Mieli 0,6 proc. szans na mistrzostwo. I je zdobyli! Setki tysięcy ludzi na ulicach

Setki tysięcy ludzi wyległy w ostatni piątek na ulice Atlanty, by świętować mistrzostwo drużyny Atlanta Braves. Zespół, któremu jeszcze w połowie sezonu nie dawano praktycznie szans na mistrzostwo, niespodziewanie zdobył tytuł pokonując w World Series Houston Astros 4-2 po sześciomeczowej rywalizacji.

W połowie sezonu i tak iluzoryczne szanse baseballistów z Atlanty na końcowy sukces stopniały jeszcze mocniej, gdy kontuzję odniósł Ronald Acuna. W tym momencie bez wątpienia był to najlepszy zawodnik drużyny i czołowy gracz całej ligi MLB z bilansem 24 home runów, 52 dostarczonych punktów i 16 skradzionych baz. Wenezuelczyk zerwał więzadła w kolanie, gdy próbował złapać piłkę na prawym zapolu. Na boisko wróci dopiero w przyszłym roku.

Zobacz wideo

Dziennikarze orzekli: koniec marzeń o play-off

"Strata Acuny zdruzgotała nadzieje Braves na awans do play-off" – napisał serwis internetowy telewizji CBS. Na poparcie tej tezy przytoczył kalkulacje analityków z Sportsline.com, którzy w tamtym momencie ocenili szanse Atlanty na awans do play-off na 12,4 procent, a szanse na grę w World Series - na 0,6 procent.  

Eksperci, którzy profesjonalnie zajmują się przewidywaniem sportowych wyników i reklamują się, że ich analizy są najdokładniejsze, tym razem mocno się pomylili. Braves nie tylko awansowali do play-off (w lidze MLB zwanego postseason), ale tam kolejno odprawili Milwaukee Brewers, Los Angeles Dodgers i w końcu Houston Astros. Zdobyli drugi tytuł w historii, poprzedni świętowali 26 lat temu. Co jeszcze bardziej podkreśla fakt, jak to niezwykły mistrz.  

Tołpyga albinosTakich ryb w Polsce prawie nie ma! Aż tu nagle prawdziwy gigant

Choć z drugiej strony taka niezwykłość w ostatnich latach w MLB jest dość często spotykana. Osiem ostatnich finałów skończyło się zwycięstwem ośmiu różnych drużyn, z których dla Dodgers (2020) było to pierwsze mistrzostwo od 32 lat, dla Astros (2017) i Washington Nationals (2019) – pierwsze tytuły w historii, dla Chicago Cubs (2016) powrót na tron po 108 latach, a dla Kansas City Royals (2015) drugi tytuł po 30 latach. I tylko dla Boston Red Sox (2018) i San Francisco Giants (2014) były to zwycięstwa w World Series po dość krótkim okresie od poprzedniego triumfu. Odpowiednio po pięciu i dwóch latach.  

Więcej wiadomości sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Najbardziej demokratyczne rozgrywki na świecie

Jeśli dodamy do tego fakt, że w XXI wieku w MLB po tytuł sięgało 15 różnych drużyn – czyli połowa stawki – to mamy najbardziej demokratyczne rozgrywki na świecie. W tym samym czasie w NFL było 12 różnych mistrzów, w NBA – 10, w NHL – 12, a w piłkarskiej Lidze Mistrzów – tylko dziewięciu. 

Sandecja Nowy Sącz będzie miała nowy stadionPolska będzie miała kolejny nowoczesny stadion. "Historyczny moment"

Tytuł dla  Braves był jednak tym bardziej niespodziewany, że Acuna nie był jedynym czołowym zawodnikiem, który wypadł ze składu na więcej niż pół sezonu. W końcu maja z grą na cały sezon pożegnał się Marcell Ozuna – najlepszy zawodnik National League w 2020 r. w liczbie home runów i dostarczonych punktów. Dominikańczyk najpierw złamał dwa palce, a potem został aresztowany za przemoc domową. Liga zawiesiła go potem do końca sezonu. Aby wrócić do gry, zawodnik musi przejść 24-tygodniowy program zapobiegania przemocy w rodzinie.  

Zdruzgotaną takimi stratami drużynę uratowały transfery last minute. Do zespołu dołączyli zapolowi: Jorge Soler, Eddie Rosario, Joc Pederson i Adam Duvall oraz miotacz Richard Rodriguez.  

Kubańczyk został MVP World Series

W finałach wyjątkowo zaprezentował się ten pierwszy, którego transfer przeprowadzono na cztery godziny przed zamknięciem okna transferowego. Kubańczyk, który ze swojego kraju uciekł w 2012 r. i przez Dominikanę dotarł do USA jako rezydent haitański, został MVP World Series. W pamięć kibiców szczególnie zapadł trzypunktowy home run z meczu nr 6. Piłka po uderzeniu Solera poszybowała ponad trybunami i wylądowała na chodniku poza stadionem.  

Innym heroicznym bohaterem był Charlie Morton. Miotacz Braves złamał kość strzałkową w prawej nodze podczas pierwszego meczu World Series. Mimo bólu został na boisku i oddał 16 kolejnych rzutów. Po meczu przeprosił kolegów, że nie był w stanie więcej. Drużyna z Atlanty wygrała to spotkanie 6:2. 

 MLB odebrała Atlancie mecz Gwiazd. World Series świetną okazją na rewanż

Na koniec warto wspomnieć, że Atlanta miała w tym roku gościć również Mecz Gwiazd MLB. Liga jednak – pod naciskiem liberalnych mediów – przeniosła zawody, gdy w stanie Georgia przegłosowano prawo ograniczające korespondencyjne głosowanie w wyborach prezydenckich. Przeciwnicy tych przepisów uznali, że ich celem jest ograniczenie możliwości oddawania głosów przez czarnych Amerykanów.

Giorgos DonisSensacyjny kandydat na nowego trenera Legii Warszawa! "Znajdzie kilku znajomych"

Mecz Gwiazd został zatem przeniesiony do Denver, a Atlanta straciła miliony dolarów, które przyniosłoby jej goszczenie tego wydarzenia. Braves wydali oświadczenie, w którym pisali, że klub jest głęboko rozczarowany decyzją komisarza ligi Roba Manfreda, której "ofiarami stały się biznes w mieście oraz jego pracownicy i kibice sportu". Triumf w World Series z pewnością wszystkie straty powetował.  

Więcej o: