FIFA wszczęła śledztwo ws. zachowania Argentyńczyków

FIFA wszczęła w piątek postępowanie dyscyplinarne przeciwko Argentyńskiemu Związkowi Piłki Nożnej. Powodem ma być niewłaściwe zachowanie piłkarzy Argentyny w czasie świętowania zwycięskiego finału z Francją, a także naruszenie zasad fair play. Kary nałożono już na inne federacje.

FIFA wszczęła postępowanie przeciwko Argentynie z powodu potencjalnego naruszenia kilku punktów kodeksu dyscyplinarnego, a mianowicie klauzul dotyczących fair play i niewłaściwego zachowania zawodników - informuje "Daily Mail". Międzynarodowa federacja weźmie pod lupę wydarzenia, które miały miejsce tuż po finale mistrzostw świata w Katarze, w którym Argentyńczycy pokonali Francję w serii rzutów karnych (po dogrywce padł remis 3:3). Chodzi o zbyt huczne świętowanie niektórych zawodników.

Zobacz wideo Ogromna radość kibiców z Argentyny! Te łzy wzruszenia mówią wszystko

FIFA bezwzględna dla mistrza świata. Wszczęła postępowanie przeciwko Argentynie

Jak podaje CBC Sports, FIFA powołała się na przepisy dotyczące mediów i marketingu. Zawodnikom zarzuca się nieodpowiednie zachowanie w strefie mieszanej, w której przeprowadzane są rozmowy z mediami. Mistrzowie świata w szale radości biegali, śpiewali, nie zatrzymując się do wywiadów, a nawet uszkodzili cienkie ścianki działowe.

Zarzuty obejmują także obraźliwe zachowanie i postawę nie fair jednego z zawodników. FIFA nie sprecyzowała, o kogo chodzi, ale należy przypuszczać, że ma na myśli bramkarza Argentyny - Emiliano Martineza. Golkiper Aston Villi wykonał obsceniczny gest po otrzymaniu Złotej Rękawicy (nagrody dla najlepszego bramkarza turnieju) oraz obrażał Kyliana Mbappe. Podczas świętowania w szatni zarządził dla niego "minutę ciszy", a podczas fiesty w Argentynie trzymał lalkę z doczepioną fotografią głowy francuskiego napastnika.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Oni już zostali ukarani. Jest polski wątek

Na ostateczny werdykt FIFA trzeba jeszcze poczekać. Federacja póki co rozstrzygnęła sprawy dotyczące innych drużyn, biorących udział w katarskim turnieju. Ukarane zostały krajowe federacje Serbii, Meksyku i Ekwadoru. Serbowie muszą zapłacić grzywnę w wysokości 50 tys. franków szwajcarskich za dyskryminujące przyśpiewki kibiców podczas meczu ze Szwajcarią, dotyczące Kosowa. Meksykanom przypadła kara 100 tys. franków za wznoszenie antygejowskich haseł w trakcie spotkania z Polską. Z kolei Ekwador ukarano grzywną 20 tys. franków za obraźliwe piosenki, odnoszące się do Chile, podczas meczu otwarcia z Katarem.

Więcej o: