ATP w Madrycie. Janowicz przegrał z Berdychem

1 : 2

• środa, 08 maja 2013
  • Jerzy Janowicz przegrał z numerem szóstym na liście ATP Tomasem Berdychem w drugiej rundzie turnieju w Madrycie. Polak uległ Czechowi po dobrym meczu 7:6, 3:6, 2:6.

• 2:6 Janowicz obronił trzy piłki meczowe, przy czwartej zagrał w aut i odpada z turnieju w Madrycie.

• 2:5 Berdych wygrywa trzeci gem z rzędu i jest bliski awansu do kolejnej rundy. Teraz serwował będzie Janowicz.

• 2:4 Berdych przełamuje Janowicza. Czech doprowadza do dłuższych wymian, w których Polak nie czuje się zbyt pewnie.

• 2:3 Berdych prowadził 40:0 przy swoim serwisie, ale na moment stracił koncentrację i pozwolił zdobyć dwa punkty Janowiczowi. Gema mu jednak nie oddał.

• 2:2 Świetna odpowiedź Janowicza, który ograł rywala do zera.

• 1:2 Berdych gra solidnie, czeka na błąd lub jakieś niepewne zagranie Polaka i wtedy atakuje.

• 1:1 Janowicz dość pewnie poradził sobie z rywalem przy swojej zagrywce. Gem wygrał do 15.

• 0:1 Zacięty początek trzeciego seta. Początkowo przewagę miał Janowicz, ale znów nie wykorzystał okazji do przełamania. Berdych będąc pod presją, po raz kolejny w tym meczu, zagrał bardzo dokładnie i obronił swój serwis.

• 3:6 - set dla Berdycha! Czech znów przełamał podanie Janowicza. Wygrał cztery gemy z rzędu i drugi set. W meczu jest remis 1:1.

• 3:5 Janowicz nie wykorzystał okazji do przełamania serwisu rywala. Będący pod presją Berdych końcówkę zagrał jednak bardzo dobrze, obronił swoje podanie i jest bliski zwycięstwa w drugim secie.

• 3:4 Berdych przełamuje serwis Janowicza do zera! Polak bezradny przy własnej zagrywce.

• 3:3 Berdych asem kończy swój gem serwisowy i doprowadza do wyrównania. Ciągle bez przełamania w drugim secie.

• 3:2 Gem dla Janowicza, tym razem nie pozwolił szóstemu tenisiście świata zdobyć nawet punktu.

• 2:2 Berdych obronił swój serwis, ale Janowicz cały czas w natarciu.

• 2:1 Kolejne przekonujące zwycięstwo Janowicza przy własnym serwisie. Znów gem wygrany do 15.

• 1:1 Berdych lepiej czuje się w dłuższych wymianach. Wygrywa gem przy swoim serwisie. W drugim secie na razie bez przełamania.

• 1:0 Janowicz bardzo pewnie rozpoczął drugą partię. Gem przy własnym serwisie wygrał do 15.

• Rozpoczyna się drugi set.

• Set dla Janowicza! Polak krok bliżej kolejnej rundy turnieju w Madrycie! W tie breaku oprócz świetnej zagrywki Polak zaskoczył rywala dropszotem, a chwilę później Czech popełnił błąd. Janowicz wygrał tie break 7-3.

• 6:6 Kolejny fantastyczny gem serwisowy Janowicza. Polak wygrywa do zera! Tie break zdecyduje o zwycięstwie w pierwszym secie.

• 5:6 Berdych dobrze radzi sobie z presją. Czech przegrywał 30:40 przy swojej zagrywce, wygrał trzy kolejne piłki i zwyciężył w 11. gemie.

• 5:5 Janowicz zwycięża przy swoim serwisie do zera. Świetny gem Polaka!

• 4:5 Bardzo ważny gem wygrany przez Berdycha. Czech wykorzystał swój silny serwis i obronił swoje podanie.

• 4:4 Dwa asy serwisowe w końcówce i gem dla Janowicza. Polak doprowadza do wyrównania w pierwszym secie 4:4.

• 3:4 C'mon! - krzyknął Janowicz po przełamaniu serwisu Berdycha. Polak prowadził już 40:15 przy podaniu rywala, ale pozwolił Czechowi na wyrównanie. W końcówce gema Berdych zaczął popełniać błędy - w ostatniej akcji zagrał w siatkę. To drugi gem z rzędu wygrany przez Polaka.

• 2:4 Po trzech gemach z rzędu wygranych przez Berdycha, wreszcie górą Janowicz. Polak wykorzystał swój największy atut - silną zagrywkę.

• 1:4 Berdych zaczął od prowadzenia 40:0, ale Janowiczowi udało się wyrwać dwa punkty dzięki dobrym, agresywnym zagraniom. W ostatniej akcji Polak zagrał piłkę w siatkę. Czech powiększa prowadzenie.

• 1:3 Fantastyczny return Berdycha, a w kolejnej akcji Janowicz posyła piłkę w aut i przegrywa własny serwis. To pierwsze przełamanie w tym meczu.

• 1:2 Janowicz miał dwie okazje do przełamania serwisu Berdycha, ale żadnej nie wykorzystał. Końcówka gema dla Czecha, który kończył akcje przy siatce.

• 1:1 Janowicz wygrywa swój gem serwisowy do zera.

• 0:1 Pierwszy gem dla Berdycha. Polak zdobył punkt już w pierwszej akcji, ale potem rywal zaczął dominować dzięki urozmaiconej grze przy długich wymianach.

• Pierwszy serwuje Tomas Berdych.

• Janowicz zasznurował już buty i jest gotowy do gry. Zaczynamy!

• Berdych i Kubot pojawili się już na korcie. Za chwilę zacznie się rozgrzewka.

• Janowicz z Berdychem do tej pory grał tylko raz. W tym roku w Marsylii przegrał z Czechem 3:6, 7:6, 3:6.

• Czy Janowicz zaskoczy Berdycha?

• Berdych, największy wśród tenisistów fan hokeja, który na pewno śledzi trwające właśnie MŚ, stylem gry przypomina Janowicza. Ma 196 cm, też potrafi zaserwować bardzo mocno, lubi przejmować kontrolę nad wymianami i szybko je kończyć.

Berdych od kilku lat utrzymuje się w czołowej dziesiątce rankingu, ale ma opinię gracza, który nie wykorzystuje swojego potencjału. - To wielki talent, jego tenis jest wspaniały, ale ma jeden problem. Nie wytrzymuje mentalnie w trudnych momentach. Gdyby nie to, wygrałby już kilka turniejów Wielkiego Szlema - mówił Boris Becker, trzykrotny zwycięzca Wimbledonu, po meczu w finałach Masters w Londynie, gdy Berdych zmarnował prowadzenie 6-3 w tie-breaku drugiego seta z Novakiem Djokoviciem. Serb, mentalnie twardy jak skała, wygrał pięć piłek z rzędu, seta i cały mecz.

Podobnych zapaści Czech miał na korcie sporo. W finale Wimbledonu z Rafaelem Nadalem w 2010 r. też grał tak, jakby trzęsły mu się ręce, choć wcześniej rozbił m.in. Rogera Federera.

• W poniedziałek Jerzy Janowicz efektownie pokonał w I rundzie w stolicy Hiszpanii 6:3, 6:4 dwumetrowego Sama Querreya, pierwszą rakietę USA, 18. gracza na liście ATP. Mierzący 203 cm Polak od początku spotkania patrzył na rywala z góry, nie tylko dosłownie - świetnie serwował i lepiej od przeciwnika poruszał się po mączce w hali Caja Magica.

• Polak wreszcie jest w formie i w pełni sił. A jego rywal, szósty w rankingu ATP, Czech, gra ostatnio w kratkę. O niespodziankę w II rundzie w Madrycie wcale nie musi być trudno.