Bernardo Rezende

Bernardo Rezende

Bernardo Rezende jest brazylijskim siatkarzem oraz trenerem znanym również jako Bernardinho. B. Rezende urodził się 25 sierpnia 1959 roku w Rio de Janeiro. Na swoim koncie zgromadził ponad 30 głównych tytułów i nagród w dwudziestoletniej karierze trenerskiej brazylijskich drużyn męskich oraz damskich.

Kariera zawodowa

Swoją karierę sportową rozpoczął w 1979 roku. W międzyczasie wziął udział w dwóch igrzyskach olimpijskich. Srebrny medal zdobył na igrzyskach w Los Angeles w 1984 roku, a złoty medal podczas dziewiątych Pan American Games w 1983 roku. Rezende grał w takich klubach jak Fluminense, Volley Atlantica Boavista, Flamengo and Vasco da Gama. Z Boavista wygrał Super Ligę w 1981 roku.

Kariera trenerska

Bez wątpienia, Rezende odniósł większe sukcesy jako trener. Swoją karierę trenerską rozpoczął jako asystent Bebeto de Freitas na Igrzyskach Olimpijskich w 1988 roku. W 1990 został trenerem włoskiej, żeńskiej drużyny Perugia, którą prowadził przez następne dwa lata. W tym samym czasie został także trenerem brazylijskiej drużyny żeńskiej. Wraz z reprezentacją siatkarek brazylijskich zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Świata. W 1996 jego drużyna zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie oraz złoty medal w Światowym Grand Prix siatkarek. Rezende w roku 2000 poprowadził Brazylię do trzeciego miejsca na Światowym Grand Prix oraz na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. W tym samym roku opuścił żeńską drużynę. Od 2001 roku był trenerem męskiej reprezentacji narodowej w Brazylii. Wraz nią zdobył dwa tytuły olimpijskie w 2004 oraz 2016 roku. Bernardinho poprowadził męski zespół do zwycięstwa w 2001 roku w Lidze Światowej oraz Pucharu Świata.

Nagrody

Bernardo Rezende otrzymał wiele indywidualnych nagród. W brazylijskiej Super Lidze dwukrotnie zdobył tytuł najlepszego trenera (2008, 2011). Amerykańska całodobowa stacja telewizyjna, która poświęcona jest tematyce sportowej (ESPN – Entertainment and Sports Programming Network) w roku 2011 przyznała Bernardinho tytuł najlepszego trenera w piłce siatkowej.

Zobacz również:

Andrea Giani - Murilo Endres - Dragan Travica - Hugo Conte - Thaisa Menezes

Bernardo Rezende

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.