A jednak! UEFA podjęła ważną decyzję ws. Szymona Marciniaka na Euro

Do końca drugiej kolejki fazy grupowej Euro 2024 musiał czekać Szymon Marciniak, żeby sędziować pierwszy mecz na tym turnieju. UEFA poinformowała o wyborach arbitrów na kolejne spotkania i wśród obsadzonych trójek sędziowskich znalazł się Marciniak i jego dwaj asystenci - Tomasz Listkiewicz i Adam Kupsik. System VAR będzie obsługiwać z kolei Tomasz Kwiatkowski.

Jeszcze nie tak dawno wiele mówiło się o tym, że Szymon Marciniak może być arbitrem meczu otwarcia Euro 2024, w którym Niemcy pokonali Szkocję 5:1. Tak się jednak nie stało, tamto spotkanie sędziował Clement Turpin. A Marciniak musiał długo czekać na swój pierwszy mecz na niemieckich boiskach.

Zobacz wideo To on zagra w środku pola z Austrią? "Nikt o tym nie dyskutuje"

Szymon Marciniak sędzią meczu Belgia - Rumunia na Euro 2024

W czwartkowy poranek UEFA przekazała, którzy sędziowie będą prowadzili kolejne mecze Euro 2024. I tak Marciniak wraz z Tomaszem Listkiewiczem i Adamem Kupsikiem będą arbitrami meczu grupy E między Belgią a Rumunią. Spotkanie to zostanie rozegrane w sobotę 22 czerwca o godz. 21 na stadionie w Kolonii.

Jeszcze kilka dni temu mecz Belgii z Rumunią nie zapowiadał się na porywające widowisko, ale ostatnie spotkania obu drużyn zmieniły perspektywę. W pierwszej kolejce Rumuni niespodziewanie rozbili Ukrainę 3:0, a Belgowie sensacyjnie przegrali ze Słowakami 0:1. Teraz dla tej pierwszej drużyny sobotni mecz będzie więc szansą na wywalczenie awansu do fazy pucharowej, a dla drugiej będzie grą o pozostanie w turnieju.

A jaki kolejny mecz może poprowadzić Marciniak? To się okaże w najbliższych dniach i najpewniej będzie to spotkanie fazy pucharowej Euro 2024. Nie tak dawno były prezes PZPN Michał Listkiewicz przewidywał, że Marciniak może zostać sędzią finału turnieju w Niemczech. 

- Jest w ścisłej czołówce, a może ciągle nawet najlepszym sędzią na świecie, co potwierdzają Pierluigi Collina [szef sędziów FIFA - red.] oraz Roberto Rosetti [szef sędziów UEFA - red.]. To taki as w talii komisji sędziowskiej UEFA - ocenił były arbiter międzynarodowy.

W 2022 roku Marciniak w bardzo dobry sposób poprowadził finał mundialu w Katarze, w którym Argentyna pokonała Francję.

Szymon Marciniak zasługuje na poprowadzenie finału Euro 2024?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.