFA i węgierska federacja na razie nie skomentowały zdarzenia. 

screen TwitterKatastrofalny karny Bale'a! Po chwili niezrozumiałe zachowanie bramkarza [WIDEO]

Więcej o: