Brawo! Piłkarz ekstraklasy lepszy od Bellinghama! Fenomen

Dominik Marczuk kapitalnie spisał się podczas rundy jesiennej ekstraklasy. Nie dość, że jego zespół zajmuje pozycję wicelidera tabeli, to znalazł się w "11" najlepszych debiutantów, a przede wszystkim jest liderem klasyfikacji "najlepszych asystentów". Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych przedstawiło we wtorek kolejną statystykę, a w jej czołówce znajduje się właśnie pomocnik Jagiellonii.

Dominik Marczuk przeniósł się w lipcu ze Stali Rzeszów do Jagiellonii Białystok, podpisując wówczas trzyletni kontrakt. Błyskawicznie trener Adrian Siemieniec zauważył w nim potencjał i postanowił dać mu szansę, niejako budując na nim formację ofensywną. I choć niepodważalnie bohaterem jesieni jest Bartłomiej Wdowik, to Marczuk również zasłużył na wielkie wyróżnienie.

Zobacz wideo Trefl Gdańsk wykonał krok w kieruku gry o TAURON Puchar Polski. Piotr Orczyk: Widać było nerwowość

Dominik Marczuk znalazł się w elitarnym gronie. Jest lepszy nawet od Bellinghama

Nie tak dawno informowaliśmy o tym, że Marczuk znalazł się w jedenastce najlepszych debiutantów rundy jesiennej ekstraklasy. Nie dość, że strzelił dotąd dwa gole, to zanotował również sześć asyst, będąc "najlepszym asystentem" jesieni.

Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych (CIES) przedstawiło we wtorek kolejną interesującą statystykę "dziesiątki" piłkarzy do 23. roku życia, którzy mają największą średnią kluczowych podań. Liderem jest Johan Bakayoko z PSV (1,85), który wyprzedza Christosa Tzolisa (1,49) oraz Francka Surdeza (1,42). Nieoczekiwanie w rankingu brakuje choćby Jamala Musiali czy Jude'a Bellinghama, natomiast znalazło się w nim miejsce dla właśnie Dominika Marczuka, który zajmuje ósmą lokatę (1,29).

Zestawienie piłkarzy do 23. roku życia, którzy mają największą średnią kluczowych podań wg CIES:

  • 1. Johan Bakayoko (PSV) - 1,85
  • 2. Christos Tzolis (Fortuna Duesseldorf) - 1,49
  • 3. Franck Surdez (Neuchatel Xamax) - 1,42 
  • 3. Morgan Rogers (Middlesbrough FC) - 1,42
  • 5. Soulyman Allouch (VVV Venlo) - 1,34
  • 6. Andrey Soto (AD San Carlos) - 1,33
  • 7. Jofre Carreras (RCD Espanyol) - 1,31
  • 8. Dominik Marczuk (Jagiellonia) - 1,29
  • 9. Georginio Rutter (Leeds United) - 1,28
  • 10. Brajan Gruda (FSV Mainz) - 1,23

Po 19 ligowych starciach Jagiellonia ma na koncie 38 punktów i traci do liderującego Śląska Wrocław trzy punkty. Trzecią lokatę zajmuje Lech Poznań (33 pkt), czwarty jest Raków (32 pkt), natomiast piąta Legia Warszawa (32 pkt). Podczas przerwy zimowej piłkarze Adriana Siemieńca zmierzą się towarzysko z Motorem Lublin, FC Ballkani oraz Zorią Ługańsk, a do rozgrywek ekstraklasy powrócą 11 lutego spotkaniem z Widzew Łódź.

Więcej o:
Copyright © Agora SA